Originální název: Edda a Sága o Ynglinzích

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-533-9

Argo (2004) 80-7203-533-9 491
Odeon (1988) 188

Edda, sestávající z prologu a tří víceméně samostatných částí (Gylfiho oblouznění, Jazyk básnický a Výčet meter), vznikla původně jako učebnice skaldské poetiky, jako pokus o oživení, či alespoň petrifikaci odumírající skaldské poezie. Dnes ovšem spatřujeme její význam především v první, mytologické části, která je spolu s tzv. Starší Eddou jedinou dochovanou - byť samozžejmě autorsky upravenou - písemnou podobou staroseverského mýtu. Z Heimskringly, což je v podstatě rozsáhlý soubor ság o norských králích, je předložena českým čtenářům její úvodní část, Sága o Iglinzích. Oproti vědečtěji pojaté Eddě má tato sága charakter spíše bájeslovný: pojednává o mýtických, historicky nedoležených švédských panovnících, jejichž původ byl odvozován od severských bohů Ásů. (Založil/a: morgoth)

Snorri Sturluson Snorri Sturluson
*??.??.1178/9 - †23.09.1241

CarolineS
  9. 10. 2012, 18:47
Pro severskou mytologii je tato už skoro 800 let stará kniha základním kamenem, něco jako pro křesťany bible. Ač křesťan, nemůžu jí upřít kouzlo, které mnohdy bible postrádá. Ásgard, obři, Odin, Freya a jiné postavy a místa starého severského náboženství jsou pro mě vášní, která se s přečtením této knihy ještě znásobila. Navíc je doplněna sáhodlouhým a velmi zajímavým vysvětlením severského způsoby myšlení, mluvy atd., je to vlastně úvod vůbec k samotné severské mytologii, který je sice trochu moc odborný, ale určitě by neměl odradit případné čtenáře.Dopručuju hlavně duchovně založeným lidem.
moonchild
  17. 9. 2013, 11:12
Skandinávské ságy.BombaJe to klasika.Ráda si je čtu dokola a dokola znovu a znovu.Líbí se mi jak je to napsané.Snorri Sturluson si dal opravdu záležet.
spirlice
  8. 9. 2013, 11:41
Je to moc zajímavá kniha která pojednává o bájích a pověstech.Přečetla jsem ji několikrát a vždycky se k ní ráda vracím.
Luminyta
  10. 11. 2014, 21:18
Zdravim :-) Nenajde se tu nějaká dobrá duše,která má tuto knihu doma a nechtěla jí náhodou prodat?...Ať hledám jak hledám je všude vyprodaná...a někomu koho znám by udělala k Vánocům tu největší radost :-) Můžete mi napsat na mail luminyta@seznam.cz .. :-)
nightlybird
  27. 5. 2010, 1:02
Tato kniha - kterou jsem osobně nečetl - je zřejmě tzv. Prozaická Edda a nepochybně jde o úplně jinou knihu, než je moje Edda. Ta obsahuje dvě části - písně mytologické a písně hrdinské a je hlavně opisem kodaňského Codexu Regius v překladu Ladislava Hegera (r.v.1962) a je označována jako Poetická Edda. Tak nevím - mám ji přidat ?