Draculův švagr

XYZ - 2009
ISBN: 80-902044-3-0

XYZ (2009) 80-902044-3-0 288
Madagaskar (1996)

Kniha hororových povídek jejichž autorem je sám mistr hororu a humoru v jedné osobě Miloslav Švandrlík,. Nechte se bavit absurdně vypointovanými situacemi, kterým nechybí nadsázka i napětí. Hororové povídky plné černého humoru a magické hrůzy. Povídky zavádějí čtenáře na opuštěné hrady a strašidelné samoty mezi upíry, strašidla a nejrůznější nadpřirozené bytosti. Čtenáři se dostává neopakovatelné kombinace strachu a vtipu i vynalézavost při použití nepřeberné řady strašidelných rekvizit...

Miloslav Švandrlík Miloslav Švandrlík
*10.08.1932 - †26.10.2009

ROB33
  3. 1. 2016, 7:54
Ideální četba na vánoční svátky, kdy člověk nemá tolik času na čtení. Nebylo třeba číst každý den, povídky jsou samostatné a navíc povětšinou krátké, za to docela zábavné a absurdní. Docela mě Švandrlík jako autor překvapil a rád si od něj ještě něco přečtu.
eliza
  2. 1. 2014, 22:33
Tak se přidávám k fanouškům Guláše :-D Přesně jako charlie.vlcak jsem tajně sebrala knížku našim, a pak jsem se bála jít v noci na záchod :-D
Lúthien Celebrindal
  28. 6. 2013, 1:49
Dávám pět hvězdiček, protože Guláš je nezapomenutelný! :-D I ostatní povídky se mi líbily, ale tahle měla nejpřekvapivější pointu.
charlie.vlcak
  6. 1. 2012, 2:09
Nezapomenutelné mrazení, když jsem, coby dítě, knihu tajně štípnul na odpoledne rodičům a přečetl si Guláš... :o)
martinek69
  18. 6. 2015, 12:28
Odpočinková knížka plná humoru. Většina povídek se mi hodně líbila (nejlepší Guláš a Koupací komplex), nad zbytkem jsem se jen pousmál.. Celkové hodnocení - dobré.
xolafx
  25. 2. 2015, 19:16
Obsahuje spoiler spoiler Narovinu, většina příběhů jsou takové jednohubky na cestu vlakem, či vesmírem. A jednohubka jen těžko zasytí tučného, vyžraného geeka jako jste vy, já nebo můj imaginární kamarád Gusta.
Naštěstí je tu ale… Když použijeme síto (protože je tu povídek jako čarodějnic na sabatu), nalezneme pár skvostných kusů. Zapomeňme tedy na jednostránkové povídky, kolem kterých prošla pointa asi tolikrát, kolik má zombie mléčných zubů.
Soustřeďme se v Drákulově švagrovi na ty vážně výborné, atmosféricky zvládnuté kusy. Takové, po kterých už nebudete prahnout po stříbře, protože ho budete mít vetkané ve vlasech. Pojďme se tedy věnovat těm pár povídkám, které by si podle mě měl přečíst každý milovník strachu.
Imitátor – Žádné nadpřirozeno, jen chladná chuť po vendetě. Motivace hlavní postavy, pana Koněry, je tak silná jako postava Haliny Pavlovské. Kdo by ostatně nechtěl pomstít syna, který si kvůli nějaké ženštině (no fuj!) vezme život. A proč u toho nevyužít své imitátorské umění, že? Mistr Koněra vyděšené dámě zaseknuté ve výtahu, způsobí malý šok. Hrůza obejme slečnu Táňu i čtenáře, když zhrzený otec promluví hlasem svého zesnulého syna a dá tak uvězněné ženě na výběr. Zemřít mrazem, anebo děsem? Klaustrofobie. Stěny se přibližují a hlas mrtvého dál promlouvá do nastalé tmy… super!
Omlouvám se. Já vím, spoilery, ale stalo se to naposledy. Jen si celým svým červivým srdcem přeji, abychom zapomněli na škatulky. A Švandrlíkova povídka Imitátor vám z paměti vymaže všechny Kopyty a Mňouky i slovní zásobou oplývajícího majora Terazkyho.
Další z příběhů, který sice nemá kdejak originální pointu, ale hororovou atmosférou crčí, jako krev z rány, se jmenuje Milenka mrtvého. Tentokrát si zde vyřizuje účty nebožtík s mužem, který ho vystřídal na poli lásky. Konec, možná zbytečně, vykračuje po stezce romaneta, takže prakticky popírá pravidla hororu, ale ta atmosféra, kdy pan Pešat sleduje kremaci nebožtíka… brrrrr. Ten mráz na zádech za to stojí!
Název povídky Poprava na Kramberku mluví sám za sebe. V tomto příběhu je zastoupen osobitý humor, neodmyslitelně patřící ke Švandrlíkovu dílu. Přesto i tato povídka, ač předvídatelná, se mě opravdu líbila.
To není vše. V knize najdeme i skvěle vypointované příběhy jako Uškrcená laborantka, Břitva nebo Guláš. To je Švandrlík jakého neznáme. Je to Švandrlík, kterého byste měli číst!
MartinM
  21. 1. 2013, 22:24
Klasika. Rád se k této knize vždy vracím, směji se a do duše se dere pocit ,,co když na tom něco je?"... minimálně to, že i horor muže bejt sranda:)
Chali
  23. 2. 2012, 0:03
Četla jsem ji ještě skoro jako dítě. Jak já se bála, musela jsem číst ve dne, jinak bych neusla, ale to se nedalo nepřečíst :-)