Vraždy na Baker Street

Vraždy na Baker  Street Originální název: Murder in Baker Street

Jota - 2007
ISBN: 978-80-7217-495-9

Jota (2007) 978-80-7217-495-9 272

Tato kniha přímo navazuje na antologii povídek Je to vražda, milý Watsone! stejných editorů, ač ji původně pánové Greenberg, Lellenberg a Stashower sestavili o dva roky dříve. A tak se tu několik autorů, které již známe, představuje vlastně poprvé (Anne Peryová, Bill Crider, Loren D. Estleman, Jon L. Breen, Carolyn Wheatová). Další jména jsou nová, ale Stuart M. Kaminsky, Howard Engel, Peter Tremayne, Edward D. Hoch, Gillian Linscottová či L. B. Greenwoodová nás ihned přesvědčí, že patří mezi nejoriginálnější tvůrce detektivních příběhů. Jedenáctkrát vzdává těchto jedenáct odvážlivců poctu pronikavému intelektu, racionálním metodám, typické výstřednosti a zvláštním způsobům nejobdivovanějšího fiktivního detektiva všech dob Sherlocka Holmese. Od chvíle, kdy jej Arthur Conan Doyle představil čtenářské veřejnosti, uplynulo už 120 let, přesto se mu zatím žádný z jeho literárních kolegů nemůže popularitou rovnat ani nepožívá takové úcty nadšených obdivovatelů – mezi nimi také autorů právě tohoto souboru. Jejich příběhy nás znovu uvádějí do příjemného nepořádku bytu na Baker Street 221B, kde se Holmes ve svém starém hedvábném županu, s pronikavým pohledem a prsty potřísněnými chemikáliemi opětovně probírá důležitými detaily nového případu nebo možná zrovna bere do ruky housle. Nevyzpytatelný Mistr a jeho proslulý společník dr. Watson opět předvádějí své jedinečné schopnosti – ať pátrají po zločinci v africké divočině či po vraždě spáchané v samém srdci Londýna, ať jde o případ ponožky bez krve nebo o pampelišky, svědectví červa či znamení upíra. Doplněno úryvky ze vzpomínek A. C. Doyla a esejem Lloyd Roseové Sto let Sherlocka Holmese. (Založil/a: quagmire)