Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Síň slávy: Nejlepší SF povídky všech dob 1929 - 1946

80%
4 1
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Síň slávy: Nejlepší SF povídky všech dob 1929 - 1946 Originální název: The Science Fiction Hall Of Fame 1929 - 1964

Nejnovější vydání:
Baronet - 2003
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 3x v přečtených
v knihovně 0x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Baronet (2003)

Antologie sci-fi povídek, kterou leží před vámi a kterou sestavil věhlasný autor Robert Silverberg, je natolik reprezentativní, že bude sotva někdy překonána. Její obsah totiž vznikl zcela výjimečným způsobem: zvolili jej svým hlasováním členové organizace Američtí spisovatelé science fiction, organizace sdružující zhruba tři sta profesionálních spisovatelů, která zastupuje prakticky každého žijícího autora, jemuž vyšlo ve Spojených státech nějaké dílo science fiction. Je proto výsledkem uváženého soudu těch, kteří sami žánr SF formovali, jedná se o sbírku výjimečných povídek vybraných lidmi, kteří bezpochyby znají kritéria kvality science fiction lépe než kdokoli jiný.
Roku 1966 pořádala SFWA první z galavečerů, na němž se autorům nejlepších SF povídek z roku 1965 podle hlasování členů předávaly elegantní sošky, které dostaly název Nebula. V době, kdy byl Robert Silverberg zvolen za druhého prezidenta SFWA (1967-68), rozhodl se rozšířit pohled zpětně do období před založením organizace. SFWA požádala nové členy, aby zvolili nejlepší SF příběhy napsané v období před 31. prosincem 1964, tedy před započetím udílení Nebul. Nechtěla způsobit inflaci cen, ale znovu publikovat nejlepší díla - ta, která si to skutečně zaslouží - v reprezentativní několikasvazkové antologii, v Síni slávy science fiction.
Nyní máte před sebou první ze svazků, které tímto způsobem vznikly. Obsahuje pouze nejlepší díla z kategorií povídky a novelety, (příběhy delší než 15 000 slov byly z nominace vyřazeny a jejich posouzení bylo odloženo do dalších svazků). Seznam nominovaných děl se utvářel déle než rok. Během tohoto období mohli všichni členové navrhnout své oblíbené povídky, aniž by přitom brali ohledy na své vlastní dílo. Na konečném "volebním seznamu" se objevilo celkem 132 povídek od šedesáti různých autorů. Pak byli členové SFWA požádáni, aby každý z nich z tohoto seznamu vybral deset povídek, přičemž mezi nimi směla být jen jedna povídka od každého autora a hlasující měli zároveň brát ohledy na historický vývoj - aby nezanedbali žádné z vývojových stádií moderní sci-fi. (Povídky na "volebním seznamu" pocházejí z období mezi lety 1929 a 1964.)
Silverberg jako redaktor knihy po sečtení hlasů do obsahu knihy zasáhl, byť velmi citlivě. Redaktorský zásah se nijak nedotkl čtrnácti prvních povídek určených hlasováním, jejichž uveřejnění považoval za zcela nezpochybnitelné.
Přísně vzato tedy obsah této knihy není úplně věrným odrazem výsledků hlasování SFWA, přesto antologie nabízí naprosto reprezentativní vzorek povídek těch autorů, kteří se nejvíce zasloužil a to, aby dali formu a obsah moderní science fiction, a přináší to nejlepší, co lze zahrnout do tohoto omezeného výběru.


Uspořádal Robert Silverberg
Povídky:
- Stanley Grauman Weinbaum: Odysea z Marsu (A Martian Odyssey)
- John W. Campbell, jr.: Soumrak (Twilight)
- Lester del Rey: Helena O'Leyová (Helen O'Loy)
- Robert A. Heinlein: Cesty se musí hýbat (The Roads Must Roll)
- Theodore Sturgeon: Mikrokosmický bůh (Micricosmic God)
- Isaac Asimov: Soumrak (Nightfall)
- Alfred E. van Vogt: Obchod se zbraněmi (The Weapon Shop)
- Henry Kuttner, Catherine L. Moore: Chrudošiví jsou borolové (Mimsy Were the Borogoves)
- Clifford D. Simak: Útočiště (Huddling Place)
- Fredric Brown: Aréna (Arena)
- Murray Leinster: První kontakt (First Contact) (Založil/a: malc8k)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace