Originální název: Pan Samochodzik i templariusze

Václav Vávra - 2008
ISBN: 978-80-904004-5-0

Václav Vávra (2008) 978-80-904004-5-0 238
Albatros (1978) 288

Kniha ze série Příhody pana Auťáka. Napínavý příběh o hledání pokladu rytířského řádu ze 14. století je určen starším dětem.
Pan Tomáš pracuje na polském Ministerstvu kultury. Jeho úkolem je pátrat po ukradených uměleckých památkách, řešit záhady a podobně. K dispozici má velmi neobvyklé auto, díky němuž získal i přezdívku pan Auťák. V tomto příběhu pan Tomáš společně s třemi kluky a jednou dívkou vyráží hledat poklad mnichů templářů v okolí polského města Malbork. Dobrodružná výprava v kulisách tajemného středověkého hradu připraví všem řadu nebezpečných situací. Podle knihy byl v sedmdesátých letech natočen seriál. (Založil/a: Hledající)

Zbigniew Nienacki Zbigniew Nienacki
*01.01.1929 - †23.09.1994

vladislaus
  5. 11. 2011, 18:29
Jak vidím, tak v přečtených je jen 2x, na to, jak je ta kniha stará. Je ale velice pěkná, pana Auťáka jsem měl jako dítě velice rád. Byl natočen i polský seriál, celkem povedený.
Hledající
  14. 8. 2011, 21:01
Tato kniha je pro mě hodně srdcovou záležitostí, protože když jsem ji poprvé četl před asi 25 lety, tak již v té době se pro mě stala knihou, na kterou se po přečetení prostě nezapomene. Dokonce díky ní jsem se začal zajímat o středověk, rytířské řády (zvl. templáře) a vůbec evropskou historii...a vzpomínky na ni (bohužel mi zmizela z knihovny) jsem si odnesl až do svého "středního věku". Takže když jsem viděl její nové vydání, musel jsem ji mít (aspoň kvůli té minulosti), i když jsem zpočátku trochu váhal (nebudu zklamaný ?, je to přeci jen spousta let, člověk se vyvíjí, zajímá se o jiné věci..). Přečetl jsem ji hltavě za jeden den (což není problém, je relativně tenká) a opět mě nezklamala. Atmosféra hledání pokladu, napětí, intriky a vůbec "vůně" dobrodružství byla taková, že jsem si zas připadal jako jeden z mladých průvodců pana Auťáka, který "vstoupil do příběhu a žije ho". Jen mě mrzelo, že jsem ji nemohl číst ve vydání z roku 1971 (nové vydání nemá tak hezké obrázky a i obal je jiný), ale podstatný je obsah.
jm
  20. 6. 2014, 21:43
to vladislaus: možná je v přečtených jen 2x proto, že jsme ji četli jako děti a dnes si mnozí z těch, kdo tu jsou, na ni ani nevzpomenou...
Stejně jako ostatní knihy o panu Auťákovi jsem si i tuto moc užila. Četla jsem ji o něco později než ostatní (ani nevím proč), takže už jsem leccos z toho, o čem pojednává znala odjinud, ale bylo příjemné vidět témata v nových souvislostech.