Sbohem, pane profesore

Lunarion - 1992
ISBN: 80-901031-8-9

Lunarion (1992) 80-901031-8-9 94
Melantrich (1977)

Román z prostředí anglické internátní střední školy rozvíjí v úsměvných situacích a zápletkách životní osudy středoškolského profesora od sedmdesátých let minulého století do doby po první světové válce. (Založil/a: Fabienne)

James Hilton James Hilton
*09.09.1900 - †20.12.1954

Fabienne
  27. 1. 2012, 17:30
Dubnový večer, větrný a deštivý. Kvarta překládá Vergilia, ne zrovna inteligentně, neboť noviny přinesly vzrušující zprávu. Zvlášť ledabylý a duchem nepřítomný je mladý Grayson, tichý, nervózní mládenec.
"Graysone, nechci na vás být - hm - zvlášť přísný, poněvadž zpravidla - hm - dokazujete, že jste docela dobrý student, ale dneska - hm - mi připadalo, že jste se ani dost málo nesnažil. Stalo se vám něco?"
"N-ne, prosím."
"Tak - hm - o tom snad už pomlčíme, ale - hm - očekávám, že příště podáte lepší výkon.
Nazítří se po škole rozneslo, že Graysonův tatínek byl na Titaniku a že o jeho osudu dosud nepřišly žádné informace.
Grayson byl omluven z vyučování a city celé školy se celý den soustřeďovaly na jeho úzkost. Pak dorazila zpráva, že jeho otec je mezi zachráněnými.
Chips potřásl chlapci rukou: "No tak - hm - moc mě těší, Graysone. Dopadlo to šťastně.
Život vám určitě připadá jako krásná pohádka."
"Pro-prosím, ano."

Taková malá, nenápadná knížečka - řekla bych literární "drobnokresba" a předkládá čtenáři celý jeden život. Je příjemně nostalgická.
Občas jsem se v textu i vracela a některé pasáže si četla znovu.