Nezkrotná královna

Originální název: Myself my Enemy

Baronet - 2007
ISBN: 978-80-7214-994-0

Baronet (2007) 978-80-7214-994-0 458

Toto je tragický příběh nešťastné královny, jenž nám ona sama vypráví, zasazený do nejbouřlivějšího období anglických dějin.
Osud Henrietty Marie (1609-1669) se neblaze odvíjel již od samotného počátku - její otec, slavný francouzský král Jindřich IV., byl zavražděn pár měsíců po jejím narození, a ona vyrůstala na dvoře plném intrik, stále na pokraji konfliktu, odkud ji v patnácti letech vysvobodil budoucí anglický král Karel I. Jejich manželství však začalo nešťastně, katolická princezna odmítla protestantské ceremonie a započala tak tři roky trvající manželský nesvár podněcovaný též nepřátelským vévodou z Buckinghamu.
Z těchto pohnutých začátků však vzešel jeden z největších milostných příběhů všech dob a Henrietta Marie, hluboce oddaná v lásce a nelítostná v nenávisti, stála věrně po boku svého manžela až do jeho nešťastného konce.
A tak je tato kniha je svědectvím o nejšťastnějším a zároveň nejtragičtějším manželství mezi mimořádně čestným mužem, rozhodnutým konat svou povinnost tak, jak mu kázalo svědomí, a ženou zcela oddanou a odhodlanou mu pomáhat. O tom, jak spolu slepě tápali obdobím plným zvratů, stali se svědky pádu Strafforda a vzestupu nových velmožů Cromwella, Hampdena a Pyma, a to za neustálé přítomnosti špehů v jejich vlastním domově.
Po králově popravě se vášnivá Henrietta nepohodla se svými racionálněji uvažujícími dětmi a odešla na odpočinek do zámku Colombes v jižní Francii. A tam, v osamění, přemýšlí o minulosti a o tom, k jakým chybám ji její hrdá a nezkrotná povaha dohnala. (Založil/a: Martina)