Originální název: Nový epochální výlet pana Broučka, tentokráte do XV. století
Poprvé vydáno celosvětově: 1888

Levné knihy KMa - 2002
ISBN: 80-7309-063-5

Levné knihy KMa (2002) 80-7309-063-5 194
Československý spisovatel (1985) 22-024-85 432 souborné vydání tři knih o panu Broučkovi
Státní pedagogické nakladatelství (1960) 205
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1955)
F. Topič (1889)

Pražský měšťan ze solidního 19. století, majitel činžáku, pan Brouček, si vykročil po nočním popíjení z hradčanské Vikárky rovnou do r. 1420. Autor pak líčí prostředí husitské Prahy i život v ní a heroickým prostředím provádí svého nehrdinského hrdinu. Neopomíjí využít komického účinu okolností, plynoucích z různého způsobu života ve dvou tak vzdálených stoletích, ale zdůrazňuje především kladné rysy husitství: jeho obětavost věci národní, statečnost i odhodlanost položit za pravdu i národ život i statky i celý onen pathos kolektivního nadšení, který dával menšině zvítězit nad většinou. (Založil/a: Tanmut)

nevermore
  26. 2. 2014, 20:44
Tak Čech chtěl pobouřit soudobé měšťáky, ale povedlo se mu pobouřit evidentně i moderní čtenáře. Mě tato satira docela bavila. Fakt je, že pokud, stejně jako já, neznáte Prahu důkladněji, přijdou Vám jisté pasáže o ničem. Njn, když ono je to právě psáno na ty pražácké pány domácí 19. stol., aby se chytli za nos. Proto třeba i ta postava Domšíka - ukázka měšťáka o téměř 500 let dříve, proto to hanění němčiny atd.
Ariko
  5. 5. 2015, 19:09
Na základní škole jsme měli povinně přečíst právě jednu knihu a byl to pan Brouček. Pomalu začínám přemýšlet, že si tuhle klasiku znovu přečtu. Jako první krůček k mé lásce k historii stojí za oprášení.
barbiegrrrl
  20. 10. 2012, 19:04
Po přečtení Pravého výletu pana Broučka do Měsíce je Nový epochální výlet... vcelku zklamání a nějak nemůžu pochopit, proč je tento díl všeobecně oblíbenější. Začátek příběhu vypadal slibně a člověk měl pocit, že se bude číst stejně dobře jako předchozí díl, ale jakmile se pan Brouček přesunul v čase a začaly nekonečné a nekonečně nudné popisy Prahy, zdálo se mi, že i těch 180 stran je nesnesitelná délka. Samozřejmě nudné pasáže, jichž byl opravdu přebytek, byly občas přerušeny zábavnější částí, jako byla návštěva u Domšíka, ale těch pár odstavců to jen těžko zachrání. Jistě, jako satira to funguje, ale i tak si myslím, že tento žánr předpokládá víc zábavy na straně čtenáře, k čemuž by přispělo zkrouhnutí knihy na polovinu.
Pend
  21. 11. 2013, 6:54
Řadě čtenářů budou patrně vadit zdlouhavé pasáže věnující se historickému místopisu Prahy, které jsou opravdu dlouhé, uvědomije si to i autor odvoláním se na V. V. Tomka. Naštěstí satirické pasáže s panem domácím Broučkem jsou dostatečně zábavné.
G8
  4. 4. 2013, 19:13
Do konce jsem to přežil jen kvůli tomu, že jsem to četl na hodinách filozofie, kde už mě to nemohlo znudit víc, než jsem byl. Satira slabá i na české poměry.
vanous95
  11. 5. 2012, 20:29
Mi se kniha velice líbila. Nevím, co bych vytknul. Příběh mě prostě bavil, nemohu si pomoct. Ale samozřejmě existují zábavnější díla.
Martin_cz
  12. 12. 2013, 1:33
A bavilo mě to. Bylo to zajímavý. Dobře se mi to četlo. Klidně si to přečtěte taky, jsou tu sice lepší tituly, ale nic za to nedáte, že jo. :)
silvaren
  13. 12. 2011, 17:53
Je pravda, že příběh je hodně poučný, ale mně ten humor neseděl. Navíc jsme ji měli jako povinnou četbu a musela jsem se do čtení nutit.
TajemnaM
  5. 11. 2011, 21:59
Humorný a zároveň poučný příběh, kterýb se trochu hůře čte, co se jazykové stránky týče, ale jinak je sám o sobě prostě dobrý. Ne dokonalý, ale dobrý. Velmi dobrý.
bublynka22
  2. 4. 2012, 11:39
Ten nápad je až záražejícně dobrý a přitom tak jednoduchý...no zajímalo by mně, jestli se to skutečně nestalo;)
venculinek
  25. 12. 2014, 22:25
Jako jeden z hlavních kladů považuji historický obsah, což je u knih vždy alespoň nějaký přínos když už vás děj nezaujme. Toto ale není ten případ, kde by děj pokulhával. Popisných pasáží je sice hojné množství, dají se ale jen zběžně přejet očima. Hodnotil bych mezi 3 a 4. Nakonec mě to i docela bavilo.
NiennaTasartir
  14. 2. 2015, 17:44
Tak asi jsem čekala moc. Název mne nadchnul, zvláště když jsem nadšenec do husitství. Bohužel Čech mne odradil. Nevím, zda to bylo tím, že moje knížka je z roku 1977, nebo mi prostě jen nesedl styl. Obzvláště mne nudily pasáže popisu a srovnávání Prahy v 15. stol. a Prahy v 19. stol., to jsem se donutila přeskočit.
Ale Broučka jsem opravdu neměla ráda, což myslím autor zamýšlel.
Kim
  21. 8. 2011, 23:33
Tři hvězdy za perfektně vystižený onen protivný způsob chování lidí, kteří jsou přesně jako p. Brouček. Kolikrát mě až rozčilovalo, jak se chová, takže kniha asi splnila účel. Přesto to není můj šálek čaje... ;)
jerrys22
  11. 10. 2011, 17:17
Já dávám pět hvězdiček. Tohle jsem začala číst jaksi náhodou, že nebylo nic jiného po ruce. A fakt mě to dostalo :-))
Seraphin
  10. 7. 2016, 12:40
Člověk musí počítat, že je to kniha psaná v 19. století, takže trochu zastaralejší čeština hůře čitelná. Pro člověka, který ani jednou nebyl v Praze a má horší představivost je rozhodně ztrátou času. Já jsem zrovna měla to štěstí, že jsem v tý době, kdy jsem knihu četla plánovala výlet na Staré město :o) Dalo by se říct, že byl Macek mým staročeským průvodcem :o) Námět je úžasný - miluju cestování časem, a kdyby to bylo přepracované do dnešní češtiny (sice by to nejspíš ztratilo to kouzlo půvabu 19. stol.) bylo by to čtivější.