Žena v Berlíně

Poprvé vydáno celosvětově: 1954

Ikar - 2004
ISBN: 8024903598

Ikar (2004) 8024903598 272

Koho zajímá, jaké to ve skutečnosti doopravdy bylo, musí se se zaměřit na ženy - neboť muži se v zátěžových situacích projevili jako slabší pohlaví. Takového názoru je autorka knihy, která prožila konec války v Berlíně - jeho porážku i následné osvobození. Její ojedinělé svědectví střízlivě, věcně a pravdivě zobrazuje to, co na vlastní kůži zažily miliony žen: zpočátku boj o holou existenci mezi ruinami - bez vody, plynu a elektřiny, sužovány hladem, špínou a strachem - posléze krutou pomstu vítězů a nekonečné, surové znásilňování. Svou lidskostí a zralostí pohledu jde o otřesný dokument hrůz i studu, vůle k přežití a seberealizace, díky němuž se nám realita Třetí říše jeví v novém, komplexnějším světle. (Založil/a: runnie)

#válka  #deník
Marta Hillers Marta Hillers
*26.05.1911 - †16.06.2001

navabaca
  30. 5. 2016, 10:01
Žena v Berlíně není literární dílo, ale opravdový deník, což je zdůrazněno i v doslovu, a proto je hvězdičkové/procentuální hodnocení této knihy zavádějící. Faktografická a historická hodnota deníku je nezpochybnitelná a obrovská. Při čtení mě ale obtěžoval místy evidentně špatný či nevhodný překlad, občas nepochopitelné věty a nevysvětlené části v němčině, francouzštině, latině a angličtině.