Originální název: Room

Knižní klub - 2015
ISBN: 978-80-242-5187-5

Knižní klub (2015) 978-80-242-5187-5 336
Knižní klub (2011) 978-80-242-3132-7 336

Pro pětiletého Jacka je Pokoj celým světem. Je to místo, kde se narodil, kde vyrůstá, kde žije v bezpečí se svou Mami. Celý den si hrají, učí se, cvičí nebo si čtou. V noci ho Mami ukládá do bezpečí Skříně. To proto, aby ho neviděl Čert, který za ní občas v noci přichází...

Jack má z Čerta strach. Pro Jackovu mladou matku je Pokoj vězením. Díky odhodlání, vynalézavosti a nekonečné mateřské lásce se jí podařilo vytvořit pro Jacka život, v kterém si neuvědomuje jeho hranice. Pro ni se však staly nesnesitelnými. Vymyslí proto odvážný plán útěku, ve kterém se spolehne na statečnost svého syna a velkou dávku štěstí. Ani ona sama si neuvědomuje, jak moc je nepřipravená na to, že by plán skutečně fungoval. Když se však jejich izolovaný svět otevře a Jack pozná, jaké je to Venku, začne klást otázky. Mnoho otázek...

Román byl v roce 2010 nominován v užším výběru na prestižní literární cenu Man Booker Prize.
E. Donoghue se dostala v roce 2011 mezi hlavní favoritky na udělení prestižní literární ceny Orange prize v Británii.
(Kniha má u nás vyjít dne 24.8. 2011.) (Založil/a: TrissRc)

Emma Donoghue Emma Donoghue
*24.10.1969

Skřítek
  25. 2. 2013, 13:03
Fantastická, úchvatná kniha. Autorka až do konce udržela mou pozornost, překladatelce ovšem patří také vavříny, dokázala zachovat pravidla dětské mluvy i s její občasnou chybnou gramatikou. Jen ten závěr byl moc šťastný, vyzní to zle, ale mohl být aspoň nejasnější.
Pett
  7. 3. 2016, 22:04
V prvních momentech, kdy jsem vešla do Pokoje, jsem byla z příběhu rozpačitá... infantilní žvatlání, stále se opakující děj a tohle tu bylo už milionkrát... ano, je to hrozné, ale....
Daleko srdcervoucnější se pro mě stala druhá polovina... kolik jen věcí bereme v našich životech jako samozřejmost... navíc to vykreslení dvou nedokonalých vystrašených lidských bytostí vyznělo tak opravdově, že mi z nich bylo více ouzko než předtím...
Nechce se mi moc prozrazovat z děje, protože je nejlepší o příběhu nic nevědět a projít si Pokojem se svým vlastním strachem o ně, jelikož stát se může opravdu cokoli...
Takže... stojí za přečtení... nebudete stíhat ty debaty ve vaší hlavě- myšlenky, otázky, emoce... ještě předesílám, že žádného takového "Jacka" doma nemám a film jsem neviděla... a i přesto je to pro mě jeden z těch silnějších příběhů...
Ducii
  10. 7. 2016, 20:47
Po přečtení prvních slov z anotace jsem si myslela, že je knížka o úplně něčem jiném - totiž o nějakém chlapci, který je mentálně/zdravotně postižený a nemůže proto opustit postel. Po přečtení pár stran a také dočtení anotace mi bylo jasné, že mám v rukou něco trochu jiného. Úplně mne nezaujal způsob vyprávění, mnohem víc by mi asi vyhovoval tentýž příběh z úst Mami. Na druhou stranu uznávám, že z psáno z pohledu toho chlapce to bylo originální. Zajímavá kniha, ale nijak zvlášť mne nenadchla.
psychoklara
  3. 2. 2014, 9:18
Strhující příběh psaný formou, která neustále nutí člověka k zamyšlení. Snad nikdy jsem nečetla napínavější knihu. U některých pasážích jsem ani nedokázala dočítat slova jako „řekl“ nebo „odpověděl“ apod. do konce, oči hledaly jen uvozovky a přímou řeč, už jsem chtěla aby to bylo za nimi… za námi… prostě Venku.

