Zeměpis světa

Zeměpis světa Originální název: Encyklopedia of World geography

Columbus - 1995
ISBN: 80-7176-022-6

Columbus (1995) 80-7176-022-6 512

V posledním desetiletí jsme byli svědky posunů hranic, objevovaly se nové státy a ze stránek dějin se na mapu světa vracely staré historické země. Dosud však nebyla k dispozici souhrnná aktuální příručka, která by nás o všech těchto nejnovějších změnách spolehlivě informovala. Encyklopedie Zeměpis světa pojednává o všech zemích světa včetně těch, které vznikly v důsledku rozpadu SSSR, Jugoslávie a Československa. Hesla, mnohem podrobnější a obsažnější než bývá u encyklopedických svazků běžné, ve spojení s podrobnými a přehlednými mapami, fakty, údaji, statistickými čísly a stovkami fotografií činí z této knihy informačně nejnasycenější a nejpraktičtější jednosvazkovou příručku, jaká je k dispozici.
Encyklopedie obsahuje podrobné profily každé ze 189 zemí světa. Rozsah hesel se různí, od 50 stran věnovaným USA po jednostránkové profily zemí, jako jsou například tichomořské Šalamounovy ostrovy. Každé z hesel, ať je jeho rozsah jakýkoli, bylo zpracováno na základě nejnovějších údajů, tak, aby podávalo ucelenou, logicky strukturovanou informaci, umožňující čtenáři jednotlivé země snadno porovnávat. Profily zemí jsou vnitřně členěny do tří hlavních oddílů: Přírodní poměry, Společnost (Lidé a dějiny) a Hospodářství. Popisují se v nich klimatické poměry a povrch zemí, rostlinstvo a zvířena, hlavní historické události, kultura, společenské uspořádání, zaměření průmyslu a hospodářství.
Země jsou rozčleněny podle geografických oblastí. Encyklopedie obsahuje mapu každé oblasti i mapky všech jednotlivých zemí. Součástí všech hesel je i státní vlajka, orientační schéma polohy země na kontinentu a tabulka s nejnovějšími základními statistickými údaji o obyvatelstvu, přírodních charakteristikách, hospodářství a společenském zřízení. Mnohá z hesel jsou navíc vybavena i doplňujícími ilustrovanými články pojednávajícími o jedinečných kulturních, historických či zeměpisných jevech, které se k zemi váží. (Založil/a: carott)

Paity
  8. 9. 2013, 20:47
Naprosto vyčerpávající zeměpisná encyklopedie světa, pochopitelně se tam nevejde vše, ale v omezeném prostoru je těch informací opravdu obrovské množství.