Originální název: In Watermelon Sugar

ISBN: 80-7203-551-7

Argo (2004) 80-7203-551-7 190
Argo (1996)
Odeon (1986)

poetická prózy, která před námi otevírá podivuhodný svět, kde je všechno zhotoveno z melounového cukru. V tomto světě najdeme tygry, kteří požírají rodiče a děti učí násobilku, stovky řek se světélkujícími hrobkami, nad nimi mosty s lucernami, a o tom všem vypravuje vypravěč: "V melounovém cukru se skutky dály a naplňovaly, jako se můj život děje a naplňuje v melounovém cukru." (Založil/a: fix.a)

alča87
  8. 6. 2015, 17:48
Knihu jsem četla na gymnáziu k maturitě na doporučení, po tom, co jsem byla nadšená z Bondyho Invalidních sourozenců.
Nádherně melancholické a magické..., bez hlavy a paty..., taky bych se tam chtěla podívat. Na světe by mohlo být krásně, kdyby ... právě to kdyby. Chvílemi jsem si říkala, "co to je?", ale do dnes na knihu vzpomínám se zvláštním pocitem, který nedokážu popsat, je to něco uvnitř, co ve mně kniha zanechala.
jatox
  8. 10. 2011, 20:55
Nevadily mi ani tak ty nesmysly jako řeka uprostřed obýváku apod. Ty rakve pod vodou byly vlastně docela zajímavý pro představu.

No... a co dál? Že sem to nepochopila, je asi slabý slovo. A že sem se hodně snažila něco vyčíst mezi řádkama, když se tam půlku knihy furt nic nedělo. Ale bohužel. Tajemství tohoto "díla" pro mě asi navždycky zůstane záhadou. (A myslim, že i kdybych si u toho šlehla nějaký LSD, v tomhle případě by to bylo asi málo.)
domingo
  8. 3. 2010, 22:08
Brilantně napsaná novelka, upomínající na to nejlepší ze Saroyanovy tvorby. Jako anotaci doporučím vynikající doslov (bohužel už nevím, kdo ho psal - omluva), tady jen řeknu, že jde o odzbrojující dílko plné naivní, barevné poetiky, které má přitom neuvěřitelnou hloubku... chyba je, že to někteří čtou jako pohádku. Jako pohádka je to totiž nic moc, navíc ten ošklivý opilec se do pohádky moc nehodí :) (5/5)
Alseri
  27. 10. 2013, 11:05
Do ópiovej nálady Melónového cukru som sa dostala okamžite a aj môj život sa okamžite začal diať a napĺňať v melónovom cukre.

Sú typy kníh, ktoré nevyžadujú príliš aktívneho, skôr empatického a uvoľneného čitateľa. Podobne ako u Johna Lennona sa aj pri Brautiganovi človek musí preladiť na osobitný štýl jazyka a premýšľania. Zabudnúť na literárne pravidlá a iba sa nechať unášať na vlnách slov, ktoré na jednej strane tvoria magické fantázijné obrazy, na strane druhej prosté dialógy a dej s ktorým si autor hlavu neláme. To všetko bez zbytočných očakávaní, čo mi táto kniha prinesie, alebo má dať. A ja som si veru dobre zaplávala.
cmuchal
  18. 11. 2012, 10:02
Magické prostředí, autor musel mít velmi monumentální fantazii. Tváří se to naivně, ale skrývá to v sobě něco víc. Líbilo se mi to, takové zvláštní, atypické a ten konec - pro mě docela emotivní, ale pro postavy knihy až tak ne. Kdyby to bylo více rozvinuté, zaujalo by to více.
lusk_lusk
  12. 1. 2013, 3:05
Jednou se přesunu do Melounového cukru. Možná přitom budu muset projít Zapomenuté podniky, ale dostanu se tam. Knihu jsem četla mnohokrát a mnohokrát ji ještě číst budu. Kdyby hořelo těžko bych ji zachránila, ale byla by první knihou, kterou bych si koupila do obnovované knihovny.
V melounovém cukru je pohádka, pokud ji čtete zasnění, je to drsné podobenství a kritika pokud ji otevřete v přemýšlivé náladě. Ale každopádně je nejpozoruhodnější knihou kterou jsem kdy měla v rukou. Svět ve do kterého upadnu pokaždé když knihu otevřu opravdu musí být pro „normálního“ čtenáře nepochopitelně surrealistický, ten kdo ale občas (nebo stále) balancuje na okraji (nebo v hloubce) bláznovství, velmi rychle pochopí Brautigana a tento opravdu odlišný svět. V životopisech či zpovědích mnoha spisovatelů, muzikantů a umělců či inteligence všeobecně se často dočítáme že jejich tvorbu a životní filosofii vůbec značně ovlivnily elektrické šoky, jimiž byly léčeny schizofrenie, deprese, hypománie a další veselé záležitosti. Možná mám na tyto věci příliš pokroucený pohled ale jsem přesvědčena, že ať už se jedná o citace, nebo pozdější dedukce, označení právě šokové léčby za viníka pozdějšího vnímání je takové milosrdné zjednodušení pro část populace, která si nikdy neprošla muky sebetrýzně, a spojením s tímto zdánlivě bizardním aktem je pro ně přenesená zkušenost pochopitelnější.
Kdo o tom něco ví (nebo je Brautiganův „kolega“)melounový cukr pochopí a nebude psát o nesmyslech. Kdo ne, nechť si čte Coelha a plácá o jeho genialitě v kavárnách, pokud vytrvá v sebedestruktivitě, dost možná pochopí….
cmax
  5. 12. 2010, 22:26
Dílo "In Watermelon Sugar" naprosto vystihlo moji podstatu. A Ti tygři, ano... jako bych se násobilku učil právě u nich a v podobné situaci. Už nikdy jsem tu knihu nepřečetl celou podruhé, ale často v ní listuju, náhodně si pročítám kapitoly a vždycky mám z toho dobrý pocit.
NiennaTasartir
  22. 9. 2014, 19:18
Kniha mne velmi zaujala. Hlavu a patu ta novela má, jen mezi nimi je malinko zmatek a krásně vykreslené absurdnosti.
Nemyslela jsem si, že to řeknu, ale je to snad poprvé, kdy jsem litovala "záporáky".
Viděla jsem to později i jako divadelní představení od souboru Q10 a zanechalo to ve mne stejně silný dojem, jako i knížka.
Lindice
  4. 7. 2012, 19:01
Hodně experimentální. Nevím proč, ale vadilo mi promítání sociálních vztahů mezi tamějšími lidmi do tak fantaskního světa. Sem tam nějaká zajímavá myšlenka či co, ale jinak nic. Kdyby to bylo alespoň surrealistické, ale tohle...
Neuroxerus
  28. 1. 2011, 14:42
Zajímavé dílko....sice mne moc nezaujal začátek, ale od poloviny knihy mě to docela začli i bavit:-). V hereckém souboru to chceme transformovat na jeviště, tak snad se to zdaří:-)...3,5/5
kittyMITTY
  25. 8. 2010, 13:32
V doslovu je napsáno, že kapitoli v knize nemluví nic o pořadí, v jakém by se měli číst. Můžete si tedy stvořit vlastní příběh, který bude vždy stejně zajímavý.
ewcam
  16. 1. 2014, 13:22
Úžasná kniha, co na první pohled (a možná i pár dalších) "nemá hlavu ani patu", ale je krásná a tak zvláštně dojemně nedojemná. Obdivuji Brautigana, jaký svět si vytvořil a jak nenápadně tou krásnou poetickou mluvou kritizuje dobu, v níž žil.