Blaze

Poprvé vydáno celosvětově: 2007

BETA Dobrovský - 2008
ISBN: 978-80-7306-335-1

BETA Dobrovský (2008) 978-80-7306-335-1 192

Nová kniha Stephena Kinga napsaná pod pseudonymem Richard Bachman.

Claytonu Blaisdellovi mladšímu, přezdívanému Blaze, to kvůli dávnému úrazu hlavy (otec ho totiž kdysi jako malého shodil ze schodů) moc dobře nemyslí. Protřelý kriminálník George Rackley, s nímž se po svém útěku z chlapeckého ústavu seznámí, mu nasadí do hlavy „ohromný“ nápad unést dítě z bohaté rodiny. Že to zní jako tuctová kriminálka? Autor však, jak je jeho zvykem, dál míchá karty. Než se parťákům podaří plán, který by mohl vynést miliony dolarů, uskutečnit, kápo George zemře (nebo snad ne?). Blaze, odkázaný teď sám na sebe, si ve sněhové bouři odnáší dítě jako rukojmí, policajti jsou mu v patách a celý ten „do detailu promyšlený zločin“ se v bílém pekle lesů v Maine najednou mění v závod s časem. King v novém románu se strhujícím dějem a napětím oživil rukopis z raného „bachmanovského“ období. Hromotluk Blaze je sice zločinec, ale málokterý románový hrdina budí tolik soucitu a sympatií. (Založil/a: Ivanka67)

Richard Bachman Richard Bachman

Barabura
  2. 4. 2015, 19:57
Chtěla jsem dát plnej počet, ale myslim, že to Stephen ještě překoná. Je to krásnej dojemnej příběh, u kterého jsem se zasmála a taky uronila slzu. Ať jdou všichni, kdo tvrdí, že Stephen píše béčkově do řiti! :-) Blaze mi bude moc chybět. Měla jsem ho moc ráda. Ten blboun se srdcem jako celej svět :-)
Peetuliska
  26. 2. 2014, 14:53
Richard Bachman alias Stephen King vydává knihu, která pro něj není až tak typická. Na jednu stranu vás překvapí počet stran, pouhých 189...
Příběh Claye Blaisdella alias Blaze, kterého otec scházel ze schodů do té doby, až byl v bezvědomí, či si o něj pálil nedopalky cigaret. Blaze se ocitá v sirotčinci. Pro jeho ohromnou výšku, váhu a proláklinu na čelo, si ho nikdo nedobírá a spíše dělá ochránce. Když však surově napadne ředitele "Kozla" pošlou do výchovného ústavu a pak do vězení. Hodný chlapec je od té chvíle obklopen lidmi, kteří ho učí jen samé fígle..
Když se ocitá z vězení dělá jen pár menších krádeží, to až do té doby než potká George Rackleyho, kterého považuje za svého kámoše. Ten mu nasadí do hlavy plán, že by mohli unést mimino, Bostonských boháčů, George však umírá, když ho jeho kumpán v hře kostky bodne. Blaze je na vše sám, v hlavě však stále slyší Georgův hlas. Když mimino unese, nejde mu ani tak o lup, jako dodržet slovo, později si k dítěti získá ohromný vztah.

