Sjezd abiturientů

Sjezd abiturientů

Host - 1992
ISBN: 80-85233-09-6

Host (1992) 80-85233-09-6 176

VZ: "Sjezd abiturientů je fantaskní, metaforický příběh o imaginárním sjezdu, odehrává se v Německu v minulém století, abiturienti prožívají sjezd na zámku jakéhosi hraběte, usurpátora a representanta totalitarismu, pozvolna jsou vražděni, hlavní postava s několika málo abiturienty se zachrání, a za dva tři roky se sjezdu účastní znovu. Příběh je absurdní, psal jsem intensivně, deset stran denně, bezmála načisto. Alena [autorova manželka a ilustrátorka knihy] se vždy lačně vrhala na to, co jsem právě napsal, byla napjata, jak to dopadne. Ostatně impuls k napsání této věci dala ona sama: začala lepit koláže ze starých časopisů z konce minulého století, vystříhávala portréty mužů a žen, prováděla na nich většinou drobné zásahy, na jedné straně jí vznikaly karikatury, na druhé tragické postavy, které přímo nutily zamýšlet se nad jejich osudem. Na základě těchto asi padesáti koláží jsem napsal svůj text, jména postav zůstala většinou zachována tak, jak byla pod jejich skutečnými portréty. Když jsem sjezd dokončil, přepsal jsem jej a rozeslal přátelům." (Založil/a: jethro.tull)

Václav Zykmund Václav Zykmund
*18.6.1914 - †10.5.1984

jethro.tull
  6. 8. 2011, 20:45
Humoristický román to zrovna není, ale já se náramně bavil. Redukce mrtvých by rozhodně této knize neprospěla.
"Po mém boku sedící... majitel pohřebního ústavu... naklonil se k mému levému uchu a zašeptal: "To bude krásných rakví!" Chudák, netušil, že zanedlouho jiní budou pro něho obstarávat rakev."