(SPOILER) Přesto jsem nevěřila, že se jim to podaří, plán mi přišel hodně nedokonalý. Záložka uprostřed knížky mi napovídala, že se jim to podařit ani nemůže, protože pak už by v následující polovině nebylo o čem psát, naštěstí to byla mylná domněnka. Ještě než uskutečnili svůj plán, vymyslela jsem ve spaní způsob, jak by mohli zjistit kód od Dveří a hrozně mě deptalo, že jim ho nemůžu říct :). Možná, že čtení knih je klidný koníček, ale když byl Jack v Koberci a ozvalo se „píp, píp“, srdce mi tlouklo jako o závod a ruce se mi třásly, že jsem knihu musela položit na klín. Nevěřila jsem, že to vyjde, ale byla jsem šťastná, když to vyšlo. Pak následovala prázdná stránka a název kapitoly POTOM a to mě zaskočilo. Vůbec jsem si nedokázala představit, co by potom vlastně mohlo být a že by to mohlo být zajímavé, přitom to bylo často dramatičtější, než život v Pokoji... (KONEC SPOILERU)

Pokoj je úchvatná kniha, která si ode mě zaslouží pět hvězd a to nejlepší doporučení. Na příběh Jacka a Mami nikdy nezapomenu.
LeaLea
  10. 2. 2013, 21:11
Pokoj je kniha, která si vás udrží až do konce. Na styl vyprávění jsem si zvykat nemusela, naopak, byl pro mě velmi příjemnou změnou. Ať se v tom kritici hnípou sebevíc, autorka (a také lidé, kteří jí pomáhali zpracovat dílo do této podoby) si zaslouží neskutečný obdiv. Jackovo vyprávění bylo velmi realistické, plné úžasných propojek a návazností na vše, co se dozvídá o světě a lidech. Knížka by se pravděpodobně dala snadno přečíst i v angličtině, ale pro procvičování jazyka příliš vhodná nebude - při čtení jsem si občas vzpomněla na perličky Google překladače :) O to větší kus díku si zaslouží i překladatelka za to, že všechny slovní hříčky a Jackovy úvahy o doslovnosti některých klasických frází dávaly v češtině smysl. A že jich tam muselo být! V knize se našlo pár nudných chvilek, kdy děj začal upadat do stereotypu, to ale naštěstí vždycky brzy zachránil nový zvrat. Je to smutný příběh, ale skrývá také pozitivní poselství - že i v těžkých chvílích máme volbu, jak se ke své situaci postavíme, a volba Mami byla úžasná.
teite
  29. 11. 2013, 21:05
Podle obalu jsem od knihy vůbec nic nečekala, snad trochu toho oddychového čtení. Oddychové to tedy rozhodně nebylo, protože téma je opravdu drastické, ale pojetí z perspektivy malého vypravěče je fantastické.
chrispe
  16. 2. 2013, 13:21
Pokoj je jedna z knih, kterou už nejspíš nikdy v životě neotevřu. Už od prvních stran jsem měla svíravý pocit na prsou a tento pocit mě nepřešel celých 336 stránek. Jasně, je to hodně zajímavý příběh, psaný formou.. s kterou jsem se ještě nesetkala, a který má co říct, ale člověk jako já (který hledá v knihách především odreagování a útěk od reality) ji nemůže přečíst víc jak jednou. Radši dvěstě hororů s tisícem příšer, než jednoho úchyla.
blaufik
  2. 10. 2016, 13:49
Emma Donoghue napsala doopravdy neskutečně silný příběh, ze kterého mne mrazí ještě teď. Celkové vyprávění bylo až mrazivé a je šílené, když si uvědomíme kolik takových uvězněných Jacků a Mami na světě asi je.
Daniel_852
  15. 10. 2016, 14:48
Musím říct, že začátek na mě působil trochu jako začátek hororu. Například proto (toto bylo v knize):
,,Kytka kdysi bydlela na Stolovi," Ano, bylo to tam s velkým S a K. Bylo to zvláštní když se stále psalo například Skříň, Stůl,Kytka, Umyvadlo - úplně něco jiného. Jack všechen nábytek bral jako (podle mého) kamaráda, například místo jdu k umyvadlu, by řekl že jde k Umyvadlovi. Někomu to možná co říkám připadá jako malí detail, ale pro mě to je velká věc.
