Metro 2034

Euromedia Group - 2015
ISBN: 978-80-242-5118-9

Euromedia Group (2015) 978-80-242-5118-9 304
Euromedia Group (2011) 978-80-242-3055-9 304

Volné pokračování kultovního apokalyptického bestselleru Metro 2033.

Píše se rok 2034. Před mnoha lety jaderná válka zpustošila převážnou část světa. Lidé přežili jen v nepředstavitelně rozlehlých sítích metra ve velkoměstech. Dole v podzemí vytvořili novou jedinečnou civilizaci. Existence této civilizace je však nyní ohrožena. Na odlehlé stanici Sevastopolskaja se odehrává cosi záhadného. Její obyvatelé jsou zneklidněni, protože ze severního tunelu - jejich jediného spojení s vnějším metrem - k nim přestaly pronikat jakékoliv zprávy. Všechny průzkumné skupiny, které tam vyslali, beze stopy zmizely. V této situace se tajuplný velitel Hunter, který se na Sevastopolské objevil teprve před několika týdny, rozhodne, že přijde té záhadě na kloub... (Založil/a: Johny van M.)

Dmitry Glukhovsky Dmitry Glukhovsky
*12.06.1979

HPL
  3. 9. 2013, 0:25
Strašné zklamání. 34ka není nijak zlá kniha - kdyby ovšem vyšla před 33kou. Vše co jsem měl na prvním dílu rád je pryč, kromě metra samotného. Artyom se dějem jenom mihne (a ani to už není on) a o tom co autor provedl s Huntrem rači začínat ani nebudu. Chápu co se tím snaží říct, ale prostě to už tak ňák není ono. Hlavní příčina potíží v druhém díle je taky slabší než minule. Přečtení rozhodně nelituju, ale není jediné místo, v čem by se kniha čímkoli vyrovnala nastavené laťce (těžko říct, který díl je na vině víc :D ). Snad se dočkáme třetího dílu (věřím že pokud ano - bude zase úplně jiný).

PS: všichni, co jste zklamaní z 34ky jako já, nezoufejte! Na dalším dílu už se pracuje a má vyjít v originále už v létě 2015, tak držme zmutované palce ;)
Archangel_P
  24. 5. 2015, 20:48
Oproti prvnímu dílu - jak už bývá poslední dobou zvykem - trochu slabší kousek, ale na druhou stranu je kniha skoro žánrově někde jinde než Metro 2033. Román si mnohem více pohrává s psychikou postav, s téměř filozofickými otázkami a mě dokázal zaujmout i retrospektivními vyprávěními různých postav. Oblíbený hrdina prvního dílu Artyom se v celé knize víceméně ukázal pouze na několika stránkách, což byla dle mého názoru trochu škoda, protože já se těšil na pokračování jeho dech beroucího putování.
Ke konečné sumarizaci tedy snad jen to, že oproti Metru 2033 je to slabší, ale těžko překonávat v rámci jednoho žánru a příběhu laťku, kterou nastavil první díl. Konečně ale nelituji toho, že jsem si knihu přečetl a Metro 2035 si rozhodně nenechám ujít!
Za mě 80 %, čili čtyři hvězdy.
venpazz
  11. 10. 2013, 13:50
Glukhovsky si opět to nejlepší nechal na poslední dvě strany. Což je škoda, protože zbytek (tedy 99 % knihy) nebyl nic moc. S prvním dílem se Metro 2034 nedá srovnávat. Skoro bych byla radši, kdybych si druhý díl nikdy nepřečetla - měla bych pak vzpomínku na jeden skvělý román. Teď budu vzpomínat na nepodařenou sérii.
Eidalon
  8. 10. 2014, 1:06
Volné pokračování apokalyptického dílka pana Glukhovského (Metro 2033) s názvem Metro 2034 mne, bohužel, velmi zklamalo.

Jak známo z první knihy, stalo se moskevské Metro se svými jedenácti trasami a nespočtem stanic jediným místem, kde přežila hrstka lidí moskevské metropole v okamžiku, kdy Moskvu vymazal z mapy jaderný výbuch. Světová válka zpustošila Zemi a jen zásluhou podzemních tunelů, stanic a protiatomových krytů pod Moskvou se podařilo části lidí přežít, aby v zápětí nastalo nové peklo, bezútěšný život v podzemí s každodenním bojem o přežití.

Pod vlivem úspěchu první knihy se autor vydal známou cestou a napsal pokračování, dokud zájem vydavatelů a čtenářů trval. Jedná se však o hodně nastavovanou kaši se slabým příběhem, žádnou pointou a nevýraznými hlavními hrdiny putování. Snaha o Homérovské filosofování či milostný trojúhelník Hunter - Saša - Leonid mne vůbec nepřesvědčil.

Kniha se více podobá PC hře ve stylu face to face, kde se máte z místa A dostat do místa B složitým labyrintem chodeb, kde na Vás za „každým rohem“ čeká lidský mutant či jiná příšera z živočišné říše a v lepším případě tvárný sliz, v nejrůznějších imaginárních silových polích Vás ovládají zlé myšlenky a vše je vyšperkováno požírači mrtvol či silnou radiací. Tu na Vás spadne trám, tu nastane sesuv a nebo Vás ohrožuje podzemní voda popř. rozjetá drezína či jen znepřátelená frakce. Metro si žije vlastním životem, najdete zde přepych vedle hladu, čistý kapitalismus vedle rudé frakce, no autor se zde opravdu vyřádil.

