Mužství

ISBN: 978-80-7367-209-6

Portál (2009) 978-80-7367-209-6 224

Mužství - Jak zvládat všechny mužské role
Preklad - Jana Pištorová

Od počátku minulého století ovládlo naši civilizaci ženské hnutí, které výrazně přispělo ke změně v chápání vztahu muže a ženy.
Aby ale byla zachována určitá rovnováha, je podle autora třeba založit hnutí mužské, které se bude zabývat tématy otcovství, role muže v rodině, na pracovišti i v životě a položí základy pro nové přijetí mužské role v postmoderním světě. (Založil/a: Patolog)

ssuva
  16. 1. 2013, 16:26
Podle Steva Biddulpha je kvalitní vztah "otec-syn" základem pro správné vnímání mužské role.
Situace se bohužel zhoršuje. Řada psychoanalytiků a rodinných terapeutů po celém světě si všimla, že nepřítomnost otce má určité specifi cké vedlejší účinky. Jde o to, že nepřítomný otec není pouze jakousi neutrální postavou – v rodině totiž nemůžete zůstat neutrální. Členové jedné domácnosti se buď můžou mít rádi, nebo se nesnášet. Syn má svého otce buď rád, nebo ho nenávidí – nikdy k němu nemá neutrální vztah. Máte-li něco, co silně potřebujete, takřka na dosah ruky, a přece je to nedosažitelné, pak to ve vás vzbudí intenzivní emoci.
Moderní otec zaměřený na svou profesionální dráhu se s těmito problémy musí potýkat. Muži ukazují svou lásku tím, že těžce a dlouho pracují. Děti to však neoceňují, protože netouží po jejich penězích, ale po jejich přítomnosti. Požadují sice počítačové hry nebo módní kalhoty, ale tráví-li dostatek času se svým tátou, brzy na tyhle náhražky zapomenou. Ženy by se také měly jasně vyjádřit, co od svých manželů očekávají, protože muži automaticky předpokládají, že jejich největším příspěvkem do rodiny je jejich schopnost vydělat peníze.
Jeden přítel si vzal ženu, která se v době námluv zmínila, že by si nikdy nevzala chudého muže. Aby zachoval zdání úspěchu, začal být závislý na hracích automatech. Zpronevěřil kvůli tomu nějaké peníze a ocitl se ve vězení. Byla to pro něj tvrdá lekce.
I otec v padesátých letech pracoval těžce. Doma se choval značně odměřeně a často měl dokonce sklon k násilí. Jeho synovi to neposkytovalo nic, co by mu bylo ku prospěchu. Jak už jsme si řekli, syn z padesátých let se od otce mohl učit jen předstírat a o jeho vnitřním světě nevěděl nic. Problémy pak nastaly, když se například sám oženil, protože ve svém nitru neměl k dispozici hluboké zdroje mužství, z nichž by nyní mohl čerpat (pouze plochou lepenkovou fi gurínu mlčícího otce).
Vdaná žena dokáže zaujmout stanovisko k tomu, co je pro ni důležité, a podobá se vrcholku mohutné, pevné pyramidy ženskosti, protože stojí na základech nesčetných zkušeností s ženskými vzory, jež do sebe vstřebala. Naproti tomu muž, má-li zaujmout stanovisko k tomu, co je důležité pro něj, stojí pouze na vratké hromadě naházených cihel – útržkovitých, plytkých příkladů mužskosti, které si vybral například z filmů. Navždy tak postrádá sebedůvěru a nemůže jednat jako rovný s rovným. Nikdy nezažil niterné mužské sdílení. Má k dispozici jen náhodnou sbírku různých klišé a drsných vtipů.

---------------------

Vývoj v muže

Proč by měl být dnešní muž méně mužem než jeho předci? Nasťiňuje autor otázku a věnuje se tomu, co všechno chlapec potřebuje, aby vyrostl v muže.

Aby chlapec vyrostl v muže, potřebuje pomoc mnoha mužů. Škola mu ji neposkytuje. Sledování televize taky ne. Ani matka, byť by se snažila sebevíc, ji sama poskytnout nemůže. Kluci potřebují kontakt s kvalitními muži a tato potřeba kontaktu přetrvává do dospělého života. Mladí muži potřebují starší muže a muži ve středním věku stále potřebují ještě starší muže. Pokud se tato jejich potřeba naplní, život se stává mnohem snesitelnějším, jistějším, zajímavějším a přátelštějším. Pocit osamělého boje a hrozícího selhání je tak nahrazen zážitkem, že život je cesta k mistrovství, na níž se vám dostává podpory.
Podívejte se teď na to z osobního hlediska. Pokud byste to, co potřebujete ke svému vývoji, nedostali v dětství ani v dospělosti, ani si to nutně nemusíte uvědomovat. Dokonce i děti vyrůstající v těch nejpodivnějších rodinách se domnívají, že jejich život je normální. Podezření, že něco není v pořádku, začnete mít, až když to s vaším životem jde z kopce. A právě to se dnes mužům stává. Zdravotní, manželské či rodičovské problémy, neschopnost navázat přátelství nebo neúspěch v zaměstnání jsou jen některé z příčin, kvůli nimž si začínají uvědomovat hluboké trhliny ve svém životě. V mládí jsme domýšliví a nadmíru optimističtí, ale pak nás život začne postupně svírat a pomalu vycházejí najevo naše nedostatky. Příznakem tohoto problému jsou skandální případy chování našich mužských vedoucích představitelů na všech společenských úrovních. Tomu muži, jenž vede ostatní, se musí dostat obzvláště kvalitní otcovské výchovy, neboť je „otcem“ kolektivu, organizace, nebo dokonce země. (V tom tkví rozdíl mezi kupříkladu takovým Nelsonem Mandelou a Georgem Bushem.) Musí mít hluboce osvojené zkušenosti emoční inteligence a moudrosti, z nichž pak může čerpat v každé situaci, kterou život přináší.
V přírodě se veškerý vývoj řídí určitou posloupností. Ve vývoji muže se na posloupnost zapomnělo a celý proces byl do značné míry ponechán náhodě. Zkoumáme-li starší kultury, zjistíme, že výchově chlapců věnovaly nesmírné a soustředěné úsilí a používaly k tomu obřady, učení a procesy, pro něž v naší kultuře nacházíme jen chabou obdobu. Robert Bly a další členové Hnutí mužů specifi kovali řadu kroků, které dnes ve vývoji mužů chybějí a jimiž se posléze budeme zabývat. Tyto kroky jsou možná klíčem k pravému životu muže. Jejich cílem není pouze se dobře přizpůsobit (!), ale něco mnohem cennějšího – žít nádherný a vyrovnaný život. Život siouxského lovce, masajského válečníka, austrálského stařešiny i středověkého obchodníka byl krásný a bohatý – protože byl tvořivý, radostný a energický a poskytoval péči a ochranu nejen vlastním lidem, ale i prostředí, v němž žili. Proč by měl být dnešní muž méně mužem než jeho předci?

Sedm kroků k mužství

„Kroky“ vedoucí k plnému rozvoji muže jsou zřejmé a specifi cké. Nelze je vždy udělat snadno či rychle, ale nabízejí vzor, který nesmírně vylepší vaše dosavadní živoření. Místo abychom je představovali postupně, „vybalíme“ je na vás všechny a hned. Budete-li je číst takto pohromadě, možná se ve vás dotknou nějaké struny, jež vás přimějí přemýšlet. Podrobnosti pak můžeme probrat později. Dejme se do toho…

(Obě ukázky jsou převzaty ze stránek knihkupectví Portál)