Kam až mě nohy donesou

Kam až mě nohy donesou Originální název: As far as my feet will carry me / So weit die Füsse tragen

Alpress - 2002
ISBN: 80-7218-676-0 / 80-206-0381-6

Alpress (2002) 80-7218-676-0 / 80-206-0381-6 344
Naše vojsko (1994)

Po skončení druhé světové války byla řada německých vojáků odsouzena k práci v uranových dolech v Sovětském svazu. Hrdina tohoto autobiografického románu byl jedním z nich. Josef Martin Bauer narukoval za druhé světové války na východní frontu. Brzy padl do zajetí, byl odsunut do ruského zázemí, internován a odsouzen k žaláři v lágru na Sibiři. Ve svém románu popisuje otřesný přesun v nákladních vagónech, nesmírně tvrdou a zničující práci v dolech a především útěk a strastiplné tříleté putování přes Sibiř a celý Sovětský svaz domů. Podle románu byl natočen v roce 2001 film (český název Bílé peklo). (Založil/a: Fabienne)

Fabienne
  2. 9. 2011, 16:58
Ve srovnání s titulem "Dlouhá cesta" S. Rawicze se mi tato kniha četla mnohem líp a nějak jsem jí víc věřila. Putování Clemense Forella přes Sibiř a SSSR není přímočaré, má celkem logické zádrhele a odbočky, někdy plynoucí i z nevyrovnané povahy protagonisty příběhu (ale upřímně řečeno, kdo by zůstal psychicky vyrovnaný - po pobytu v táboře na Sibiři).
I styl vyprávění je lepší - snad proto, že příběh sepsal renomovaný německý spisovatel
J. M. Bauer (který si mimo jiné vše, co se mu zdálo neuvěřitelné či nemožné vždy ověřil, než to do příběhu začlenil).
ondrasek
  29. 11. 2014, 19:33
Do knihy jsem se pustil po několikanásobném shlédnutí skvělého filmu a po 70ti stranách jsem ji odložil, nic nového mi nepřinášela a ani styl psaní nebyl nikterak strhující.