Jozova Hanule

Jozova Hanule Originální název: Jozova Hanule

Paseka - 2002
ISBN: 80-7185-512-X

Paseka (2002) 80-7185-512-X 112

Novela Jozova Hanule uzavírá želarský cyklus Květy Legátové, autorky která v roce 2001 vtrhla na českou literární scénu jako meteor. Postavy této novely, situované do let druhé světové války, jsou opět titíž obyvatelé Želar, které čtenáři znají již z předchozí autorčiny knížky. V centru vyprávění je však tentokrát osud mladé lékařky, která se v zapadlé horské vesnici ukrývá před nacistickým pronásledováním, a která zde nachází hluboký milostný vztah k prostému vesnickému kováři. (Založil/a: Liška)

Ariko
  10. 3. 2015, 14:09
Krásné čtivo. Člověk si k němu sedne a nedokáže se odtrhnout. Miluji vesnické romány a popis všedních dnů v nezkaleném prostředí venkova. Navíc autorka má zvláštní cit pro poetiku slova. Kniha se hned zařadila mezi jedny z nejlepších, které jsem četla.
jatox
  28. 10. 2010, 15:38
Trošku mě překvapilo, že to nebylo psaný víc tak nějak citově. I třeba oproti filmu. Přesto to je krása a obdivuju autorku, že to vydala v tak vysokým věku. Jozu bych chtěla domů:-*
Reliance
  15. 6. 2016, 22:28
Bohužel už se mi nikdy nepodaří zjistit, jak by na mě tahle knížka zapůsobila, kdybych si už dávno před jejím přečtením nezamilovala film.. Ten mi však poskytl i to, co jsem v knize tak moc nenašla. V mnoha pasážích však film knihu věrně kopíruje, v některých věcech za mě příběh z knihy i "vylepšuje", něco vypouští a sled událostí na mě v něm působí jako příjemněji uspořádaný.. A navíc krásné obrazy přírody a Želar dokreslují úžasnou a specifickou atmosféru.. Herecké obsazení perfektní.. Byla jsem hlavně zvědavá, co kniha řekne či dovysvětlí navíc.. Nakonec toho moc nebylo.. Co se mi ale v knížce líbilo naopak víc, je konec.. Poslední dvě strany... Závěr ohledně Richarda.. Ale je to každopádně neskutečně krásný příběh tak jako tak.. Bez knížky by nebyl ani film, i když ten u mě v tomto případě skutečně vede o něco víc..
PeťkaW.
  22. 6. 2012, 14:37
V životě bych nevěřila, že mě zrovna tahle kniha tak uchvátí a dojme. Zhltla jsem ji během jednoho dne. Pocity a dojmy ze čtení, ale ve mně zůstanou asi hodně dlouho. Krásně poetické čtení, o nepoetických tématech, spousta myšlenek k zamyšlení a přesto děj šlapal jako hodinky a nikde nedrhnul. Smekám...
Nantong
  17. 11. 2014, 15:09
Včera jsem si pustila film a dneska jsem nemohla jinak než si přečíst knihu...film jsem viděla už před několika lety a úplně jsem zapoměla, že Joza nakonec umře - ve filmu i v knize mě to úplně dojalo, přála jsem si ať život Hanule v Želarech neskončí...během čtení jsem se od knihy nemohla odtrhnout...ještě teď pořád přemýšlím nad tím, jaké by to bylo, kdyby Joza neumřel a příběh by pokračoval. Byl to opravdu pěkný příběh, vřele doporučuji k přečtení....
LadysR2
  11. 1. 2013, 15:59
Upraveno 23.11. 2013. Leden 2013 : Včera jsem začal a dnes s chutí dočetl. Krásný jazyk, krásný příběh. Pro mě je paní Legátová zjevení v českých spisovatelských vodách. Napřed jsem četl Želary a totéž. Moc se mi líbily. A chci si přečíst další knihy této úžasné vypravěčky
Listopad 2013 : Už ji mám skoro komplet a co jsem četl, to mě vážně bavilo, někdy strhlo, někdy upoutalo.. Legátová je pro mě fenomén
Hannie
  11. 9. 2012, 21:57
Knihu "Jozova Hanule" jsem přečetla během jednoho dne nadvakrát. Po první čtvrtině jsem knihu odložila s tím, že ji dočtu druhý den až budu mít více času. Ale nedalo mi to a stále jsem přemýšlela, jak se bude soužití Jozy a Elišky (Hany) dál vyvíjet, že jsem se musela ke knize vrátit ještě tentýž den. Ani náhodou by mě ale nenapadlo, že mě dokáže taková kniha, z počátku pro mě celkem nezajímavá, tak dojmout.. Těším se až zhlédnu ještě filmové zpracování!
Plue
  7. 6. 2016, 0:11
