Podtitul: Vlastní životopis

Omega (2015) 978-80-7390-233-9 72
Tribun (2007) 978-80-87139-18-9 62
Vyšehrad (1970)
Nezjištěno / Jiné (1911)

Slavné literární dílo Karla IV. je napsáno jako autobiografie čili vlastní životopis. Autor v něm v podstatě uděluje rady svým nástupcům na trůně. Karel IV. zde chce ukázat, jakou cestou by se měl ubírat každý úspěšný politik, který chce být lepší nežli jeho předchůdci. Kniha je rozdělena na dvacet kapitol. V prvních dvou kapitolách autor zdůrazňuje, jak důležitá je pro dobrého panovníka víra v Boha. Dále varuje před špatnými lidskými vlastnostmi, jakými jsou například pýcha, lakomství, ale třeba i rozmařilost v jídle. V kapitole třetí Karel vzpomíná na své dětství a mládí ve Francii, kam byl poslán v sedmi letech na výchovu na francouzském dvoře. Řeč přijde například na Jindřicha VII., kritikou je oceněn Filip. VI., zmínka je i o Pierru Rosiéresovi, který se posléze stal Karlovým politickým rádcem. V následujících čtyřech kapitolách (4.-7.) pak vzpomíná na své první italské panování, na které byl povolán otcem Janem Lucemburským a seznamuje čtenáře s představami a plány uspořádání mocenských poměrů ve střední Evropě. V osmé kapitole popisuje svůj návrat do Čech a zmiňuje se o místním politickém, ekonomickém a hospodářském úpadku. Kritizuje především šlechtu, kterou označuje za majetkuchtivé tyrany. Stroze také vypráví o smrti své matky, kterou byla Eliška Přemyslovna. V deváté a desáté kapitole Karel rozebírá dobrodružný útěk před svým otcem do Itálie, kde se také zúčastnil několika bitev. V 11. - 13. kapitole jsou popsány Karlovy úvahy v úvodu svých spisů a v kapitole následující se můžeme dočíst o jeho opětovném návratu do Čech a také o tom, jak se ujal vlády nad svou vlastí. Posledních šest kapitol je zcela evidentně napsáno odlišným stylem, a proto je vysoce pravděpodobné, že závěrečnou část Vita Caroli Karel IV. nenapsal. Dílo se nám dochovalo ve třech jazycích, a sice latinském, staročeském a středohornoněmeckém a dává nám možnost důkladně poznat osobu Karla IV. a také nahlédnout i do jeho soukromí. Dozvíme se například o jeho čtyřech manželkách, s nimiž měl dohromady 10 dětí. (Založil/a: Beornottobe)

Karel IV. Karel IV.
*14.05.1316 - †29.11.1378

huttershofen
  31. 1. 2013, 14:59
Člověk se cítí zvláštně, když čte text někoho, jako je Karel IV. Stará čeština je občas těžko srozumitelná, což čtení komplikuje. Nejzajímavější části pro dnešního čtenáře jsou asi ty, kde Karel vystupuje z moralistického proudu a popíše nějaký dobrodružný příběh z válečných tažení nebo bezvadnou strašidelnou noční historku s duchem.
teroosh
  3. 3. 2013, 23:15
Tohle je něco, co se nedá moc dobře hodnotit, po přečtení se ale čím dál více přikláním k názoru, že jsou to Karlovy poznámky pro daleko větší dílo, které už jen nestihl vytvořit. Nicméně jsem ale na konci byla mile překvapená, jak rychle a dobře jsem to dokázala zvládnout (i přes krkolomné staročeské výrazy) a jsem ráda, že se toto dílo může pyšnit na mém seznamu přečtených knih.