Born to run - Zrozeni k běhu

Born to run - Zrozeni k běhu Originální název: Born to run

Mladá fronta - 2011
ISBN: 978-80-204-2433-4

Mladá fronta (2011) 978-80-204-2433-4 280

Autor knihy se jako miliony jiných amatérských běžců nejméně jednou ročně vážně zranil. Po cyklech bolestí, injekcí a střídání nejmodernějších běžeckých bot chtěl na doporučení lékařů s běháním skoncovat. Místo toho se však vydal do rozpálených kaňonů v Mexiku, kde žijí Tarahumarové – nejtajemnější, nejzdravější a nejšťastnější běžci na planetě. Běhání v extrémních podmínkách jen v sandálech je pro ně stejně přirozené a snadné jako dýchání.
Čtivý příběh o běžcích na stokilometrové trati autor doplňuje o nejnovější vědecké poznatky a současně nám přibližuje portréty osobností, které se vydávají na trasy ultramaratonů, aby odhalili tajemství šťastného života. Zrozeni k běhu změní život každému čtenáři! (Založil/a: styeer)

Christopher McDougall Christopher McDougall
*??.??.1962

nevermore
  6. 4. 2014, 12:18
je to docela motivační dílko, ale ten reportážní styl, kdy se odbíhá od jednoho k druhému, propleteme to celé x příběhy už mě rušil u Útěku do divočiny, to je taky kniha, kterou mi to těžce připomínalo. Minimálně tím autorským stylem. Nicméně by ji měl každý přečíst, zvednout p*del a začít se hýbat :) Jo! A mexická narkomafie nesnáší své pop zpěváky ( http://en.wikipedia.org/wiki/Sergio_G%C3%B3mez ), dobrá reálie ne?
Barabura
  25. 9. 2014, 20:31
Příběh se mi líbil, i když některé pasáže s desítkami jmen a příběhů byly trošku překombinovaný. Ale celkově byla kniha inspirativní a čtivá a hlavně se mi líbila hlavní myšlenka, že člověk by měl běhat pro radost a pocit svobody. Líbilo se mi jak autor podkládal svá tvrzení argumenty a věděckými studiemi o tom, že člověk byl prostě evolučně vyroben k běhu a že běh byl vždycky součástí lidské existence a hlavní zbraň k přežití. Teď nemyslim posledních pár tisíc let, ale ty miliony let před tim. Zvláště mě zaujal návrat k běhání naboso a celá kapitola o tom, jak výrobci běžeckých bot vydělali majlant na tom, že nechali lidskou nohu zlenivět svými vytuněnými botami a když jim na to lidi v poslední době přišli, tak jim cpou za nehorázný prachy minimalistický boty za několik tisíc.
achilles
  19. 12. 2013, 18:58
"Byl Zátopek velký člověk, který navíc náhodou běhal nebo byl takový , protože běhal?".
Dokonalá kniha především pro sportovce, a nebo pro ty, kteří chtějí se sebou něco dělat a nehnít v konzumním světě.
Budu raději citovat,než plácat nějaká moudra:
" Co kdybychom mohli běhat celé desetiletí a nikdy se nezranili? Každý týden absolvovat stovky mil a každou z nich si naplno užít. Vidět, jak nám klesá krevní tlak, rozpouští se stres i hněv a nabíráme novou energii."
psychoklara
  22. 4. 2014, 21:05
Napínavý příběh o šíleném závodu prokládaný velmi zajímavými úvahami o evolučním a anatomickém vývoji člověka-běžce. Zaujaly mě úryvky o extrémním běhu přes Death Walley, o tom jak jeden z běžců padl a pozvracel se vyčerpáním a za chvíli vstal a ultramaraton dokončil, o "omladině", která se ožrala, ztropila povyk a neuvěřitelnou ostudu v hotelu a po hodině s kocovinou za krkem vstala a připravovala se na závod jako by nic...:) a taky o Zátopkovi, o kterém se nejvíc dozvídám nikoliv z učebnic dějepisu, ale z knihy jakéhosi američana, není to ostuda? Ano, všichni víme, kdo to byl a čím se proslavil, ale to je většinou všechno. Těch pár stránek v této knížce Vám o Emilu Zátopkovi řekne daleko víc, než povinná školní výuka.
Zkrátka není to žádná laciná slátanina, což by se u podobně populární knihy dalo očekávat.

