Cesta černých ovcí

Cesta černých ovcí Originální název: Raid ja mustempi lammas

Knižní klub - 2011
ISBN: 978-80-242-3008-5

Knižní klub (2011) 978-80-242-3008-5 208

Profesionální zločinec Nygren je nevyléčitelně nemocný a zbývá mu pár týdnů života, proto se rozhodne zúčtovat se svým pestrým životem. Za společníka na tuto poslední cestu si coby řidiče a bodyguarda zvolí záhadného drsňáka Raida. Sledován helsinskou policií brázdí Nygren ve starém mercedesu Finskem od jihu k severu a s Raidovou pomocí splácí staré dluhy: likviduje ty, kteří mu ublížili, a nešetří penězi u těch, kterým ublížil on sám. "Spanilá jízda" navýsost podezřelé dvojice přitom odhalí nejedno zasuté tajemství z minulosti. (Založil/a: boboking)

Barabura
  10. 11. 2014, 20:32
Krásně dojemná kniha o starym "parchantovi", kterej není tak úplně parchant a jeho blízkém příbuzném, kteří jezdí po okolí a vyřizují staré hříchy a křivdy. Nejednou jsem uronila slzu...
LucillaPeters
  12. 7. 2015, 23:25
Zadna brutalita, ale jen cesta za vyrizenim vsech zalezitosti. Necekala jsem tohle, ale o to vic jsem byla spokojena. Ti "antihrdinove" pro me vzdycky meli kouzlo a Nygrenovi s Raidem neslo nefandit. Na dojeti a slzu take doslo. Prijemne cteni a vrele doporuceni.
Politre
  5. 2. 2012, 16:22
Moje první kniha od severského spisovatele. Tato kniha má něco do sebe, jen nesmíte čekat akční nářez, o tom tenhle příběh není. Nečetl jsem Milénium takže nemůžu tyto knihy srovnávat, ale Cesta černých ovcí přece jenom není detektivka, ale bylo to pohodový čtení. Tím myslím, že se kniha dobře četla. Jen je škoda, že u nás (rozumněj v ČR) nevyšly ostatní knihy spojení s Raidem.
boboking
  13. 8. 2011, 20:03
„Fanděte antihrdinům“: tak bych krátce okomentoval knihu „Cesta černých ovcí“ finského autora Harri Nykänena (*1953). Román patří do kategorie severských krimi thrillerů, které jsou dneska na našem knižním trhu skutečným prodejním fenoménem. Po veleúspěšné trilogie Milenium od S. Larssona se na pultech našich knihkupectvích objevila pěkná řádka dalších titulů skandinávských autorů, které obsadily první příčky prodejnosti knih.
Stačí vzpomenout např. na tituly jako „Hypnotizér“ či „Nemesis“. K nejnovějším přírůstkům patří právě vydaný román „Cesty černých ovcí“ (orig. Raid ja mustempi lampas, 2000), český debut Harri Nykänena.
Měl jsem možnost přečíst několik skvělých titulů z této literární oblasti, a tak mohu s s čistým svědomím říct, že i Nykänen dokázal ze čtení udělat velmi příjemný zážitek. O to atraktivnější, že jeho „Cesta černých ovcí“ se od obdobných thrillerů přece jen liší. Nepředkládá nám obvyklý případ záhadné a často brutální vraždy či vražd, ale neobvyklou poslední akci Nygrena, stárnoucího ranaře z finského podsvětí, kterému zbývá posledních pár dní života.
Nekompromisní rakovina ho donutila zrekapitulovat svůj dosavadní nabitý život a vypořádat se svými závazky z minulosti. Ve svém starém luxusním Mercedesu se tedy vydává na okružní cestu po Finsku, na které ho jako šofér, bodyguard a ochránce doprovází Raid. Své dluhy pak splácí stylem, který je možný jen u člověka klepajícího na bránu nebeskou, či u něj možná pekelnou.
Autorova znamenitá zručnost při vytváření charakterů Nygrena a Raida způsobila, že už od prvních kapitol mi oba „antihrdinové“ doslova přirostli k srdci. Raid jako tichý, přesný a vražedný, Nygren jako neustále filozofující, přesný a vražedný.
Nejsou to žádní andílci, ale v Nykänenově pojetí to nejsou žádní maniaci, prodávající dětem drogy, či znásilňující holčičky. Jak se v příběhu říká, nejsou to zlí lidé. Právě důraz na obraz postav jako uvěřitelných a normálních lidí, kteří nejsou jen bílí či černí, je asi tím čtenářsky nejatraktivnějším na severských dílech.
Svým chladný, lakonickým stylem bez větších emotivních výbuchů, tak Nykänen napsal napínavý, a přitom vlastně sentimentální příběh, který by nikde jinde než v krimi snad nemohl vzniknout. Jejich logika pro spravedlnost, založena na biblickém oko za oko , zub za zub, je drsná, ale v ve své podstatě „sympatická“.
Jako většinu čtenářů nás překvapí nejen přístup policistů k této dvojici, ale i samotný závěr. Možná to bude trochu tím, že tento příběh je vlastně čtvrtým z řady o Raidovi, který se dočkal i filmového ztvárnění.
Z finštiny přeložil Jan Petr Velkoborský pro Knižní klub v roce 2011.

Napsáno pro www.bux.cz