Želary

Želary Originální název: Želary

Paseka - 2001
ISBN: 80-7185-390-9

Paseka (2001) 80-7185-390-9 240

Prvotina osmdesátileté autorky je mimořádným literárním objevem. Obsahuje ucelený cyklus devíti povídek navzájem propojených jednotlivými postavami, jehož tématem jsou osudy lidí ze zapadlé beskydské vesnice Želary v době první republiky. Autorčin popis těchto tvrdých, tragických osudů, pokřivených často velkou bídou a těsnými obzory malého světa, je krutě realistický a až mrazivě antisentimentální a současně poetický a plný pochopení a obdivu k lidské touze po svobodě, po nevědomém směřování k něčemu vyššímu, jež je jejím hrdinům vlastní.Květa Legátová je pseudonymem autorky (1919), která vystudovala fyziku a matematiku, po krátkém válečném působení na brněnské konzervatoři, kde učila němčinu, působila na jednotřídkách v zapadlých Beskydech. Jako politicky nespolehlivá byla často překládána z jedné školy na jinou. Z této oblasti valašských i slováckých kopanic také čerpá náměty svých baladických povídek.
Kniha získala Státní cenu za literaturu 2002 a obsadila 2. místo v anketě Lidových novin KNIHA ROKU 2002. (Založil/a: Liška)

Nantong
  13. 11. 2014, 10:14
Zrovna jsem knihu dočetla, četla se mi velmi dobře. Trvalo dloho než jsem se ke knize dostala a k jejímu přečtení mě motivoval film Želary.... i přesto, že jsem zjistila, že tento film byl zfilmován podle jiné knihy autorky, vůbec nejsem zklamaná tím, že jsem knihu přečetla. Těším se, až se mi do rukou dostane další kniha této autorky.
LadysR2
  11. 1. 2013, 16:04
Sice jsem měl občas problém se orientovat v postavách, ale když jsem dočetl Želary, tak jsem dlouho nemohl najít chuť číst něco jiného. Úžasná kniha
smajlinka
  16. 7. 2014, 14:18
Opravdu spousta postav a docela těžká orientace. Mám z knížky zvláštní pocit-svým způsobem se mi nelíbila a svým způsobem ano. Nejhezčí byl příběh malé Helenky a Lipky. Super postava taky "čarodějnice" Lucka
Eset
  8. 7. 2013, 10:11
Co k tomu napsat...Občas jsem se ztrácela a musela číst znova, ale jedna postava mě absolutně uchvátila a to malá Bojarová. Na ní budu ještě dlouho vzpomínat.
Adys
  1. 8. 2011, 0:04
při čtení této knihy jsem měla velmi rozporuplné pocity..Nikdy bych ji nevzala do ruky nebýt maturitní četby (ať žije státní maturita) a hnedu první kapitoly jsem chtěla skončit a najít si obsah na internetu..vydržela jsem,ale nemůžu napsat naštěstí..Krom jedné povídky mě nezaujalo naprosto nic a co víc neustále jsem se musela v ději vracet abych vůbec věděla kdo je kdo..Takže ne,není to šálek mé kávy a obávám se,že další knihy paní Legátové mi pod ruku nepřijdou...
VejaVenaVera
  10. 9. 2010, 0:34
Část knihy jsem si musela precist 2 krát, protože jsem nestíhala postřehnout kdo je kdo, kdo koho miluje a nesnáší, kdo s kým žil a kdo koho zabil. Vzhledem k tomu, že je to ucelený cyklus a že příběhy nejsou chronologicky řazené, člověk se musí prolouskat až ke konci, aby mu to všechno do sebe začalo zapadat.
antenice
  6. 11. 2014, 0:25
Nejkrásnější kniha! Jako jsou filmy, které se pro plné pochopení děje musí vidět nejméně dvakrát, tak i u této knihy se mi příběh ucelil až když jsem ji četla podruhé. A rozhodně to nebylo naposledy. Knihu jsem četla zhruba šestkrát a rok co rok se k ní vracím. Želary mi upoutaly. Jozova Hanule stejně tak. Návraty do Želar- kniha rozhovorů s autorkou, to byla také četba, která mě zaujala. 22.12. zapálím svíčku autorce knihy mého srdce.