Příběh je sám o sobě úžasný, jak dějem tak popisováním. Určitě jedna z mých oblíbených knih.
Adele
  5. 5. 2016, 13:25
Obsahuje spoiler spoiler Knížka je napínavá a neuvěřitelně uvěřitelná v tom, že v dnešním světě příběh Jacka a Mami skutečně nějakým způsobem existuje. !!! S P O I L E R !!! Život v pokoji, plány na útěk jsou velice dobře a čtivě napsány. V druhé polovině, kdy Jack poznává Venku a Mami se snaží začlenit zpátky do společnosti, je více o psychologii člověka, který se musí se vším vyrovnat. Nicméně si u hodnocení nemůžu odpustit srovnání s filmovou adaptací. První polovinu hodnotím rozhodně lépe knížku, ikdyž "délka" byla u obou stejná, ve filmu mi ta první část přijde jak z rychlíku. Druhá půlka mi přišla ve filmu více emocionální a rozhodně vztah Babi a Jacka. Knižní Babi byla zralá na pár facek, tohle mi vyloženě od autorky v knížce vadilo. !!! K O N E C S P O I L E R U !!! Pro ty kdo přeskočili spoiler, jen shrnu, že pro mě první polovina byla lepší v knížce a druhá ve filmu. Styl psaní, Jackovo vyprávění je parádní, překlad se myslím vyvedl a je to zase úplně něco jiného. Za mě 85%
MolkoZuzka
  24. 7. 2012, 17:30
Naprosto dokonalá kniha na kterou budu z láskou vzpomínat.. :) Naprosto všem doporučuji a slibuji, že si zamilujete malého Jacka stejně jako já :)
venison
  27. 12. 2016, 2:04
Nejprve jsem viděla filmové zpracování knihy "Room" a natolik mě zaujalo, že jsem se rozhodla stůj co stůj přečíst také knihu.. Příběh je sám o sobě fascinující, ale především jde také o psychologický a inteligenční růst osobnosti, který se dá mnohem lépe ztvárnit formou psaného textu než hraného příběhu jak už jsem si potvrdila ve vynikajících knihách "Růže pro Algernon" nebo "Forrest Gump".. Strašně mě fascinuj, jak se díky písmenkům na papíře dá vystihnout prostota či komplikovanost hlavních postav a to vše díky vývoji od jednoduchých vět až ke komplikovanějším výrazivům.. Krásný vývoj vět a především slovní zásoby odkrývá i příběh knihy "Room".. Děj bych rozdělila na dvě části - před útěkovou a po útěkovou.. První část je především popisná a velmi zajímavá.. Jedná se o vylíčení běžných činností hlavního hrdiny a jeho maminky a zachycení prostředí, ve kterém se vyskytují dětskýma očima.. Druhá část je více vztahová a zároveň hlavní hrdina konfrontuje své omezené představy s okolním světem.. Přiznám se, že první část, ač byla velmi zajímavá, tak místy nudila, protože vyprávěla především o stereotypu.. Druhá část mi přišla sem tam naopak rychle odbytá.. Přesto s myslím, že se jedná o vyspělé dílo, které si zaslouží pozornost..
Lalaine
  18. 5. 2012, 9:47
Opravdu jsem fascinovaná, jakým stylem toto originální téma autorka podala. Naprosto úžasné! Musím se přiznat, že ze začátku jsem se knihy zalekla, neboť nejsem zvyklá, že je to psané způsobem jiným než je běžné - totiž mluvou chlapečka, jenž je se svojí maminkou uvězněný po dobu 5 (maminka 7) let. Ale nakonec se knížka četla jedním dechem. Mohu jen vřele doporučit! :-)
dejw
  23. 3. 2013, 15:08
Začátek knížky jsem četl dlouho, kromě ojedinělého způsobu vyprávění mi přišel nudný, ale pak mě děj dostal a zbytek jsem dočetl během jednoho večera.
