Průšvih na druhou

Průšvih na druhou
Originální název: La magnitud de la tragédia

Faun - 2006

Faun (2006)

Protagonisty románu jsou hráč na trubku v kabaretním orchestru, bývalý nakladatel antických klasiků Ramon-Mária, vdovec, a jeho vyženěná dcera středoškolačka Anna-Francesca. Obývají zchátralou vilku na okraji Barcelony, ale skoro spolu nemluví. On jí nechává na stolku kapesné a ona mu obyčejně ještě nějakou stovku potáhne. Občas jim neteče voda, protože se ucpává rezervoár na střeše. Ramon-Mária pak musí podat artistický výkon a rezervoár vyčistit.
Dívka otčímem pohrdá, až k nenávisti, nechápe, co matka na tom nepřitažlivém, neschopném a chudém ubožákovi viděla. Ramon-Maria chce napětí zmírnit, slibuje, že se odstěhuje. Anna-Francesca je netrpělivá a zuří, vyžívá se v milostných dobrodružstvích a sní, jak se otčíma zbaví.
Ramon-Maria najednou získá energii, z chudáčka se stane nadsamec. Ženy si ho podávají. Když se nemůže erekce zbavit a zajde k lékaři, dozví se, že má nevyléčitelný syndrom. Otevře si hypotéku na údajnou opravu domu a utrácí. Ať ten konec stojí zato. Jenže tohle Anna-Francesca neví.
Průšvih na druhou má provokativní, silně erotický ráz, ve stylu antické tragédie i moderní humoristické prózy. Toto dílo současné katalánské literatury je pro naše čtenáře skutečný objev. (Založil/a: Ká.)

Qium Monzó Qium Monzó
*24.03.1952

marcellia
  12. 1. 2013, 13:15
Docela nudná knížka,čekala jsem mnohem víc,ještě,že jsem ji koupila v levných knihách za pár kaček..dát za to přes 2 stovky jako běžně,letí to oknem...
felisr
  8. 10. 2013, 10:40
Tohle že se označuje za objevnou humoristickou prózu? V žádném případě! Je to jen třeskutá bída psaná příšerným stylem ve 3. osobě, okořeněná občasnou erotikou. Škoda času číst, sáhněte po něčem jiném.