Královna z Provence

Originální název: The Queen from Provence

Baronet - 2008
ISBN: 978-80-7384-165-2

Baronet (2008) 978-80-7384-165-2 339

Anglie byla neklidná a král Jindřich, ač měl dobrou vůli a snahu, byl slabý a nedokázal zkrotit barony pamatující vládu jeho krutého a neschopného otce Jana. Magna Charta byla zaklínadlem a symbolem triumfu šlechty nad králem a jemu nebylo dopřáno, aby na to zapomněl. Konečně král nachází oporu v nejkrásnější ze čtyř dcer hraběte z Provence, jež všechny se staly královnami, kterou si slavnostně bere v lednu roku 1236. Ovšem stává se jejím otrokem a jeho poddaní nesdílejí jeho radost z darů a povyšování královniných příbuzných. Revolta je nevyhnutelná a do jejího čela se staví dobrodruh Simon de Montfort, jenž se tajně oženit s královou sestrou.
Po bojích slabý král ustupuje a Montfort zřizuje první parlament. Avšak i v těchto těžkých časech je Jindřich věrně podporován celou rodinou a z královny se stává vůdčí osobnost nejen na dvoře, ale v celém království. Díky ní je šťastným mužem, i když jej vlastně téměř připravila o království. (Založil/a: Martina)

Pangy
  20. 2. 2016, 16:10
Pátá kniha kterou jsem z cyklu Dynastie Plantagenetů přečetl (po předchozích dílech Předehra, Lví srdce, Vzbouření orlíků, Válka královen). Stále více se děj stává méně zajímavým, chybí mi více informací o době, ve které se děj odehrává (letopočet byl v ději uveden tuším 2×), nebýt v každé knize na začátku rodová větev, těžko se čtenář orientuje ve jménech (Eleanora, Joanna a jiná rodová jména se vyskytují naráz ve třech generacích a vzájemně se pletou), cesty odněkud někam probíhají jaksi imaginárně jak v čase, tak i v prostoru. Zkusím "zabrousit" do cyklu Královny Anglie. Už teď ale vím, že z osmdesáti autorčiných historických románu asi všechny nepřečtu.