Originální název: Reaper Man
Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Talpress - 2011
ISBN: 978-80-7197-423-9

Talpress (2011) 978-80-7197-423-9 652 Knihy Sekáč a Čarodějky na cestách vyšly jako jedna.
Talpress (1996) 80-7197-005-0 364

Když se někde zruší služba, kterou veřejnost hodně užívá, je z toho většinou hodně velký zmatek, tím spíše, že se jedná o Smrtě, který prostě a jednoduše dostane výpověď. Zatímco je všude na Zeměploše zmatek a chaos, daleko na farmě slečny Zahořelé se objeví prapodivný vyhublý cizinec, který přijel na skvostném bílém oři s krýsným postrojem a skvěle se ohání kosou. Nu a jelikož je čas žní a každá ruka je třeba, tak se ani nikdo nevyptává, odkud se cizinec vzal a ten se pustí do práce, i když tak trochu po svém.

Terry Pratchett Terry Pratchett
*28.04.1948 - †12.03.2015

Magyana
  9. 5. 2013, 9:27
Sekáč patří mezi mé oblíbené knihy od Terryho Pratchetta a Smrť mezi mé oblíbené postavy.
A když je Smrťovi vyměřen jeho zbývající čas na světě, rozhodne se odejít ze své funkce a pracovat na venkově jako sekáč obilí (pěkně jedno stéblo po druhém, protože osobní přístup je důležitý). Nic neumírá a Zeměplocha upadá do chaosu. A blíží se nový Smrť (osobní přístup příliš nepodporuje - pamatuji se dobře, že se v souvislosti s ním nepsalo o kose ale o kombajnu?), který s ním nejdřív svede bitvu o ... ehm... "život".
Ale Smrť je prostě SEKÁČ.
Keatin
  10. 2. 2013, 13:55
Trochu pomalejší rozjezd, trochu málo Smrtě, dle anotace, nicméně ...opět jsem si dobře početla. Aneb na krysího smrtě, Truhlíka, slečnu Zahořalou, Neda Rozinku a pana Rumpála nikdy nezapomenu. :)
Tanmut
  6. 10. 2014, 12:34
Je to vážně Sekáč.

Pratchettovi se nejen povedlo obohatit svět o nový výstižný výraz (autocondimentor), ale též vměstnat mnoho dosud dějově oddělených částí Zeměplochy do jednoho fungujícího vypravěčského celku. Taky se pokusil o vytvoření jakési mytologie za světem Zeměplochy, ale tato metamytologie asi málokoho nadchne a pobaví tolik jako zcela "obyčejná" dobrodružství Smrtě jako pacholka, akčních hrdinů z Neviditelné univerzity ("Krleš!") a vitálního Hnutí za práva mrtvých.
Trochu mi vadí, že logicky román končí o čtyřicet stran dřív než kniha. Zbytek tvoří dobře maskovaný epilog, bez nějž bych se obešel, nebýt vyplněn věcmi, jež bych si rád přečetl v těle Sekáče samotného - snad z něj vypadly jako seno z kostlivého koně. A ten sentiment, bez toho bych se obešel zcela.

Zcela hnidopišsky se musím zastavit u překladu: V jednom případě nebyla Elm Street přeložena jako Jilmová ulice - vzhledem ke kontextu se to ovšem dá pochopit. Ale přeložit I AM GOING TO SPEND IT jako UTRATÍM HO, pan Kulhánek odpustí, to mi hapruje.
prkali
  2. 2. 2013, 20:16
"Ocitli se v teplém šeru koňské stáje a Smrťův bílý kůň zvedl hlavu od žlabu a tiše zaržál na přivítanou. Jmenoval se Truhlík. Byl to skutečný kůň, nejen z kostí, ale i z masa. V minulosti Smrť vyzkoušel ohnivé koně a koně-kostry a zjistil, že jsou většinou nepraktičtí, zvláště ti ohniví, kteří měli sklony podpálit si sami pod sebou podestýlku a pak stáli uprostřed plamenů a tvářili se užasle."
aage
  15. 8. 2013, 13:44
Co jen na tom chlapíkovi všichni vidí? Sekáč byl mým třetím pokusem najít odpověď na tuhle otázku a opět pokusem neúspěšným. Skutečně vtipná místa by se tu dala spočítat na prstech jedné ruky, což je na 360 stran počertech málo - a zbytek vyznívá jako křečovitá snaha naplnit nějak tu kouzelnou škatulku zábavné fantasy. Za žánr se tu ostatně leccos schová, třeba že vyprávění většinou spočívá v připojování jedné dětinské hlášky za druhou, že postavy (snad až na babi Zahořalou a Smrtě) jsou unylé a zaměnitelné jako hračky na klíček nebo že se události vrší bez větší logiky a motivace, jan aby se to celé trochu natáhlo. Hvězdička navíc za obstojnou smrťovskou linii - možná, že kdyby si Pratchett odpustil srandičkování za každou cenu, vykašlal se na otravné mágy a ponořil se tu trochu víc do hloubky, vyšlo by mu mnohem záživnější čtení.
Pokud jde o mě, dám si pár let pauzu a zkusím to s tím chlapíkem znova. Zatím mi ale připadá, že Pratchet zkrátka potřebuje jednou za čas napsat knihu a tohle je výborný způsob, jak je snadno a rychle chrlit - a vždy se trefit do černého.
wwwhisk@s
  2. 5. 2013, 18:02
Super kniha! I když má malinko pomalý začátek, druhá polovina knihy to vynahrazuje. A říkám na rovinu: toto je zatím největší šílenost, kterou jsem kdy četla, i v měřítkách Zeměplochy. No, posuďte sami, ale její čtení bylo pro mě jeden veliký záchvat smíchu.
Přátelé dodnes nechápou, proč se při čtení povídky Jáma a kyvadlo směju...

