Originální název: Zepelín na Měsíci

Albatros - 2010

Albatros (2010)

Dynamit má tu zvláštní vlastnost, že s věkem neslábne. I po dvaceti letech vámi otřese stejně silně jako v den, kdy ho nalisovali do patrony. Nebo, jako ho Ondřej Neff napěchoval do svých povídek, obsažených v této knize. Sbírka Zepelín na Měsíci je v tomto svazku doplněna o povídky z kratší sbírky Vesmír je dost nekonečný. Žánrově jsou ty příběhy rozmanité, od tvrdé sci-fi kosmického typu přes horor až po grotesku, avšak všechny mají společné rysy. Především spádný děj, prudké překvapující zvraty a vtip. Zepelínem na Měsíci Neff upevnil v roce 1990 svoji pozici ve špičce české sci-fi a neztratil ji dodnes. Ve sbírce najdeme zásadní povídky dnes už kultovního „arkadského cyklu", mysteriózní příběhy, jako je Poselství pro Agla Mathona, i náčrty překvapujících technických vizí, jaké možná najdou naplnění v příštím tisíciletí, jak jsou předestřeny třeba v povídce Tak alou do ráje. Autor své znovu zveřejněné povídky doplnil komentáři osvětlujícími jejich vznik a zaměření.

Povídky:
- Vesmír je dost nekonečný
- Nevěsta na dlouhou noc
- Moby Dick
- Stříbrný brouk
- Tak alou do ráje (Založil/a: malc8k)

Ondřej Neff Ondřej Neff
*26.06.1945

ondrasek
  22. 5. 2013, 7:50
Ze třinácti průměrných až lehce nadprůměrných povídek mě nejvíc vodbourala ta v uvozovkách největší blbina - Vládní tramvaj. Skvělá je i hororově laděná Nevěsta na dlouhou noc, dále pak Hlubina, Poselství pro Agla Mathona, Zepelín na Měsíci, Vesmír je dost nekonečný a Moby Dick. Jedinou Mystérium tmy jsem přeskočil po třech stránkách čtení, nebavila mě. A opět oceňuji (tak jako ve Čtvrtém dnu až na věky) autorovy zajímavé komentáře k jednotlivým povídkám.
Leafbower
  8. 11. 2011, 20:26
Ondřej Neff, pokud není nejlepší, tak určitě patří k nejlepším českým SF autorům. Nečetl v anotaci uvedenou sbírku, ale původní sbírku z roku 1990, takže posledních pět povídek zatím neznám. Pár věcí, která se mi na Neffově tvorbě líbí: příběhy, které se odehrávají na Zemi, jsou zasazeny do českého prostředí; povídky jsou svižné, nápadité a často i dobře vypointované.
"Ano, jsem robot" se odehrává v Neffově měsíční Arkádii. Má celkem zajímavý nápad, i když v dnešní době už se nedá říct, že neotřelý. "Vládní tramvaj" - krásná, čtivá, odpočinková fraška. "Hlubina" je podle mě příběhově asi nejzajímavější z celé sbírky a nápad, který se zde objevuje, by si možná zasloužil delší zpracování. "Poselství pro Agla Mathona" je vynikající kus jednak prostředím, druhak i výtečnou pointou. "Lov na krysu" se opět vrací na Arkádii, čte se dobře, nápad není špatná, ale jinak celkem průměrná povídka. "Mystérium tmy" je minipovídka, která je celkem nudná a zároveň ani tématicky nijak nezapadá mezi ostatní. "Brána číslo třináct" je opět povedený kousek, který - kdyby se nejednalo o SF - by klidně mohl patřit do Dahlových Příběhů nečekaných konců. "Zepelín na měsíci" je spíše podprůměrná věc opět z prostředí měsíční Arkádie.
Celkově jde o celkem dobře čtivou sbírku.