Jen ten překlad, který udělal z korálovce korálovku, totálně zabil dramatickou pasáž se "smrtelně jedovatým hadem" :). Když si představím běžce, který si málem způsobil vážný úraz jen kvůli užovce, musím se prostě smát, i když to autor určitě nezamýšlel :).
Pim
  4. 7. 2013, 0:09
Skvělá knížka, zajímavá a motivační. Byli jsme vlastně kdysi všichni běžci... Jen opět začít :-) asi musím přečíst znovu. Ještě se mi moc líbí "Kam bych tak běžela" od Ivany Pilařové - extrémní běhy od -40 do +40 stupňů. Je úžasná
calamity-jane
  5. 4. 2014, 21:43
Úžasná kniha, skvěle napsaná, vtipná, ani chviličku jsem se nenudila a v některých věcech jsem se celkem našla. Ve části kde se psalo o Zátopkovi ve mě byl jakýsi pocit hrdosti :) Určitě se k téhle knize brzo vrátím.
Rinae
  22. 7. 2016, 15:44
Trochu nevyrovnané. Odbočky se vrší na odbočky, až člověk skoro zapomene, o čem byla hlavní linka (obzvláště čtete-li knihu během delšího časového úseku). Na druhou stranu není nouze o pasáže, které až vhání slzy do očí, ať už se jedná o slzy štěstí, smutku či dojetí. Čas strávený s touto knihou však rozhodně nepovažuji za ztracený.
Elrond
  17. 10. 2011, 18:59
Ze začátku jsem k tomu přistupoval opatrně. Jako zapálený amatérský běžec jsem si tento "světový bestseller o běhání" koupil hned jak jsem ho spatřil na pultech knihkupectví, ale nečekal jsem nic světoborného. Musím říct, že mě to ale po pár stránkách dostalo a knihu jsem hltal jedním dechem. Čtenáři se po pár stránkách začne odkrývat nepříliš známý svět ultramaratonských běhů, děj nás zavede do Skalnatých hor v Kolorádu i Měděného kaňonu v Mexiku, občas je nějaká odbočka do historie, na pár stránkách najdeme třeba příběh Zátopka.
Pokud můžu srovnávat s další výbornou knížkou o běhu - tou od Murakamiho - tak trochu méně intelektuální, více novinařiny, ale stejně dobré.
p.S. stojí za to si vyguglovat obrázky veškerých postav které jsou v příběhu zmíněny - kniha je bez obrázků, ale všechny posztavy jsou reálné....

