Ve čtvrti Brick Lane

Originální název: Brick Lane

BB art - 2004
ISBN: 80-7341-380-9

BB art (2004) 80-7341-380-9 412

Úspěšná prvotina britské autorky zachycuje život Naznín, bangladéšské dívky, která byla při narození tak slabá, že ji porodní bába prohlásila za mrtvou. Když ji v osmnácti letech otec provdá za Chánua, bengálského přistěhovalce žijícího v Anglii, přijme to Naznín s odevzdaností, s jakou přijímá ve svém životě všechno. V Londýně se usadí uprostřed bangladéšské přistěhovalecké komunity v Brick Lane, stane se manželkou a matkou a užasle pozoruje neznámý život kolem sebe. Ačkoli její manžel je mnohem starší než ona, Nazní se naučí toho laskavého nepraktického muže milovat, poddá se osudu a rušný londýnský život vnímá především prostřednictvím svých dcer a do různé míry asimilovaných sousedů. Její vzpurná, krásná sestra Hasína, která v šestnácti letech utekla z domova s milencem, jí mezitím v dopisech líčí svůj život, který je na hony vzdálen Nazníniným idealizovaným vzpomínkám na Bangladéš. Ale nakonec se i pokorná Naznín začne cítit příliš svázaná tradicí, vírou a výchovou v zemi, která nabízí tolik příležitostí. A když jí osud, na nějž tolik spoléhá, pošle do cesty přitažlivého mladého muže, musí se poprvé v životě rozhodnout sama za sebe. (Založil/a: Magri)

Monica Ali Monica Ali
*20.10.1967

teite
  1. 12. 2013, 20:37
Četla jsem knihu jedním dechem, také jsem slzela a připadá mi jako skvělý vhled do života přistěhovalecké komunity v Anglii.
vecne_vysmata
  25. 5. 2013, 1:49
Nevím, jestli to je tím, že jsem v muslimské komunitě v Anglii žila skoro dva roky, nebo tím, že ústřední postava a její manžel se tolik podobají mým vlastním rodičům. Tudíž nedokážu posoudit, jestli kniha tak silně zapůsobí i na jiné čtenáře. Každopádně jsem těch 400 stran dala na jeden zátah, skončila ve dvě ráno a brečela jako želva. Možná zbytečně roztahané, ale na prvotinu každopádně ohromně působivé. Jsem zvědavá na další autorčiny počiny.