Ó Matko Lakšmí, dej mi dar!

Ó Matko Lakšmí, dej mi dar!

Podtitul: magické obřady bengálských žen

Originální název: Ó Matko Lakšmí, dej mi dar!

DharmaGaia - 2007
ISBN: 978-80-86685-71-7

DharmaGaia (2007) 978-80-86685-71-7 333

Ženské obřadnictví odevždy patřilo k hinduismu právě tak jako rituály kněží bráhmanů. Přesto donedávna zůstávalo skryto ve vnitřních částech domů nejen před cizinci a nehinduisty, ale ve svých nejmagičtějších projevech i před mužskými příslušníky vlastní rodiny. O tom vypráví úvod a poznámkový aparát této knihy. Její hlavní část představuje samy obřady: obětní předpisy, magické verše mantry a doprovodné legendy, vše v nepřikrášleném, syrovém podání, naivním i plném fantazie, tak jak to činí bengálské obětní příručky, z nichž byl překlad pořízen. Nezbytnou součástí ženských obřadů jsou magické obrazce (álpany). Jsou stejně důležité jako mluvené slovo a tato kniha je představuje v mnoha podrobnostech a variantách. Jejich podobu i funkci vysvětluje závěrečná studie.

Z bengálských originálů přeložila, úvodem a slovníčkem opatřila Hana Preinhaelterová. Ilustrovala a studii o álpanách napsala Klára Šimečková. (Založil/a: Magri)

Hana Preinhaelterová Hana Preinhaelterová
*12.09.1938