---------------------

P.S. co jsem se tak díval (časopis Runners World) tak k největším a čtenářsky nejúspěšnějším bestsellerům o běhání ve světě patří ještě Once a Runner od Johna L. Parkera a Running with the Buffaloes od Chrise Leara - nic z toho ovšem nevyšlo v češtině ...:o(
Darwinista
  29. 12. 2013, 1:30
Super čtivá knížka spojení fakt o běhu s zajímavým příběhem, hrdinové jsou opravdu různorodá sorta lidí a dokonce se ke slovu dostane i evoluční biolog. Každopádně jedna z nejlepších voleb kterou můžete udělat.
jvaclavik
  13. 6. 2013, 15:25
Dost zajímavá knížka o běhání. Potěšilo mě, že má příběh (navíc asi i víceméně pravdivý) a není to jen nějaký útržkovitý dokument. Čte se pěkně jedním dechem a je poutavá od první chvíle. Překvapilo mě v ní mnoho myšlenek, které dávají docela smysl. Rozhodně doporučuji všem příznivcům běhání.
upppik
  1. 5. 2014, 17:51
Spousta zajímavých informací, velice inspirující, čtivé. Opravdu výborná kniha, kterou doporučuji všem, kteří se alespoň trochu zajímají o sport a o běhání. A vlastně ji doporučuji i těm, co se nezajímají, třeba se po přečtení zajímat začnou ;)
Lilienn
  31. 3. 2014, 7:15
Skvělá kniha, nejen pro běžce. Určitě mi změnila pohled na život, na celkový životní styl... a pokud nepřispěje k ničemu jinému, máte chuť se po přečtení rozběhnout. U mě to tak fungovalo a běhat jsme s přítelem začali. Není neprávem nazývaná běžeckou biblí :) Doporučuju všem.
wroclav
  3. 11. 2013, 22:03
Uff. Když se běžec (a sloupkař Esquire?) pokouší psát, nedopadne to většinou nejlépe. Nějak mě tyhle instantní recepty na zdravé běhání a jediný správný běžecký styl neberou. Pořád ale o mnoho lepší než Běhání s Keňany. Kdo si chce přečíst něco o běhání ať si koupí Murakamiho (nebo třeba Otu Pavla).
P.S. (nejsem neběžec, naopak, běh mě v posledních letech pohltil, ale tohle se mě fakt nelíbí).
Apneator
  7. 3. 2014, 10:58
V první třetině knihy jsem si říkal, co je to za americký škvár. Byl jsem ale silně namotivován svými kamarády knihu přečíst a to se mi vyplatilo. Od druhé třetiny je to opravdu velmi dobré a čte se to jedním dechem. Trochu mi vadilo, že autor neposkytuje přesné odkazy a citace, které by se hodily pro ověření věrohodnosti některých odvážných tvrzení, ale nakonec se mi i tak podařilo dohledat vše co jsem chtěl.
StepanHrouda
  22. 11. 2013, 22:14
Jak už tu někteří poznamenali, kniha je psána způsobem vytáhnout zajímavost z každého nesmyslu, občas trochu upravit realitu a zaujmout čtenáře za každou cenu. Nicméně příběh a motivační stránka knihy jsou tak silné, že jsem neměl problém to autorovi odpustit, žádná kniha mě ještě pro nějakou činnost takhle nenadchla.
Zamyšlení nejen nad během ale i nad lidmi, komercí a smyslem života. Povinnost pro každého kdo jde alespoň jednou za čas běhat!
Terčuska
  27. 11. 2013, 15:35
Trvalo mi poměrně dlouho, než jsem knihu konečně dočetla do konce. Ne, že by byla nudná nebo nezajímavá, ale asi pro mě styl psaní nebyl "až tak" zajímavý, aby se dala přečíst na jeden zátah. Nicméně jsem si odnesla několik zajímavých postřehů: mít z běhu radost, usmívat se, boty nejsou důležité, snažit se zapojit běh bez bot, posilovat chodidla, zdravěji jíst, omezit maso, přidat luštěniny a kukuřici :-). Jako motivace kniha určitě zafungovala.
Anythorn
  15. 8. 2013, 15:14
Inspirující kniha, po jejímž přečtení jsem začala běhat. Ale není to jen o běhu. Velmi poutavě napsaný příběh vede čtenáře k zamyšlení o lidech, o světě a o smyslu života.
passerbyElu
  13. 4. 2012, 18:36
Člověk nejdřív přemýšlí, zda se jedná o pravdivý příběh a pak nad tím, jak se přiblížit k jejich stylu života.
Kniha plná nesmírně zajímavých a nekomerčních informací.
Zazuk11
  29. 9. 2016, 11:27
Kniha mě hodně nadchnula. Jelikož miluju běhání, kniha patří do mých nejoblíbenějších knih. Hned po dočtení se mi chtělo jen vyběhnout ven a běžět dál a dál...
Hodža Nassredin
  1. 11. 2015, 22:35
Ked' som ju čítal v práci na kantýne, nemohol som sa dočkať, ako v nedeľu vybehnem s hydratačným batohom na chrbte a zabehnem 50 kilometrov prvý krát vživote!
bunnyyy
  2. 9. 2015, 11:11
Výborně napsaná knížka, která obsahuje spoustu užitečných informací, poučných příběhů, zajímavostí z vlastně úplně jiného světa jiných lidí. Zaujaly mě hlavně právě ty konkrétní příběhy lidí, kteří běhají ultramaratony, co pro to dělají, jak trénují, jak se stravují, prostě vše. Knížku rozhodně doporučuji každému, bez ohledu na to, zda je sportovec, nebo ne. :)
elk
  29. 6. 2015, 8:31
Od "světového bestselleru o běhání" jsem čekala víc. Zajímavé pro mě byly pouze pasáže popisující průběh extrémně náročných závodů v horách, které většina z nás nikdy nezažije. To ale není stěžejní část knihy. Příběh mě nevtáhl, Tarahumarů mi dokonce bylo chvílemi až líto - nejsem si jistá, do jaké míry jim ten střet civilizací dělá dobře..

