Pentagram

Kniha Zlín - 2012
ISBN: 978-80-7473-033-7

Kniha Zlín (2012) 978-80-7473-033-7 472
Kniha Zlín (2011) 978-80-87497-05-0 449

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prstem. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko... (Založil/a: trpaslyk)

vladislaus
  14. 5. 2014, 18:01
Jedna hvězdička navíc zato, že nás autor konečně zbavil té svině Toma. Jinak to byla opět normální průměrná detektivka, zase z neuvěřitelně propracovanou inscenací vražd.
Barabura
  28. 10. 2012, 19:36
Sláva, po nudnějším Nemesis opět super kniha. Už jsem se bála. Uvěřitelnej motiv a hlavně ten super konec ve výtahu.
illy
  25. 6. 2012, 9:00
Harry Hole opět na scéně. Kniha se čte jedním dechem a totálně nadupanej závěr mě nenechal ani vystoupit z metra. Nesbo dokazuje že to s napětím opravdu umí a jeho detektiva jsem si zařadil po boku Harryho Boshe mezi mé nejoblíbenější. Sem s dalším dílem.
Rames
  7. 9. 2015, 12:22
Přesto jak nízké hodnocení dávám je kniha velmi čtivá, autor umí zaujmout a udržet napětí po celou dobu četby.
Neskutečně mě Harry irituje svou nezodpovědností s jakou se vrhá sám bez pomoci do nebezpečných situací a tím ohrožuje i své blízké. Nesbo takto se svými hrdiny zachází a jejich život vždy visí na tenkém vlásku. Pro mě je to ale jednorázové čtení , není tam nic proč by se měl čtenář vracet.
VerenaLord
  20. 9. 2013, 22:19
Perfektní detektivka se zajímavým námětem. Celkově mě kniha moc bavila, jednotlivé kapitoly donutily přemýšlet a až do konce jsem s napětím čekala, jak to vlastně celé dopadne. Rozhodně se tento spisovatel stal mým oblíbencem!
Ducii
  16. 11. 2012, 16:34
Z počátku celkem nuda, než se kolotoč událostí roztočí trvá to nějakých 150 stran. Potom se příběh rozjíždí - kdy, kde a jak je čtenáři jasné už dávno, pokud není stupidní, a říká si jak jen může být policie tak tupá. Zajímavá je až část proč, teprve posledních 150 stran rozhodlo o 4 hvězdičkách, teprve tyto strany dokázaly vtáhnout do příběhu, což by ale správná detektivka měla umět od začátku.
Venceslao90
  6. 1. 2014, 20:55
Moje třetí přečtená kniha od tohoto autora a konečně dávám s klidným svědomím plný počet hvězdiček. Výborně napsaná, napínavá a vymyšlená detektivka. Nemám co vytknout - i když - s podobně vymyšleným případem jsem se poprvé setkal u jedné z detektivek Agathy Christie, takže Nesbo měl odkud opisovat :)
Jadelaine
  11. 6. 2016, 0:01
Obsahuje spoiler spoiler Nesbo mě baví čím dál víc. Líbí se mi propracovanost děje i styl psaní. Udělal mi obrovskou radost koncem Toma Waalera. Osoba vraha mě celkem překvapila, skoro celou knihu jsem byla přesvědčená, že vrahem byl někdo jiný.
ondrasek
  23. 9. 2014, 21:24
Začínám si myslet, že Nesbo je trochu přeceňovaný autor. Neřikám, že je to špatné, první půlka mi ale přišla strašně utahaná a se spoustou zbytečných odboček od děje. Druhá půlka má větší spád, ale to finále mi přišlo zase takový zamotaný... Přitom je tam spoustu skvělých momentů, viz. objevení těla mrtvé manželky filmového producenta Lisbeth.
Škoda, cítím lehké zklamání, zatím mě knihy s Harrym Holem moc neoslovily, absolutní top jsou u mě stále Lovci hlav.
Ramirez85
  31. 5. 2016, 17:43
Harry Hole popáté a opět skvěle, Nesbø má ten dar, že se o jeho hrdiny, ať už o ty kladné anebo o ty záporné, budete opravdu zajímat, budete chtít vědět, kdo, kdy, kde a hlavně proč. No a úplně nejvíc se budete zajímat o hrdinu, který není ani na jednom z těch dvou břehů. Harry Hole zas o něco zdrchanější, případ zas o něco zapeklitější a finále opět maličko hollywoodsky přestřelené. Ale pokud jste četli i předešlé čtyři díly, tuto menší vadu na kráse Nesbømu s lehkým srdcem odpustíte. (A ještě rada pro uživatele vladislaus: vedle ikonky "Odeslat" se nechá zatrhnout kolonka "Obsahuje spoiler", zkuste ji v tomto vašem komentáři použít...).