Ruxandra
  9. 9. 2011, 20:19
Fantastická kniha. Člověk když si představí, že tohle se opravdu ve světě lidem děje... Moc se mi líbil způsob jak byla kniha napsaná. Na vše se nahlíží z pohledu Jacka, jeho dětskýma očima a nevinnou myslí. Pro něj vlastně nic z toho co se děje v Pokoji není nenormální, ale když si uvědomíte jak to vidí jeho Mami... Prostě úžasné dílo. Chápu ocenění, kterého se mu dostalo. Tak moc mě už dlouho nic nenadchlo, pravděpodobně doplní mou knihovnu:)
-Nikola-
  24. 7. 2013, 13:06
Úžasné, nemám slov! Našla jsem svůj idol v mladé silné ženě, které osud hází klacky pod nohy. Samozřejmě bojotečný princ JackerJack měl pro mě taky velký význam, je to symbol stébla, které drží mladou ženu nad hladinou a taky symbol nového začátku a naděje. Doporučuji všem! U této knihy si člověk uvědomí, jaké má štěstí, že je svobodný. Bohužel jde zde i cítit, že se tohle mmůže dít kdekoli a kdykoli!!!
AgnesB
  4. 10. 2016, 8:17
Skvěle napsaná kniha.. z pohledu malého kluka je to velice zajímavé. Věci, které bereme samozřejmé... Knihu určitě doporučuji.
lucy.sankova
  23. 6. 2013, 17:31
Výborná kniha! Dlouho mě žádná kniha nezaujala až tahle. Výborně zpracované. Zamilovala jsem si ji... Způsob jakým je kniha napsaná je víc než jen obdivuhodný.
Lenitschka
  11. 9. 2011, 21:02
Tuto knihu každému velmi doporučuji. Styl vyprávění (očima pětiletého chlapce) je neotřelý a velmi poutavý. Člověka velmi mrazí, když si představí, že toto se skutečně děje...
Pro mě se knížka řadí na úroveň Podivuhodného případu se psem (M. Haddon) - je velmi zajímavé pozorovat (pro nás běžný) svět očima odlišné bytosti
HelenaH82
  2. 10. 2013, 21:39
Obdivuji Mami za těch pět let, kdy dokázala Jackovi vytvářet svět, ve kterém mu nic nechybělo. Zvláštní je pro mě úvaha reportérky bulvárního televizního pořadu, zda Mami zvažovala požádání Čerta, aby Jacka odnesl Ven a nechal ho někde v nemocnici. Popis starostí a myšlenek, které měl Jack, když se dostal Ven je moc dobře popsaný.
twiGGy88
  23. 9. 2013, 13:37
Knihu jsem přečetla, byla zajímavá, ale chyběla mi tam taková ta opravdovost a uvěřitelnost. Nejvíc mě mrzí, že autorka pouze parazituje na případech odhalených v Rakousku. Pokud člověk přečetl nějaké příběhy, které byly opravdovým svědectvím hlavního hrdiny, uvidí to "prázdno" v knize sám. Styl psaní je ovšem jedinečný.
Limewithmint
  29. 4. 2013, 21:35
Kniha se opravdu četla jedním dechem. Upoutala mou pozornost od začátku až do konce. Je to kniha, kterou prostě jen tak nemůžete položit na Stola a jít do Postele spát, ačkoli Hodiny už ukazují velká čísla. Příběh Jacka a jeho Mami je trochu napínavý, trochu strašidelný, dost dojímavý a hodně milý (teď myslím hlavně vztah mezi Mami a Jackem, nikoli prostředí nebo celkový děj). Určitě se vyplatí si ji přečíst.
Margret
  7. 10. 2011, 22:35
Vyprávění z pohledu malého chlapečka, pro kterého neexistuje nic než Pokoj, mě naprosto pohltilo. Krásně vykreslené dětské pojetí předkládané reality i pohled z druhé strany - Mami. Doporučuji nejen těm, kteří rádi zkoumají věci ze všech úhlů pohledu :)
01Baruska
  28. 11. 2012, 11:41
Jedním slovem - úžasné! Kniha mě pohltila. Hlavně styl psaní, a to očima pětiletého Jacka, byl pro mě strhující.
