Pevnost

Pevnost Originální název: The Fort

BB art - 2011
ISBN: 978-80-7381-977-4

BB art (2011) 978-80-7381-977-4 408

Pevnost se poněkud odlišuje od všech předchozích knih Bernarda Cornwella, v nichž autor obvykle líčí vlastní románový příběh zasazený do historického rámce. Tentokrát je tomu naopak a Cornwell popisuje románovou formou skutečnou událost z takzvané americké revoluce, tedy války Spojených států za nezávislost na Velké Británii.
Neúspěšný útok, který podnikli povstalci v létě roku 1779 na nově zřízenou britskou pevnost Fort George na poloostrově Majabigwadusu v Penobscotském zálivu, dnes představuje poměrně málo známou epizodu z této války. Možná proto se jí také říká „zapomenutá bitva“ a mnozí Američané si jistě přejí, aby zůstala zapomenuta navždy, neboť znamenala nejhorší katastrofou amerického válečného loďstva v historii Spojených států před japonským útokem na Pearl Harbor. Přesto nakonec celá válka skončila porážkou Británie a uznáním nezávislosti Spojených států amerických.
Autor líčí celou událost objektivně a střídá pohledy z obou stran konfliktu. (Založil/a: hiro666)

Daniel IV
  8. 8. 2015, 13:53
Jsem velmi rád, že pan Cornwell napsal toto dílo. Můžeme zde prožít dobrodružství s ještě mladičkým Johnem Moorem, osobností Napoleonských válek, který tak tragicky zahynul u La Coruni. Bitva v knize je sama o sobě velmi zajímavá a historicky přesná.
Honza_JB
  10. 2. 2016, 7:36
Pan Cornwell mě opět nezklamal. Románové zpracování bitvy s autorovou schopností zasadit celý příběh do historické události je úžasný. Navíc pro milovníka námořních bitev je román o to úchvatnější.