Kniha se věnuje polemice na téma, zda jsou lepší klasické běžecké boty od renomovaných značek, anebo boty minimalistické - nejde totiž v přeneseném smyslu o téma boty versus běh/chůze naboso, ale o boty vs. jiné boty. Dnes už přece naboso chodit nemůžeme, všude je asfalt, zpevněné plochy, nepořádek..

Prý je kniha motivací vyběhnout - já jsem to v ní nenalezla, přestože pravidelně vybíhám..
pecjan
  25. 8. 2014, 11:04
Pěkné a motivační. Se spoustou myšlenek se neztotožňuji, ale rozhodně je kniha inspirující. A běhalo se o to radostněji :-)
bubbla
  7. 6. 2014, 14:35
Ani nevim jak bych knihu popsala..je jednoduse fantasticka :) hodne sem si z ni vzala co chci uplatnit v praxi :) velmi inspirativni!!! Kdo vaha zda precist doporucuju okamzite po ni sahnout ;)
teassio
  27. 5. 2014, 15:48
Tak nevím, mám z této knížky rozpolcené pocity. Chvílemi jsem byl úplně nadšený, je to velice čtivé a opravdu motivační, člověk má okamžitě chuť jít běhat a po přečtení věří, že může uběhnout cokoliv. Běžecké výkony a závody popisované v knize opravdu existují a donutí Vás užasnout, čeho je člověk schopen.
Na druhou stranu to je občas až příliš povrchně bombastické a autor často vychází z premis, které jsou na první pohled logické, ale když se zastavíte a zamyslíte, tak zjistíte, že chybné - a pak se těžko věří teoriím, které z těchto mylných základů autor vystaví. Stejně jako nepřiměřeně idealizuje indiánský kmen, o kterém píše, a v dalším textu (ale spíš mezi řádky) vyplyne, že ne všichni jsou tak úžasně hodní a poctiví atd. A hlavně nemám rád, když mi autor pořád podsouvá své názory a nenechá mě udělat si vlastní (resp. to asi dělá skoro každý autor, ale nemám rád, když je to tak násilné a okaté, že to poznám:-) - a to je tady velmi časté).
Proto bych dal "jen" 50%. Doporučuji přečíst, zejména hledáte-li motivaci k běhání, ale přemýšlejte u ní. Času stráveného s touto knihou nelituji, ale mojí biblí se nestala.
P.S. Jsem nadšený amatérský běžec.
EliškaK
  5. 5. 2014, 11:58
Kniha je zajimava i pro ty, kteri nehltaji kazdy den desitky kilometru. Zive podane jsou predevsim popisy extremnich zavodu, zdravotni stranka behani, i propojeni behu a evolucni teorie. Bohuzel je text plny odbocek, z nichz nektere jsou az prilis dlouhe a ne prilis nezabavne. Kazdopadne vas to nakopne, abyste nasadili tenisky a stali se "Running people".
pitros
  8. 3. 2014, 22:49
po zapůjčení knihy od kamaráda jsem se dlouho odhodlával začít číst. Jakmile jsem ale začal, jedním dechem jsem to vzal až do konce. Velmi dobře napsáno. Moct prožít dobrodružství v kaňonech v Mexiku a zároveň se nechat donutit zamyslet a poučit o běhání jako takovém, to vše v jedné knize to se jen tak nevidí. Mám rád knížky založené na skutečných příbězích.
zuzzza1988
  19. 2. 2014, 16:19
