Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Velmistři SF

88%
4 8
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Velmistři SF
Autor:
Originální název: The SFWA Grand Masters, Volume 1
Poprvé vydáno celosvětově: 1999

Nejnovější vydání:
Baronet - 2001
ISBN: 80-7214-433-2
Počet stránek: 432
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 0x v oblíbených
v přečtených 13x v přečtených
v knihovně 5x v knihovně
k přečtení 1x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Baronet (2001) 80-7214-433-2 432

Roku 1965 se organizace sdružující americké spisovatele science fiction rozhodla, že bude každoročně odměňovat nejlepší díla SF udělením ceny, která dostala název Nebula: nebyla to totiž ani broušená váza, ani stříbrný pohár či bronzová medaile, nýbrž veliká a poněkud těžká kostka z čirého nerozbitného skla, do něhož její tvůrce zalil barevné polodrahokamy takovým způsobem, že na pohled utvářejí spirální galaxii. Cena se zpočátku udělovala pouze ve čtyřech kategoriích - za nejlepší román, novelu, krátkou novelu a povídku - ale postupně se počet cen rozrůstal. Více než před čtvrt stoletím, roku 1973, pak Jerry Pournell, tehdejší prezident organizace, navrhl nové ocenění, jehož smyslem bylo vyzdvihnout laureátovo celoživotní dílo a jeho kvality, čili vyzdvihnout autory, jejichž tvorba pomáhala proklestit nové cesty a cestičky SF. Nová cena se podobala staré Nebule - byla ovšem ještě trochu větší a těžší - a její nositel se směl pyšnit titulem Velmistr.
Podle dohodnutých pravidel může porota udělit velmistrovskou cenu pouze šestkrát za deset let, a jenom žijícímu autoru. Do roku 1999 ji tak obdrželo pouhopouhých patnáct spisovatelů - a pořadatel této knihy Frederik Pohl, sám jeden z nejúspěšnějších autorů SF v historii, přirozeně patří mezi ně.
Kniha, kterou sestavil, přináší výběr povídek jiných pěti Velmistrů - Roberta A. Heinleina, Jacka Williamsona, Clifforda D. Simaka, L. Sprague de Campa a Frize Leibera. Frederik Pohl měl práci zčásti usnadněnu tím, že se mu v průběhu několika desítek let naskytla řada příležitostí, aby se seznámil se svými kolegy - někdy jako vydavatel, jindy v roli jakéhosi jejich literárního agenta či poradce, ale také jako spolupracovník a především dlouholetý přítel řady z mnoha předních autorů SF.
Frederika Pohla ovšem přesto očekával obtížný výběr, protože velmistři americké SF psali nejen dobře, ale byli i velice plodní. Přesto se mu v této knize poštěstilo uvést povídky, které velice dobře dokumentují styl a umění jednotlivých autorů. Některé nutí člověka k zamyšlení, jiné mají autobiografický charakter a další ho prostě přenesou do říše fantazie. Pořadatel s úspěchem zařadil do souboru jak nejlepší a nejuznávanější díla jednotlivých autorů, tak i některá nyní už opomíjená. K tvorbě každého autora připojuje stručný životopis a komentář, který tvůrce čtenáři představuje.
Frederik Pohl doprovodil svůj výběr také stručnou informací o Asociaci amerických spisovatelů science fiction a fantasy a o její činnosti. Navíc přidal několik zážitků, které se mu přihodily za dobu, kdy stál v jejím čele.
Můžeme směle říci, že SF psalo mnoho dobrých spisovatelů, avšak na stránkách této knihy se objevují díla jen těch nejlepších z nejlepších: Velmistři SF.


Vybral a uspořádal Frederik Pohl
Povídky:
Robert A. Heinlein
- Cesty se musí hýbat (The Roads Must Roll)
- Rok extrémů (The Year of the Jackpot)
- Jerry byl mužem (Jerry Was a Man)
- Nejodlehlejší místo (The Farthest Place)
- Dlouhá hlídka (The Long Watch)

Jack Williamson
- Se založenýma rukama (With Folded Hands)
- Veselice (Jamboree)
- Literární spolek Mañana (The Mañana Literary Society)
- Strom světlušek (The Firefly Tree)

Clifford D. Simak
- Dezerce (Desertion)
- Otec rodu (Founding Father)
- Jeskyně tančících jelenů (Grotto of the Dancing Bear)

Lyon Sprague de Camp
- Puška na dinosaura (A Gun for Dinosaur)
- Malí zelení mužíčci z velké dálky (Little Green Men from Afar)
- Živá fosílie (Living Fossil)

Fritz Leiber
- Zdravý rozum (Sanity)
- Dívka z moře (The Mer She)
- Špatný den pro obchod (A Bad Day for Sales) (Založil/a: malc8k)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Bred
100% 100% 100% 100% 100%
  28. 12. 2015, 21:54
Perfektní novely a povídky z éry Zlatého věku Sci-fi, kdy nebylo nutno mít supertruperpočítače, kdejakou nesmyslnou vychytávku, prostě psalo se na reálných základech... Nejoblíbenější - Puška na dinosaura :-)