Nantong
  17. 1. 2015, 19:48
Zrovna jsem dočetla...je to má první kniha od tohoto autora a vidím to na to, že nebude poslední. Vůbec mi to nedalo nečíst a když jsem nečetla, tak jsem nad příběhem přemýšlela...úplně mě to vtáhlo, také to konečné rozuzlení se mi líbilo, protože během knihy jsem měla pocit, že vrahů může být víc...kniha byla napínavá a zajímavá až do jejího konce.
Adele
  18. 10. 2016, 13:22
Rozhodně lepší než předchozí díl. Mám ráda když se knížkou prolínají pasáže, které v danou chvíli a na první pohled s příběhem nesouvisí, a vy vyčkáváte kdy konečně zapadne do celého kontextu. Jak někteří zmiňují možná je "motiv" přehnaný, ale mě se to líbilo, mám ráda takové typy zápletek, až děsivě organizovaných. Musím zmínit, že na Sněhuláka to zase nedosáhlo, ale stále velmi dobré. 90%
ROB33
  30. 6. 2016, 14:17
Čas od času si rád přečtu některou ze severských či jiných populárních detektivek. I když ne všechny jsou zcela povedené, tak tahle je velmi zdařilá a dobře napsaná. Kniha se čte sama, autor má mimořádný talent na to, aby čtenáře zaujmul a vtáhnul do děje, což velmi oceňuji. Čekal jsem trochu slabší knihu, něco jako Nemesis či Šváby, avšak Pentagram mě příjemně překvapil.
analphabet
  8. 8. 2015, 10:30
První polovina knihy je zbytečné a roztahané tlachání o Harryho osobních problémech. Navíc se tu Harry chová nelogicky a jako idiot. Veškerý text týkající se vyšetřování se vejde na 4 stránky.
Druhá polovina knihy je typický Nesbo. Mistr iluze a vodění čtenáře za nos. Perfektní. Potěšil mě i odkaz na Českou republiku, i když jen jako zemi prostitutek, zbraní a krvavých diamantů.
venison
  27. 12. 2013, 22:59
Moje první kniha od autora Jo Nesbø. Příběh byl rozhodně zajímavý a napínavý, ale nějak jsem se na začátku do knížky nemohla pořádně začíst, protože se tam spíš řešil soukromý, služební a alkoholový život hlavního vyšetřovatele, než vyšetřování vraždy.. A pak konec byl téměř "neuvěřitelnej".. Rozhodně to nevzdávám a zkusím autora i v dalších dílech :-)
ilon-a
  31. 3. 2014, 8:23
Nesbø jede jednu bombu za druhou! Pentagram řadim k těm jeho lepším knihám. Opět nechybí napětí jak blázen. Jen trochu zklamání z úplně stejnýho motivu jako v předešlý knize, v tomhle už mi trochu chyběla originalita...
ideal_alien
  13. 2. 2016, 20:02
Výborné čtení, od knížky jsem se nemohla odtrhnout. Jo Nesbo a jeho Harry Hole mě baví. Knihy čtu postupně, jak vycházely v originále a líbí se mi čím dál víc.
Evina Kalousová
  3. 2. 2016, 18:11
Tohle byla první kniha, kterou jsem od něj četla. Zprvu jsem trochu váhala, protože jsem jeho tvorbu neznala, ale absolutně měním názor! Jeho dílo Pentagram bylo dokonale promyšleno a vytvořeno tak, aby čtenář byl od začátku do konce fascinován sledem neuvěřitelných a originálních scén. Stačí se podívat na hlavní postavu - věčně opilý a osamocený Harry Hole, který není daleko od vyhození od policie. :-) Dávám 100 %.
JarKun
  22. 3. 2015, 17:27
Mé první seznámení s tímto autorem, o kterém se tolik píše. A nezklamal. Po delším čase svižná detektivka se zajímavými postavami. Harry Hole uvěřitelný detektiv se zajímavou povahou. Fajn čtení.
VaclavB
  16. 1. 2015, 13:42
Tento díl je pro našince zajímavý také s vazbou na české reálie (zbraně ČZ, Václavák, Perlovka...) Nesbø zde završuje hon na lišku a zajíce v podání Toma a Harryho, kdy místy váháme, kdo je lovec a kdo je kořist. Tento hon je mnohem zajímavější než případ sériových vražd, který běží paralelně a občas se oba prolínají. Obdivuji spisovatelovu schopnost udržet pohromadě tak spletitý příběh a zároveň neztrácet tempo. Opět nadstandartní čtení.
dalimoni
  3. 5. 2012, 14:37
Má druhá kniha od Nesba a po Nemesis mohu říct, že jsem mile překvapen, protože Pentagram Nemesis určtiě překonal. Od začátku až do konce kniha měla spád, bez nějakých komplikací se šlo čistě po příběhu, který mi připadal propracovanější než u Nemesis. Určitě doporučuju. Severských krimi je teď jako houby po dešti, ale tato se určitě v konkurenci neztratí

---------------------

Kniha se mi líbila, je to první od Nesba, čtivé, sympatický hlavní hrdina i jeho spolupracovnice. Ale mírně mě zklamal konec. Souhlasím, že to bylo překombinované a taky určité věci nedořešené (zjevně si to nechává na příště). Určitě nadstandart, ale 100% to není.
Aratar
  21. 8. 2014, 19:08
Moje první seznámení s Nesbem a určitě si toho od něho přečtu víc. Skvělá atmosféra, která postupem času houstne a houstne. Zajímavý byl naznačený náboženský podtext.
DeviR1
  3. 7. 2015, 1:11
Obsahuje spoiler spoiler Nejlepší pro mě stále zůstává Červenka, tahle kniha byla tak na úrovni té předchozí (Nemesis). Problém jsem měl s motivem vraha, samozřejmě existují lidé, kteří jsou schopni čehokoli a důvody k tomu mohou mít ještě méně uvěřitelné, ale do této knihy se mi to nehodilo, jakoby chtěl autor vymyslet tak rafinovaný motiv, až to trochu překombinoval. To s vodní postelí mě napadlo hned, jak se tam ona postel poprvé objevila (někdy v první čtvrtině) a tak jsem byl rád, že aspoň u nějaké detektivky se mi podařilo odhalit vraha dřív než detektiv :-D Pokračuji Spasitelem, přičemž se už dost těším na tolik opěvovaného Sněhuláka, kterého musím zvládnout ještě před uvedením filmu.
kure91
  5. 3. 2012, 10:37
Musím souhlasit s TeoCZE, kniha byla určitě lepší než Nemesis. Přišlo mi, že se tentokrát povedlo autorovi vyvarovat přeskakování v ději v závěru knihy, což mělo pozitivní vliv na napětí a několikrát jsem měl nutkání podívat se na poslední stránky, jak to dopadne, ale neudělal jsem to a nelituji. Závěr opět dobře napsán, rozuzlení mi přišlo docela překvapivé.
jvaclavik
  6. 6. 2015, 13:39
Obsahuje spoiler spoiler Nesbo mě dokázal úplně od začátku vtáhnout do děje. Sice tato kniha nebyla tak dobrá, jako třeba Sněhulák, ale i tak se jedná v detektivním oboru o velice nadprůměrnou knihu. Skoro to vypadalo, že Harry Hole bude sveden na scestí, ale pořád člověk ví, že tak to dopadnout nemůže. Velmi se mi také líbilo částečné umístění děje do Prahy! :-) Trochu si říkám, že by Nesbo dokázal napsat i něco komplikovanějšího než detektivky, měl by to zkusit.
tomdra
  26. 2. 2015, 17:09
Jako vždy je příběh policisty Harryho Hola od samého začátku do samého konce velmi napínavý. Není co dodat. Už se těším na další knihu od Jo Nesba.
delfinek
  8. 12. 2013, 19:18
Jaká ubohost a malost člověka dožene k tolika vraždám lidí nevinných i těch,
kteří tomu druhému ublíží. Jaká síla vede člověka deprimovaného okolním světem a hlavně sebou sama k tomu, že povstane a nenechá zlo, které ho ničí zevnitř, aby zničilo svět okolo něj?? Na tyto otázky si musíme odpovědět sami, Nesbo nám jen ukazuje, jaký svět kolem nás opravdu je. Je dobře, že o tom přemýšlíme. Přemýšlíme ????
