Kyselina sírová

Kyselina sírová Originální název: Acide sulfurigue

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2268-2

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2268-2 142

Význačná francouzská spisovatelka zasazuje děj tohoto románu do otřesné televizní reality show simulující podmínky koncentračního tábora. V kulisách příběhu jedné z obětí, mladé dívky známé pod pořadovým číslem CKZ 114, která vzbuzuje až obsedantní touhu v dozorkyni Zdeně, se Nothombová zamýšlí nad skutečnými významy hodnot, jako je identita, morální čistota, zásadovost. Kontroverzní román vzbudil mezi francouzskou odbornou i laickou veřejností bouřlivou polemiku. (Založil/a: al-ma)

Introvert
  9. 1. 2016, 0:09
Za sebe mohu říci, že nesouhlasím ani s jedním z předcházejících komentářů. Zaujalo mě téma knihy a byla jsem zvědavá na jeho zpracování touto autorkou.
Styl vyprávění byl velmi střízlivý a prost jakýchkoli literárních příkras. Neznám ještě způsob psaní Amélie Nothomb, tato kniha je první, kterou jsem od ní četla a nemohu tedy srovnávat. V případě tohoto tématu bych se ale odvážila tvrdit, že to tak mělo být, že je to záměr. Syrovost a surovost děje se za nic neschovává, vše je přímočaré - a přesto není čtenář zasypán popisy brutálních výjevů. O ty zde totiž nejde; na mušce je fenomén dnešních reality show, anonymita davu a lidská hloupost.
Líbily se mi autorčiny myšlenky. Určitě si od ní přečtu něco dalšího.
badatel
  17. 4. 2013, 19:00
Kniha se mi nelíbila. Nevím, kolik toho pokazil překlad. Požitek ze čtení se prostě nekonal ani náhodou. Bohužel.
Franny_Glass
  27. 2. 2012, 16:22
Není špatná, téma je velice zajímavé, ale závěr byl za a) očekávaný a ještě hůř za b) nepropracovaný, skoro bych až řekla odfláknutý. Takže v závěru velké zklamání.
tlachalek
  5. 8. 2013, 12:38
Zajímavý příběh, který mě oslovil, ale něco tomu chybělo. Možná vlastní zpracování - autorka tomu podle mě nedala tolik, kolik jsem očekávala. Proto je i mé hodnocení lehce pod průměrem.