Musím říct, že jsem od knihy čekala více. Na jednu stranu je v určitých ohledech inspirativní, ale dějová přeplácanost, nespočet jmen a vědeckých poznatků (pro mě dost nezáživných) celkový dojem shodil. Měla jsem dojem, že cílem autora je hlavně "šokovat" stále nějakými výkony a extrémními soutěžemi a po nějaké době jsem z toho byla už unavená. Místo toho bych uvítala více dojmů McDougalla z jeho vlastního zlepšování a jeho přístupu. Celkově se mi kniha četla pomalu a těžce, to, co jsem se chěla dovědet, jsem se v podstatě nedozvěděla...
Guernica
  3. 2. 2014, 20:29
Tato kniha asi zaujme jen málo lidí, kteří k běhu nemají vztah, ale pro fanoušky běhu je to příjemná motivační četba. Já po přečtení kroužila v lese dvě hodiny :-) Popisovaným převratným vědeckým výzkumům, které člověka staví na stupně vítězů vytrvalostních běžců planety, sice moc nevěřím (ono je spíš příjemné tomu věřit), ale jinak je to zajímavá sonda do poměrně dost neznámého prostředí ultramaratonců.
Pilou
  18. 11. 2013, 16:13
Mě to teda popravdě nezaujalo - americký styl vyprávění, miliony "vědeckých" důkazů proč běh a nic než běh je to nejdůležitější na světe.. Kdyby se o tom člověka nesnažili neustále přesvědčovat a jen popsali svůj příběh, bylo by to daleko lepší.. A to občas i běhám;-)
xlucka
  18. 7. 2013, 22:11
Opravdu moc hezky napsané a opravdu to funguje jako reklama na běhání, taky jsem vyrazila :-) i když teda v botech ... Přidávám se k názoru, že je dobré si dohledávat místa a lidi, o kterých se tam píše.
Jsou tam výborné hlášky typu: "Every morning in Africa, a gazelle wakes up. It knows it must outrun the fastest lion or it will be killed. Every morning in Africa, a lion wakes up. It knows it must run faster than the slowest gazelle, or it will starve. It doesn't matter whether you're a lion ar a gazelle - when the sun comes up, you'd better be running." a další.
Číst to v angličtině byl pro mě místy oříšek, ale i tak zážitek.
javla
  9. 7. 2013, 8:31
Překvapivě čtivá kniha o běžcích a běhání. Zajímá kapitola ze života Emila Zátopka. Kniha od Murakamiho je ale více nakažlivá jít si okamžitě zaběhnout maraton :-).
jony
  1. 3. 2013, 22:54
Ačkoliv nejsem běžec, tak od ledna, kdy jsem začal číst, vyhlížím oblevu a zkouším boty s co nejtenčí podrážkou. Pokud začínáte s nějakým sportem a hledáte motivaci, tak určitě nahlédněte. Pro nadšence také dodám, že v roce 2012 byl v režii Radka Popelky natočen film "Run free - Poselství Bílého Koně".
Johanna
  22. 8. 2012, 11:40
Pokud začínáte běhat, ale máte problémy s motivací, nemohu než doporučit. Mezi čtením neodoláte a vyběhnete. Slibuji:) Zejména pasáž o Emilu Zátopkovi je k tomuto účelu stvořena. Osobně se řadím mezi noční běžce, ale díky Emilovi jsem vyrazila i v sobotu ráno, kdy si běžně raději pohovím v peřinách.