P.S.- NON TIMETIS MESSOR :D
Ajka13
  29. 6. 2013, 19:10
Jako u Barev kouzel ani tady to nedokážu dočíst. Lákají mě další knihy a touhle se tak nechci zdržovat. První půlka úplně nezáživná, po půlce je to lepší, ale i tak jsou tu místa, kdy úplně přestanu vnímat. Jak už někdo někde napsal, ani Smrťák to nezachrání. Tuhle postavu miluju, ale to by tam musela být pořád. Teď nevím, jestli mám zkusit Otce prasátek s legendární Zuzanou Sto Helitskou nebo Pratchetta úplně vzdát...
ribička
  3. 9. 2010, 16:38
Když jsem byla na návštěvě u kamaráda a ptala se ho, která knížka je od Pratchetta nejlepší, podal mi Sekáče. A já naprosto neposkvrněna magickým světem Terryho Pratchetta, jsem ho zhltla.
antoniana
  11. 9. 2014, 8:55
Skvělá kniha, po tom jak mě zklamal Mort jsem si vše vynahradila, zamilovala jsem si všechny postavy. Je těžké říct, co bylo z knihy nejlepší a nejzábavnější. Jedna ze scén, která mě neskutečně pobavila je, jak Rumpal objeví kartičku v rakvi a jde na schůzku Nového začátku.
jitmik
  15. 3. 2013, 12:39
Pro mě jsou všechny knihy ze Zeměplochy, kde se vyskytne Smrť na více než jeden obraz, naprosto dokonalé. A tato kniha opět nezklamala. Skvělé dialogy, pomatení mágové a vždycky ironický Smrťák splnili, co se očekávalo :-)
Zelda knihkupec
  12. 3. 2014, 11:20
Počkat ono to jde i po více stéblech? Geniální nemrtvé odbory(opět zajímavá myšlenka ovládání těla po smrti) a cizopasníci měst jakožto živých tvorů...
Astonius
  10. 6. 2014, 21:14
Zajímavý námět, dobré zpracování, inteligentní humor - zdá se, že je vše, jak má být, ale stejně to na mě nezapůsobilo tak, jak jsem očekávala. Po první třetině jsem byla téměř rozhodnutá knihu odložit, nebavilo mě to a "Smrtě bylo pomálu" :-) - nakonec jsem dočetla, ale přiznám se, že jsem přeskakovala různé pasáže - tedy dá se říci, že všechny, které se netýkaly právě příběhu Smrtě... :-) Ale jeho svět je vykreslený velmi zajímavě a neotřele a ten mě bavil velmi.
zelvicka
  21. 3. 2010, 17:11
Smrť v roli na míru mu ušité - pomocníka v zemědělství.
Smrť kosí louku a čtenář umírá smíchy. Tahle knížka je v knihovně v pokročilém stadiu rozkladu a stejně se tam nikdy dlouho neohřeje.
Welinie
  8. 6. 2016, 19:29
U tohohle dílu jsem se neskutečně nařáchala :D Opravdu super dílo. A ony vlastně všechny knihy od Terryho, ale nesmím je číst hodně rychle za sebou, pak se mi ten styl rychle ohraje ...
JQuintana
  29. 6. 2013, 20:18
Smrť je borec, to je bez debat, ale možná ještě lepší byly pro mě hádky a překřikování arcikancléře, kvestora, pAsáka a celé téhle bandy.
Tlomb
  26. 10. 2012, 11:39
Výborná zápletka, vtipné dialogy, Smrť... Ingredience na skvělou knihu a jednu z mých nejoblíbenějších ze Zeměplochy,.