jana80
  25. 5. 2013, 21:51
Super knížka. Jako první jsem četla Nemesis, a protože jsem neměla srovnání, tak se mi dost líbila. Ale Pentagram je ještě lepší. Nemohla jsem se od toho odtrhnout a musela jsem knížku přečíst jedním dechem.
spookee
  8. 3. 2013, 15:40
Rozjezd pomalejší (dokonce mi trvalo asi 14 dní, než jsem se prokousala prvními 150 stranami), ale pak vám bude líto jít spát, když ještě nemáte dočteno. Závěr grandiózní :)
čarodějka999
  5. 3. 2013, 17:31
Zatím má první knížka od Nesba a už se těším na další knihy.Dokála jsem ji přelouskat během pár dnů a to od knížky potřebuju :). Zaujmout a nepustit.
maillard
  8. 1. 2017, 16:30
Dobrá, napínavá knížka, se kterou jsem měl jediný problém: asi v polovině jsem uhodnul, kdo je vrah.
Susan94
  5. 3. 2016, 8:45
Nesbo si od třetího dílu drží laťku dosti vysoko. Velmi dobrá detektivka, nicméně jsem od ní čekala více. Občas jsem se ztrácela v ději a v postavách, ale příběh jako takový je sestaven mistrovsky.
Peeters
  30. 8. 2012, 16:50
Sympatické čtení s jemným českým přídechem. Pokud Nesbo nepoleví, bude za pár let brán jako zlatý standard. Pro pozorného, fetišisticky laděného detektivního čtenáře by nalezení vraha nebylo složité, obzvláště když v jednom místě autor nastiňuje mnohé (možná i to byl úmysl). Tím chci naznačit, že jsem se s podobným motivem setkal již v jiných knihách. Ale proto se Nesbo nečte. Jde o jeho vytříbený styl, který mi sedí a již se těším na další jeho knihu.
L_O_U_S
  7. 6. 2016, 19:08
Jo Nesbø diváka vodí spolu s hlavní postavou, to ale jen do určité chvíle. Obvykle těsně před finále přijde moment, kdy toho Harry Hole prostě ví víc. A tak se dělá napětí.
Yggdrasil
  27. 2. 2015, 7:48
Wow, výborné, no sice se mi až tak nechce věřit, že člověk udělá něco takového pro obyčejnou lidskou slabost, ale opravdu jsem byla nadšená. Po Nemesis opět sympatičtější Harry - vítej na chvíli zpět.
Kniha opět obsahuje více než jeden děj, které se navzájem proplétají, ale o to víc mě konec této knihy 1. zaujal, 2. šokoval 3. nadchl - každá dějová linka zvlášť, různým způsobem.
maizy
  14. 3. 2013, 21:03
Moje první knížka od pana Nesba. Strašně jsem se na nějakou knížku od něj těšila, no kdo by taky ne, když je ho všude plno a každý ho čte a vychvaluje. Nuže, zezačátku, abych byla upřímná, nic moc. Co na jeho knížkách všichni vidí? Začátek mi připadal až takový chaotický a do knižky jsem se nemohla začíst. Ale pak...jsem zjistila, že když mám chvilku volnou, honem vytahuju pentagram a čtu. Konec byl pro mě překvapivý a musím říct, že jsem do poslední chvíle nic netušula . A jo, přes těžké začátky, říkám ano, knížka se mi líbila. Pravdou ale zůstává, že to není jedna z těch knížek, které shltnu za den. A v nejbližších letech si jí asi znovu taky nepřečtu. Nicméně, na další knžíky s Harrym Holem se těším už teď.
Jana M
  20. 1. 2016, 5:15
Na Harryho osobnost si musí člověk zvyknout, stejně jako na fakt, že autor nevysvětluje detektivovy myšlenkové pochody, takže proč Harry jedná tak, jak jedná, se dozvíme až při rozhovoru s vrahem. Pak by to ale nebylo tak dramatické a už bychom čekali jen na lapení do pasti. Kniha napínavá už od počátku, skvěle zamotané zápletky rozmotané možná až moc rychle. Vrah sice měl dost prostoru pro vysvětlení, ale druhý magor tolik prostoru nedostal.
Loxias
  26. 8. 2015, 9:24
Asi to to melo byt dobre, ale na muj vkus sem si az prilis casto pokladal otazku "proc?". Jinak dejte si prosim facku vsichni, kdo spoilerujete a neoznacite kometnar spoilerem, diky.
