Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Sny o růžích a ohni

76%
4 5
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Sny o růžích a ohni Originální název: Drömmar om rosor och eld

Nejnovější vydání:
Odeon - 1982
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 6x v přečtených
v knihovně 9x v knihovně
k přečtení 2x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1982)

První polovina sedmáctého století, v Itálii je právě souzen Galileo Galilei a i v richelieuovské Francii, kde teprve doznívají boje katolíků s hugenoty, jsou pronásledováni údajní nepřátelé církve, pořádají se hony na čarodějnice a čaroděje.
Jezuitský kněz Urbain Grainier se pro svůj odpor k dogmatům a konvencím, svou hrdost a nekompromisnost a v neposlední řadě též kvůli své inteligenci, hezkému zevnějšku a ne zrovna platonickému vztahu k ženám dostává do nevyhnutelného konfliktu s představiteli světské i církevní moci, s duševními pokřivenci a mstivci, kterým se takto naskýtá příležitost "vyřídit si staré účty". Je v tomto konfliktu předem odsouzen k prohře, přesto si však do posledního okamžiku zachovává věrnost svým zásadám, své pravdě.
V ostrém protikladu ke Grainierovi stojí úředník Daniel Drouin, druhá hlavní postava románu, jeden z tzv. obyčejných lidí, kteří si sice dobře uvědomují, na čí straně je právo a kdo je porušuje, ale nechtějí sami riskovat a cokoli činit na jeho obranu. Na jeho příkladu autor připomíná, že "neutralita" a "nestrannost" nezbavuje nikoho mravní spoluodpovědnosti za zlo, jež je pácháno. (Založil/a: Zdenda)

(více)  

Štítky

více  
Eyvind Johnson Eyvind Johnson
*29.07.1900 - †25.08.1976

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

RedDuck
60% 60% 60% 60% 60%
  13. 2. 2013, 10:45
Historický román popisuje jeden z nespočetných procesů s domnělými nepřátely církve a Boha. Pro mě příliš neosobní, na to kolik má kniha stran tak má malý drive. Ten problém člověka, který se v boji mezi dobrem a zlem alibisticky pasuje do role pozorovatele je podle mého popsaná v řadě knihách a filmech lépe, ať už se jedná o díla pojednávajících z náboženského nebo fašistického a komunistického běsnění.