Originální název: Džínový svět

Československý spisovatel - 1990

Československý spisovatel (1990) 401

Generační román psaný formou deníku teenagera Petra Bláhy, který vyrůstá v Praze v období normalizace. Vzhledem k tomu, že se autor vyhnul kritice komunistického systému, mohla kniha vyjít a stala se mezi mladými lidmi populární. Román popisuje dospívání mladého člověka, který se snaží začlenit do společnosti a zároveň se jí nenechat zkazit, zachovat si své morální hodnoty a žít čistě. Román není psán chronologicky, nýbrž retrospektivně, Petr vzpomíná na různá období ze svého života a hodnotí je z pohledu 17ti letého mladíka. Popisuje svůj složitý vývoj zejména ve vztazích k dívkám, ale také k rodičům, vrstevníkům a učitelům. V průběhu celého románu polemizuje nad světem a problémy mládí, tyto myšlenky se Radku Johnovi podařily (s ohlédnutím na věk a situaci hlavního hrdiny) velmi věrně zachytit a tvoří podstatnou složku románu. (Založil/a: fix.a)

cunicekb
  1. 11. 2012, 23:31
Nevím, jestli je to tím, že jsem knihu četla jako puberťák, ale mně přišla prostě dokonalá. Asi si ji zkusím přečíst znova, abych to zjistila. Nicméně si myslím, že John už nikdy nepřekoná své Memento.
charlie.vlcak
  15. 1. 2012, 11:06
Knížka, co se mi dostala do ruky zřejmě ve správnou dobu - a už je to pár (desítek) let. A zřejmě jsem nebyl sám, koho oslovila, soudě podle toho, že jsem o ni poměrně záhy přišel. Určitě ji seženu a přečtu si ji zas, třeba bude pořád fungovat... Kniha byla částečně i předlohou pro film K. Smyczka Jen si tak trochu písknout.
Saf123
  26. 7. 2013, 12:51
Kniha se mi opravdu líbila, sáhla jsem po ní proto, že jsem chtěla číst něco jiného žánru než bylo Memento. Sice ve mě nezanechala takový otisk, ale určitě si ji někdy znovu přečtu.