Originální název: Joy Luck Club

Motto - 2016
ISBN: 978-80-267-0615-1

Motto (2016) 978-80-267-0615-1 352
Alpress (2004) 80-7218-488-1 331

Román americké autorky vypráví o rodině čínských poválečných přistěhovalců a srovnává nejen rozdíly mezi generacemi, ale i mezi Amerikou a Orientem.
Americká autorka čínského původu vypráví komorní příběh čtyř žen, které se v San Francisku po čtyřicet let jednou týdně scházejí a udržují přátelství, spojené vzpomínkami na vlast. Po smrti jedné z žen se její dcera vydává poprvé v životě do Číny, aby se setkala se svými nevlastními sestrami. Jako dokonalá Američanka přijíždí do země rodičů a teprve tam poznává, že chápe matčino poselství a že v sobě nemůže natrvalo zapřít krev předků (Založil/a: Magri)

Amy Tan Amy Tan
*19.02.1952

aubergine
  17. 12. 2014, 18:31
Jako evropanka asi čínské matky pochopit nemůžu, (jsem silná, když zabiju svoje dítě?) ale kniha je dobře napsaná.
Kristýna de Brno
  9. 8. 2016, 15:57
Poutavě napsaná kniha, která nabízí zajímavý exkurz do čínské mentality. Ale kniha otevírá obzory i ohledně jiných věcí - konec snah o vzájemné pochopení, kulturní odlišnosti, úcta. To, o co v knize jde, nejsou pouze obvyklé mezigenerační propasti, ale úplné a absolutní kulturní a duchovní odcizení. Dcery nedědí "vnitřní zrak" svých matek, a nikdo neví, čí je to vina. Nikdy jsem o Číňanech nepřemýšlela jako o tak hluboce duchovně založeném národu, a tato kniha pro mě tedy představovala velké překvapení.

Ale k příběhu. Nečekejte žádné velké drama. Je to především o vnitřních životech, o vztazích, o věcech, které se odehrávají pod povrchem. Stejně jako dcery, které žijí všední americké životy, ani vy jejich iracionální matky zpočátku nechápete. A když je konečně pochopíte, stejně víte, že už je pozdě na to něco měnit.

Tato kniha vám dá chuť promluvit si se svou matkou o jejím životě. A pak si přečíst další knihu od Amy Tan ;)