Originální název: Školák Kája Mařík I

Ottovo nakladatelství - 2010
ISBN: 80-900100-1-6

Ottovo nakladatelství (2010) 80-900100-1-6 243
TJ Bohemians (1990)

Nové vydání kultovního Káji Maříka, kterého citují čtenáři několika generací! Příběhy Káji Maříka napsala Marie Wagnerová - pod pseudonymem Felix Háj - za první republiky a několikadílný román pro mládež se před druhou světovou válkou dočkal velkého čtenářského zájmu. Především pro své prokatolické vyznění se za komunistické éry nesměl vydávat, což jen přispělo k jeho popularitě, a když po roce 1990 celá série konečně opět vyšla, zmizela okamžitě z knižních pultů. Díky nezaměnitelnému stylu čtou román nejen děti, ale s potěšením se do něho ponoří i dospělí. Hlavními hrdiny cyklu jsou dvě děti, Kája Mařík a jeho kamarádka Zdena Rédlová, jejichž osudy na malém městě sledujeme od školních lavic až po dospělost a svatbu. (Založil/a: Ivanka67)

Pend
  14. 11. 2012, 16:53
V naší rodině generační kniha. Při opětovné četbě jsem si uvědomil, že se dotýká i sociálních problémů (první rok Káji v Praze, nerovnost v postavení lesní - hajný). Řada nezapomenutelných okamžiků (roráty, ministrování, hodiny klavíru) i poněkud méně uvěřitelných (návštěva Káji v klášteře, pro všechny svobodné dívky romantický ideál...)
Gallienus
  3. 6. 2015, 15:39
Byl jsem nucen číst jako kluk, ukrutně mě to nebavilo, nejspíš proto, že v té době jsem čtení nesnášel. Dodnes si pamatuji, jak jsem seděl u stolu s babičkou, která vyžadovala aby každý den musely být přečteny alespoň dvě stránky. S odstupem toho čtvrtstoletí se tomu směji a dneska si jen opravdu matně vybavuji o čem to jako bylo- smutné, první kniha co jsem kdy přečetl...
Lucy Sisk
  8. 3. 2014, 13:50
Není to jedno z mých nejoblíbenějších. Vlastně jsem to četla na popud kamaráda, který tvrdil ,že se mi to bude líbit, když jsem tak často v lese a běhám po skalách. No, mýlil se.
Vikyna
  19. 9. 2011, 9:56
Úžasná kniha. Po jednotlivých kapitolách nám ji máma čítávala před spaním místo pohádek a kdykoliv po ní s radostí sáhnu znova.
eliza
  2. 1. 2014, 19:19
Jakkoli jsou příběhy Káji Maříka naivní, někdy možná s odstupem času úsměvné, byla doba, kdy jsem byla na Kájovi doslova závislá a to ještě v dospělosti. Byl to únik do idylického světa, do dětství. Jsou pasáže, které znám zpaměti a vždycky mě potěší, když potkám někoho, s kým si můžu zavzpomínat na Zdeňku, starou kovářku a rozpíčky :-) Rozhodně plný počet.
nečik
  11. 10. 2011, 7:54
Nikdy mě toto nebavilo. Měl jsem to jako povinnou četbu. Vydržel jsem do 3 dílu. Nevím, ale nic mi to neříká.
Paity
  6. 9. 2013, 12:49
Tahle knižní série je jednoznačně spjata s mým ranným mládím. Knížky čtené v pološeru, ve stanu, autě, v přírodě, ve vlaků, prostě všude, kde bylo možné číst. Proto také "za plný počet".
Cinik
  26. 8. 2015, 22:53
Klasická součást katolické knihovny coby perfektní kniha pro děti s vysokou výchovnou hodnotou. (Hodnocení platí pro celou sérii.)
Michaela90CZ
  12. 11. 2012, 15:53
Knížka Kája Mařík se u nás "předávala" z generace na generaci. Můj praděda jí četl mé babičce, když byla malá. Moje babička si pak všech 7 dílů v dospělosti koupila a znova si je četla. Moje mamka je také četla, já jsem všechny díly dostala od mé babičky a všechny díly jsem četla dokonce několikrát. Je to vždy krásný útěk z reality do tak trochu zidealizovaného světa Káji Maříka. Kája je slušný a chytrý rošťák, který vyroste do muže, kterého nikdy a nikde nepotkáte:) Nemůžu jinak, než dát 100%.
julie_mie
  23. 2. 2016, 17:27
Káju Maříka jsem milovala. Ty knihy jsme si půjčovaly s kamarádkou v naší "obecné knihovně" a vždy jsme byly natěšené, co se bude zase dít.
zdencahub
  15. 2. 2014, 22:32
Tato kniha je v naší rodině velmi oblíbená. Velmi se nám líbí Kájovi hlášky, které nemají chybu a vždy jsou na správném místě. Vždy když začneme číst knihu, nemůžeme se od ní odtrhnout, a nejradši bychom si ji namluvili na cd, abychom ji mohli i poslouchat. Již se těším, až budu knížku číst svým dětem. Doporučuji všem.:-)
ivaifka
  22. 5. 2013, 20:10
Nemůžu dát jinak než pět a toužit zažít ten pozoun (pokud nekdo četl pochopí:-)))té doby na vlastní kůži.Pro neznalé tak říkal Kája čistému vzduchu.
Laexa
  31. 8. 2012, 10:47
Tato knížka ukazuje obrovskou čistotu a jak to bylo dřív. Ne každému sedne, kdo miluje moderní věci, tak ruce pryč. Ale čte se krásně a spousta věcí stojí za zamyšlení.