Kniha se mi velmi líbila, Blaze ve mě svým životním osudem vzbuzoval až lítost.
Reetri
  25. 2. 2013, 8:24
Asi bych se přela s kategorii horor, do níž dle mého Blaze vůbec nepatří. Knížka je to dobrá (tedy průměrná), přesto pro mě však ta nejméně zdařilá, jakou jsem od Mistra zatím četla.
Ale Blaze je roztomilé trdlo a hezky jsem se u toho zasmála.
Avšak žádné kapesníky jsem nesmáčela. Konec na mně nezanechal žádný Kingovsky typický finišový "pánejo-dojem!"
VerenaLord
  29. 1. 2013, 3:17
Jeden z netypických příběhů, který se trochu vymyká Kingově tradičnosti, proto zřejmě psaný pod pseudonymem. Je to velice dojemný příběh, což běžně u Kinga neznáme. Perfektní popis vás donutí fandit tomu zlému místo abyste fandili spravedlnosti, to se nestává.
scajo
  3. 2. 2013, 18:18
Netradiční Kingovka s ještě netradičnějším hlavním (anti)hrdinou, kterému prostě nelze nefandit. Jen škoda poměrně výrazného nepoměru retrospektivních pasáží se současností, protože veškerý děj z Blazeovy minulosti je prostě zajímavější, čtivější a nepředvítalnější, než to, co se děje v současnosti a co už od začátku směřuje k jedinému možnému konci. Sice jde opět o nadstandardní Kingovku (Bachmanovku), na níž vůbec není znát, že je ze šuplíku, ale na plný počet to prostě tentokrát není. 85%
Pim
  7. 8. 2013, 10:16
Knížka se mi líbila, příjemné čtení za jeden den. Není to klasická kingovka, jak je známe. Nicméně hlavní hrdina byl pro mne zajímavou postavou a opět něčím novým, oživujícím. Děj byl jednoduchý, avšak zajímavý až do konce. Fajn čtení.
komentář 7.8.
dnes 19.8. přišel ještě nějaký dozvuk, vzpomínka při čtení jiné knihy - čtu detektivku - jen jsem si vzpomněla a uvědomila si, že to bylo fakt dobré
chrispe
  9. 10. 2012, 11:59
Lze si Claytona Blaisdella nezamilovat? Já myslím, že jen velmi těžko. Kniha se čte velmi dobře, připravte si kapesníky.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 11:04
Jedna ze slabších knih Stevena Kinga. Ale i přesto čtivá a příběh zajimavý. KIng mě opět vtáhl do děje.
Zelda knihkupec
  2. 12. 2013, 8:16
Další povedená Bachmanovka. Je příjemné sledovat literární vývoj alter ega Kinga. Bleza je z nich samozřejmě nejvyzrálejší a nejpovedenější. Blaze, hodný blb na špatném místě, jak už bývá u Kinga zvykem je sympatická postava, které je těžké na konci nefandit. Blace je další kingova pračka na city. Slabší povahy budou na konci právem brečet...
Ruxandra
  12. 11. 2013, 10:22
Ačkoli se mi Blaze líbil a s hlavní postavou jsem soucítila, je to nejslabší příběh, který jsem od Kinga četla.
Aratar
  14. 1. 2016, 14:39
Myslím, že by si Blaze zasloužil více prostoru. Škoda, že King nedopsal ještě alespoň o 100 stran víc. Zejména jeho epizody z minulosti byly totiž výborné. Často jsem nad chováním tohoto naivního prosťáčka kroutila hlavou, občas jsem se mu smála a někdy (a obzvlášť na konci) mi ho bylo opravdu líto.
matrosh
  13. 9. 2010, 16:07
Po dlouhe době kingovka, pardon Bachmanovka, která mě dokázala oslovit. Jednoduchá, příma, upřimná a hlavně bez zbytečného rozmělňovaní a prázdných frází.
ready19
  3. 4. 2014, 10:35
Určitě to není tak propracované, jako jiné Kingovky, ale jeho podpis je nesporný. Žádný extra trhák, ale na to si ani nehraje.
Honzy
  11. 1. 2011, 12:48