Alena Tyityisová
  1. 5. 2016, 21:15
Úchvatný příběh o inteligenci, lásce, sounáležitosti...knihu jsem měla přečtenou během dvou dnů a vtáhla mě do příběhu zcela. Jen by mě zajímalo jak se Jackovi daří dál.
lamka
  9. 4. 2016, 17:40
Úchvatná knížka, dostala jsem ji darem asi před rokem. Teď jsem si ji přečetla znovu a opět jsem se od ní nemohla odtrhnout. Mile mě překvapila i filmová verze.

Ginnevra
  17. 3. 2016, 16:23
Číst tuhle knížku pro mě bylo jako strhávat náplast. Jo, přesně k tomuhle bych Pokoj přirovnala.
Víte, že ji musíte strhnout, dokonce se na to těšíte, ale zároveň se děsíte toho, co by mohlo být pod ní. Je rána lepší? Nebo snad horší? Co všechno se pod náplastí skrývá? Vždyť to přece nemůže být taková hrůza, říkáte si, jenže pak začnete. Zpátky to nejde, už je pozdě, připlácnout to zpět prostě nemůžete. A tak pokračujete milimetr po milimetru, občas vydechnete, zanadáváte si, otřepete se a jedete dál. A pak… Byla ta náplast na začátku takhle velká? Nedrží nějak podezřele pevně? A proč byste si ji vlastně nemohli nechat… no, už napořád?
Jenže vám to nedá, probudí se ve vás všechen masochismus, o kterém jste ani netušili, že ho někde hluboko skrýváte. Přeskakujete očima z toho schlíplého kusu lepení na zatahující se růžový šrám pod ním, zdá se vám to nechutné, ale je to tak nějak vaše, tak co. Prostě musíte, jen ať už to máte za sebou.
Když je po všem, náplast vyhodíte, ale jizva vám zůstane. Napořád.
KatkaN
  29. 5. 2012, 11:08
Úžasná kniha... Včera jsem ji dočetla a není jí co vytknout. Bavila mě po celou dobu četby, nebyla tam žádná ,,hluchá" místa. Všem doporučuji, nebudete litovat!!!
khoiba
  9. 6. 2015, 20:05
Velice zajímavý námět a také celkové pojetí vyprávění očima dítěte, které za celý svůj život poznalo jen život mezi čtyřmi stěnami. Na druhou stranu musím uznat, že mě ke konci právě ono dětské vyjadřování a chápání světa už začinalo místy štvát, ale zajímavé je, že jsem to prožívala paralelně s Jackovou matkou, které zcela pochopitelně za daných okolností dochází večná trpělivost a potřebuje čas, aby se se vším srovnala. Vyjímečná práce s detaily každodenního života, které si člověk ani neuvědomuje a bere je za samozřejmé.
schialli
  1. 5. 2014, 17:51
Knihu jsem si koupila, přečetla a nemůžu říct ani ň. Příběh zajímavý/napínavý, forma originální. Ale jednou stačilo.
aledka01
  28. 12. 2013, 19:49
Skvělá kniha, kterou jsem letos dostala k Vánocům. Na 1. stránce jsem se sice zalekla stylu psaní, ale velmi rychle jsem si zvykla a to, že je celá kniha vyprávěna z pohledu 5letého dítěte ji dělá výjimečnou. Malého Jacka a jeho hlášky jsem si zamilovala a mnohokrát jsem se u knížky i přesto, že popisuje tak otřesné téma, od srdce zasmála.
Eli_S
  11. 8. 2016, 22:58
Na začátku jsem měla velký problém knihu číst. Jelikož je příběh vyprávěn z pohledu malého dítěte, je text stylisticky neobratný a některá podstatná jména jsou psána s velkým počátečním písmenem, což je dost rušivé. Ovšem jakmile se začne odkrývat příběh Pokoje, kniha vás absolutně pohltí a dočtete ji jedním dechem.
