Podtitul: Obrázek ze Slovenska

Družstevní práce (1950) 91
Jan Laichter (1920) 59
Jan Laichter (1909) 55
Jan Laichter (1906) 56

Jedna z povídek autorky, ke kterým čerpala témata ze svého pobytu na Slovensku, dominuje ideální, pohádková vize o harmonii mezilidských vztahů v třídně diferencované společnosti. (Založil/a: NikolaD)

Božena Němcová Božena Němcová
*04.02.1820 - †21.01.1862

Děčínský
  25. 6. 2016, 18:32
Obrázek ze Slovenska, jak zní podtitul knížky české spisovatelky, je záslužnou prací v 19tém století, kdy autorka žila a psala. Myslím, že velká většina obyvatelstva Čech o existenci Slováků příliš nevěděla, protože žili pod "hlavičkou" Uher (Maďarska). Vyprávění autorky je plné lásky k lidem, jejich práci a bohabojnému životu. Děj není nijak kombinovaný a proto má a může mít, svou hodnotu. Ilustrace K. Müllera vyvolávají idylické nálady k těžkému životu a tomu neuchopitelnému pocitu spokojenosti s životním údělem postav, které autorka také jistě dobře znala, jako "své" šumaváky".
Mashinca
  6. 12. 2014, 10:16
Milá oddychová a krátká povídka. Škoda, že je dnešní doba taková jaká je... Moc se mi líbil popis doby v knize, kdy k sobě lidé v rodině měli úctu, kdy si lidé věřili a nebáli se si k sobě domu vzít na pár dní člověka, který zabloudil a potřeboval pomoc... Dneska děti křičí na rodiče, rodiče křičí na sebe, rodiče a děti nemají tpělivost s prarodiči a nikdo se nerespektuje a nectí. Před cizím člověkěm, který potřebuje pomoc by dnes každý zabouchl dveře... Pokud by je nezabouchl, hrozilo by, že se vrátí do vybíleného bytu (domu). Je to dnes těžké a zkažené... Popisováná doba v knize mi přišla pohádková, možná je to tím, že to popisovala právě Božena Němcová :-)

Krásný byl popis mladé začínající lásky v té době, jak po sobě tzv. pokukovali :-)