Nestává se mi často, že bych nevěděl, co napsat do recenze. Ale tady mi došla slova. Děj byl vcelku jednoduchý, prostý. Blaze byl na začátku milý chlapík, kterého si postupem času určitě oblíbila většina čtenářů. Ten, kdo ho aspoň jednou nelitoval pro mě není člověk! Krásný a dojemný příběh, který se pomalu blíží k mé oblíbené Zelené míli. Moc hezké, jsem rád, že King tento starý román ze šuplíka vytáhl a otiskl...!
Mariona
  9. 4. 2015, 8:37
Já dávám 5*. Kniha se mi líbila, bavili mě části z Blazeova dětství, ale když mělo přijít na únos Joa, celou dobu jsem si říkala : ne, prosím ne, nedělej to :)
Slarque
  15. 6. 2014, 12:27
Blaze je raná bachmanovka (napsaná na přelomu let 1972-73) bez vyšších ambicí, ale její krátká délka a slušně odsýpající děj fungují výborně. A hlavní hrdina je opravdu netuctová figura. Lepší než mnohé kingovky!
stavos
  20. 11. 2011, 15:43
Tato kniha byla pro mě velmi milé překvapení. Kolikrát se Vám stalo, že vetšinu knihy fandíte "zloduchovi"? velmi milá a dojemná kniha.
HellFire
  8. 11. 2014, 11:37
Kniha, ve které se toho vlastně ani moc nestane a rozhodně odklon od Kingovy hororové tvorby. Hltal jsem ji.
Hrabka
  14. 2. 2013, 0:03
Dobrý příběh, zajímavá hlavní postava, o napínavé momenty není nouze. Dobrá knížka a né že né, já osobně bych jí dal aspoň o 10 % víc než má nyní. King opět nezklamal, bavil jsem se výborně.
Terezapk
  24. 9. 2012, 17:52
Nevím přesně proč, ale tato kniha se mi od Kinga líbila asi úplně nejméně ze všech, příliš mě nezaujala a jen stěží jsem, jí dočetla do konce.
Politre
  13. 1. 2012, 23:05
Co k ní dodat, když jsem si ji kupoval, myslel jsem, že když to King napsal pod pseudonymem Bachman, tak bude kniha ačkní thriller. Ač jsem čekal něco jiného než jsem dostal nakonec musím uznat, že se mi kniha moc líbila. Asi to není nejlepší číst jako první knihu od Kinga, ale pokud už Kinga znáte tak by vás tento jeho počin neměl zklamat, jen nesmíte očekávat typického Bachmana. Za sebe dávám 8.3/10.
King
  21. 10. 2011, 9:29
Nedá se přehlédnout ta podobnost s novelou O myších a lidech, ale stejně je tahle knížka skvělá. Dává možnost nahlédnout na to, jak uvažuje poněkud retardovaný člověk a jak může jednat. Tady ho v jeho rozhodování trochu omezuje imaginární kamarád George, což v příběhu způsobí několik zajímavých zvratů. I když se King v předmluvě obával reakce čtenářů, neměl proč - je to dobré!
jamalos
  22. 7. 2011, 20:12
Suprove poctenicko. King pise skvele horory, ale jak vidno sedl mu i tento dojemny pribeh. Trochu mi to pripominalo mix z mych dvou oblibenych filmu Zelena mile a Dokonaly svet.
eddiedean
  18. 3. 2011, 13:41
Ani nevim proč, ale tahle kniha mě prostě nijak nechytla...dokonce mě to chvílema vyloženě nebavilo, což je u Kinga opravdu vzácné. Příliš krátké na to abych se stotožnil s hlavní postavou a příliš dlouhé aby to byla dobrá povídka...ale své kvality to nesporně má, např. schyzofrení rozhovory jsou výborné. Takže za 3 - dobrý.
Henges
  18. 3. 2011, 11:00
První knížka od Kinga co jsem si koupil na dovolenou a tam ji přečetl dvakrát :) Od té doby kupuju převážně knížky od Kinga, ale tuhle bych řadil mezi nej.
tektek
  10. 3. 2010, 1:15
Dlouho jsem se "nevžil" do postavy jako v této knize. Jak se děj vyvíjel, obalen tajemnem, stále více jsem sympatyzoval s hlavní postavou této knihy. Většinou čtu knihy na vícekrát, ale od téhle jsem se nemohl odtrhnout.