Táňa Plačková
  2. 8. 2016, 17:34
Ze začátku jsem měla problém se čtením knihy
Bei
  1. 6. 2016, 20:02
Začátek knížky se mi četl ztuha, asi díky tomu, jak je knížka psaná (jazyk a uvažování malého, navíc od světa izolovaného dítěte) a asi i dík lehké klaustrofóbnosti miniatury toho dětského světa na pár metrech čtverečních, ale v momentě, kdy začíná plán útěku, mě to úplně semlelo a téměř bez dechu jsem knihu hltala.. mmch samotný útěk je dle mě brilantně popsaný..nemohla jsem se ubránit a prožívala to současně i z pohledu jeho mámy, ty emoce, co vše bylo nevypsané a muselo se v ní odehrávat x to, co popsáno bylo, jak to podávala Jackovi..
Obal mě trochu odrazoval od koupě, dle mě se k obsahu knihy nehodí, ale jsem ráda, že jsem to překonala ;).. Tahle kniha za přečtení stojí..
Misska
  29. 3. 2016, 22:17
POKOJ. Čtyři zdi, dva lidé, malý svět na malém prostoru, boj o přežití, boj o vlastní duši.
Nejdříve vstoupíme do myšlení malého Jacka, skrze jehož vnímáním pětiletého kluka si osaháváme věci kolem. Je to, jako znovu vyrůstat. Dětská mluva, nesprávné skloňování, které ještě nemá malé dítě vžité. Mami a její zoufalství, Čert a jeho bezohlednost. Skříň a její bezpečí. Najednou rychlý spád do té doby celkem pomalého děje, kdy najednou nedokážete od knížky odtrhnout oči.
Velmi příjemný a neobvyklý styl psaní. Strhující příběh, který vás nutí přemýšlet opravdu do hloubky vaší mysli. Vžíváte se do chlapečka, pro kterého znamená staré = bezpečné, nové = nebezpečné, a do jeho matky, která musela žít v pokoji jako v zatuchlém kousku malého světa a v něm vychovat chlapce, který by jednou obstál za jeho zdmi.
Tato kniha mě naprosto pohltila a nadchla a přidávám tak její další pozitivním hodnocení.
pudiltom
  21. 3. 2016, 18:51
Měl jsem tuhle knihu rozečtenou dva měsíce a dostal jsem se asi na padesátou stránku. Neuvěřitelná nuda a dementní styl psaní, kterej mi opravdu nesedl. Kniha by měla chytnout čtenáře hned od začátku, ale tahle mě každým dalším slovem ubíjela a bylo mi úplně jedno, co se v tom pokoji děje. Hnus a bída.
Camillque
  25. 12. 2015, 23:00
Z počátku težké se zacist. Psáno z pohledu 5 leteho dítěte. Ze zacatku nuda, popis dne. Ale po cca třetině se čte úplně samo.za mě doporučuji.
Machire
  26. 8. 2014, 12:43
Opravdu hodně dobrá knížka. Přečtená za necelé dva dny, prostě jsem se od ní nemohla odtrhnout. A po přečtení ještě dlouho zůstavá v hlavě a to mám ráda.
.vojta
  26. 1. 2014, 21:23
Jedním slovem fantastické. Podle obalu jsem netušil, co začínám číst. Kniha mě ihned od začátku do sebe vtáhla a já jsem neměl druhý den co číst. Ze začátku mi napřed dělal psaný text trochu obtíže, ale po pár stranách jsem to už ani nevnímal. Nedokážu si představit, že tento osud by potkal mě a proto je ještě smutnější, že tyto případy se opravdu dějí. V budoucnu si ji nejspíš přečtu znovu :-)
Lenomar
  12. 11. 2013, 21:40
Úžasná záležitost. Fantasticky podaný příběh očima dítěte, jak je svět pro děti komplikovaný, jak přímočaře vlastně uvažují. Kolik musí být na světě žen, které ať více či méně žijí v "Pokoji". Klobouk dolů.
TulakPoHvezdach
  14. 11. 2012, 15:08
stále nemůžu pochopit, jak někdo mohl napsat něco tak úžasného :)) vyprávět tak otřesné věci očima dítěte i s jeho přirozenou nevědomostí a naivitou je určitě velmi náročné a já obdivuji autorku, že to tak úchvatně zvládla :) doporučuji!