DejnaDee
  6. 6. 2014, 13:09
S chutí přečteno, dá se říci, že skoro jedním dechem, zatím asi nejlepší co jsem od Jo Nesbø četla. Pocitu jisté překombinovanosti v závěru jeho detektivek se však nemohu zbavit.
Matěj
  21. 1. 2013, 12:22
Harry Hole v minulém díle končil střízlivý. Na to zapomeňte. Frajer je na kaši skoro polovinu knihy a i přes to všechno nebo právě proto to stojí vážně za to. Finální odhalení opět skvělé a naprosto nečekané. Navíc se zde uzavře i jedna větší kapitola proplouvající sérií a o Holovi. A rozhodně se asi nedá čekat, že by v pokračování byl Harry o něco polepšený. DÍKY BOHU!
TeoCZE
  19. 1. 2012, 11:01
Mě se kniha líbila, určitě byla lepší jak Nemesis. Člověk si musí zvyknout na přeskakování dějů, ale myslím si, že každý spisovatel má mít svůj styl a Nesbo ho určitě má.
bousovka
  13. 4. 2015, 13:41
Kniha patří mezi zajímavější a čtivější ze série s Harrym. Snad neprozradím mnoho, že další zajímavostí jsou intermezza z Prahy. Příběh utíká sympaticky rychle a nečekaně různými směry. Mám nutkavou potřebu sáhnout rovnou po dalším dílu.
princezna89
  28. 1. 2014, 22:32
Jedna z nejlepších jeho knih, které jsem četla. Některé věci zůstaly skryty, nebo neobjasněny, ale ve výsledku to nevadilo. Opravdu povedená kniha
oeisner
  8. 9. 2016, 9:05
Měl jsem Pentagram rozečtený velmi dlouho, možná několik měsíců. Dočetl jsem ho díky dovolené a volnému času na čtení. Kniha mě nezklamala, ale tentokrát se mi podařilo odhadnout průběh příliš brzy, a tak jsem se přistihl, že už to chci mít za sebou a přejít k jiné knize. Doufám, že po smrti Toma Waalera autor "vymyslí" jiného chytrého hajzla...
problemchild
  29. 1. 2016, 11:34
Po slabší a překombinované Nemesis je tu opět pořádný nářez, kde nás autor zavede i do Prahy. Čtenář je určitě vděčný autorovi, že končí jedna etapa v životě Harryho a cítí, že bude pokračovat etapa další. Avšak začínám cítit, že autor používá stejný mustr, jako u knih předešlých (motiv, nebo objevení se postavy vraha v příběhu), ale uvidíme, jak to bude pokračovat například ve Spasiteli:-) 5* dávám za kvalitu literárního žánru a úžasné vykreslení postav, které v Pentagramu graduje.
dubov
  18. 1. 2016, 17:33
Moje první setkání s geniálním norským detektivem-alkoholikem, který je hnán jenom svojí touhou po spravedlnosti. Plus pointa, i když mnohokrát viděná a čtená, je pojata naprosto geniálně.
Michał Martinek
  26. 12. 2015, 12:07
Četlo se mi to úplně samo. Postavy velmi zajímavé, mnoho zajímavých psychologicko-filozofických myšlenek, Harryho nemá cenu dále komentovat, je to můj hrdina ;-) Trochu mi zde chybí, že autor nepřidal na pozadí další sociál problém jak tomu bylo v předešlých dílech (problém domorodců v Austrálii, prostituce v Thajsku, 2. světová v Norsku, atd.) jako v předchozích knihách. Měl jsem problém představit si závěrečnou akci, ale možná je to můj problém. Dávám za 4 hvězdičky :-)
carevitchando
  11. 11. 2015, 17:02
Mám pokaždé radost, když zhýralý detektiv outsider vytře ostatním zrak a vyšetří vše až do mrtě. Harry Hole na hrad!
Aneta Jiráková
  29. 1. 2015, 16:10
Obsahuje spoiler spoiler Opět nezapomenutelná kniha od Nesba. Doporučuji všem přečíst! Nejvíce mě nadchlo, jak dobře dokázal autor popsat místa v Praze, prostě neuvěřitelné a smekám....
lswamp
  9. 12. 2014, 23:02
Tak to, co mi místy vadilo u Keplera (přitaženost za vlasy, dokonalost v rozhodování Joona Linny), se začíná projevovat víc i u Nesbøho (resp. Harryho Holea). Jinak se ovšem jedná o - už standardně - kvalitní a napínavou detektivku.