Tenoučká knížka, přečetla jsem ji za jedno odpoledne. Docela stroze napsaná, ale mně to sedlo. Moc se mi líbil závěr, i když byl smutný. Film také dobrý.
chroust123
  7. 11. 2012, 17:05
Chvilku mi trvalo, než jsem si zvyknul na vyprávění kde je vše jakoby jasně jednoduše řečeno, ale mnohé se skrývá v pozadí. Aneb jak psát myšlenky v tempu, kdy knihu prakticky hltáte.
HDosoudilová
  10. 6. 2016, 13:59
Na toto téma už jsem četla více příběhů, každý byl jedinečný. Hlavní hrdinky mi bylo líto ale zároveň jsem obdivovala sílu Jozy, který se obětoval a nesmírně riskoval. Konec je opět zdrcující, jako u leckteré jiné knihy tohoto tématu. Nicméně co se týče čtivosti, znám lepší knihy.
lenisko
  22. 4. 2015, 11:06
Půvabná a zároveň drsná.. to bylo první, co mě po přečtení této knihy napadlo. Líbí se mi popis vesnice i lidí. Žádné zbytečné rozepisování, vše věcné a stručné a přitom plné pravdy. Děkuji spisovatelce, že se pustila do tohoto tématu. Za druhé světové bylo vymazáno ze světa spoustu takovýchto vesnic (např. Vařákovy paseky na Valašsku). Želary však byly vymyšleny. To je dobře, protože skutečnost, která je v knize potkala a také její obyvatele, bych nejspíš nesla ještě hůře.
NomenOmen
  14. 1. 2015, 21:34
strhující osud, neumím si ani představit, že by něco podobného potkalo mě. Obdivuji sílu hlavní hrdinky. Naprosto skvěle vykreslené prostředí, zároveň jsem se ani chviličku nenudila a hltala stránku po stránce.
HáTa94
  25. 7. 2016, 21:18
Tak tato kniha mě uchvátila od prvních vět. Strohý styl, kterým je kniha napsaná, jakoby podtrhával ještě více vesnickou atmosféru i tamní obyvatele. Vztah Jozy a Hanule nebyl od začátku takový, jaký si každá z nás přeje, ale nakonec z toho všeho, co se v knize odehrálo, vzniklo mezi nimi nepopsatelné pouto, možná ještě silnější než se na první pohled zdá. Neznali se a museli se oba mnohé naučit. Museli k sobě najít důvěru a naučit se spolu žít. Po dočtení mi bylo jasné, že stejně jako Hana bych nechala svou duši v Želarech, u vesnického kováře, byť bych se vrátila do "normálního" života.
rozesivacka
  20. 1. 2016, 6:20
Krásná melancholická, ale zároveň syrová kniha, která mě vzala za srdce. V knize je Hanule hodně praktická a nesentimentální, čímž mi byla hodně sympatická a příběhu to dává oproti filmu autentičnost. V krátké novelce je vtěsnáno tolik emocí, příběhů a zároveň je výborně vykreslené prostředí. Klobouk dolů!
pepina123
  12. 9. 2014, 19:09
Velmi pěkná kniha,příjemně mě překvapila...stejně tak jako filmové zpracování.Kniha se dobře čte...všem vřele doporučuji..
Dišperanda
  10. 9. 2014, 21:49
Příběh byl skvělý, tomu není co vytknout. Ale celkem na mě nezapůsobila strohost, jakou byla kniha psána. Bez emocí, bez citu. Jen výčet, jako nákupní seznam. To mi na knize vadilo. Ale nejdříve jsem viděla film, takže je možné, že mě to jen ovlivnilo. Kdybych si přečetla knihu dříve, měla bych pravděpodobně jiný názor.
Clarifoog
  22. 8. 2014, 15:05
Tuto knihu jednoduše naprosto miluji, má úžasnou atmosféru a je jednoduše nádherná. také obdivuji příběh autorky samotné.
croweee
  29. 5. 2014, 10:27
Skvela knizka! Precetla jsem ji behem jednoho dne...dokonce me mrzelo, ze nema vice stranek :-) A jak uz psal nekdo vyse - i ja bych chtela Jozu domu :-D
Horalka
  22. 12. 2013, 17:39
I mě překvapil styl psaní paní Legátové. Chvilku mě trvalo než jsem si zvykla na takový syrový popis děje. Přesto je kniha nádherná a tajemná. Tohle je v mých očích romantika, smekám...
Janicicinka
  18. 4. 2011, 22:45
Jozova Hanule je pěkné čtení. Chvilku jsem naivně podlehla dojmu, že to autorka jistě musela prožít, protože kniha vtáhne do děje natolik, že vám přijde až nemožné, že by si to sama neprožila. Rychlé čtení, které není plytké, jak to často u rychlého čtení bývá.