Jediným cílem je přežít pochod, který Vás provede Metrem, aby byla mise splněna, ale nenaplněna. Knihu doprovází rozsáhlá mapa stanic před a po apokalypse, spousta značek a pojmů se však v knize vůbec neobjeví a tak si říkáte, to přijde ještě Metro 2035 – no snad již ne.

Pokud patříte k „pařanům“ zahrejte si Metro 2034 jako hru, ale s knihou nejspíše zbytečně ztrácíte čas. Ale jsme lidé různí, tak kdo nevěří, ať si klidně počte . . .
Draconian
  24. 9. 2011, 15:19
Velká očekávání a mnoho otázek se mi honilo hlavou celou dobu, co jsem čekal na pokračování Metra 2033.
Na rozdíl od Anatara, si myslím, že je to domyšlené a Glukhovksky moc dobře ví, co dělá. Zápletka není nijak originální. Něco se posralo na jedné stanici a její obyvatelé jsou nemocní(celou dobu jsem se modlil, at to není zas nějaký příběh o zombie). Hl. hrdina je Hunter, který je oproti prvnímu dílu o dost krutější a Homér, starý dědula, který chce napsat knihu, jakýsi hrdinský epos. Aby po něm něco zůstalo. První půlka knihy je temná, je tu dost nejasností a vy máte pocit, že tomu něco schází. Avšak v druhé půlce vše zapadá na své místo a jak sám Glukhovsky píše, jedná se o jakésy zrcadlo první knihy. Také mi přijde, že se musel autor celou dobu krotit, protože je tu cítit ten jeho nihilismus a skoro bych si tipl, že by nejraději nechal všechny zemřít. Konec nebudu prozrazovat. Tentokrát není tak překvapivý jako u "jedničky", přesto je kvalitní.
Glukhovsky stvořil svět ze kterého by mu mohlo vzniknout třeba deset knih, tedy pokud bude chtít. A já si přeji minimálně ještě jedno pokračování. Možná 2034 není tak dobré jako 2033, ale ostudu si autor tedy neudělal. Pro mne skvělé počtení.
Kuci92
  26. 3. 2015, 8:20
O proti jedničce velká slabota. Mrzelo mě, že Arťom nedostal více prostoru. Za to u Huntera to bylo lepší, ale příběh nebyl vůbec tak zajímavý jak v jedničce.
Tardis
  29. 4. 2015, 19:51
Nehodnotím, netuším jak. Příliš kvalitativně rozdílné části knihy, začátek mi po Metru 2033 připadal jako nějaký laciný odvar, ale blíže ke konci mi některé pasáže připadaly neskutečně dobré, především takové to deníkové přemýšlení o tom, co dělá lidstvo lidstvem a zda to nezaniklo společně s životem na povrchu.
nečik
  21. 11. 2011, 5:32
Důstojné pokračování prvního dílu. Glukhovsky neubral a nezklamal. Já měl nejradši ty pasáže, kdy postavy vzpomínají na život před katastrofou.
Bruffie
  25. 9. 2014, 21:16
Je to pěkná kniha, i když... 2033 byla tak nějak výživnější, i tím závěrem. Možná je to tím, že už znám prostředí a nepřekvapí mne tolik, přesto musím uznat, že atmosféru to má a v půlce knihy jsem tedy měla problém v noci zhasnout... ta tma nic moc :-) . Jestli bude 3. díl, rozhodně budu číst.
Vorech
  20. 6. 2016, 23:55
Zápletka je komornější a děj přímočařejší. Proti předchozímu dílu ubylo pestrosti lokací a i jejich popisů. Prostě se očekává, že už čtenář ví, jak vypadá Polis a co se děje na okruhu. Ubylo i filosofie a chytrosti. Jejím nositelem je tu Homér, staroch píšící knihu a Leonid hrající na flétnu. Je to kniha o důležitosti umění a fantazie, ačkoliv v samotném závěru knihy právě snaha vyřešit vše magií hudby ztroskotá na autorově vyjádření, že takové snílkovství je vlastně naivní. Jsem rád, že autor ubral genetické příšery z povrchu a vložil svou práci do budování vztahů a psychologie. Až sem můžete chápat můj komentář jako výčet kladů. Bohužel si autor podkopává klady nelogičnostmi - na Sevastopolskou útočí bestie z povrchu, místním dochází náboje a zbývají jim na 3 dny. Autor tuto maličkost využije v úvodu knihy k tomu, aby vytvořil atmosféru krize, protože už delší dobu nedorazila karavana z Hanzy. Děj ale rychle uteče k řešení krize na zastávce Tulskaja, která karavanu zablokovala, a nedostatek munice a bestie se vyřeší... bohužel nevyřeší, jen se o tomto problému přestane mluvit a děj běží dalších několik dní (=stránek), snad i týdnů dál až ke konci knihy. A takových zádrhelů je v knize víc. Bohužel se tak Metro 2034 stává z milé a chytré postapo sci-fi jen dalším mlýnkem na maso. A u těch víc než odpočinek na jedno skousnutí neočekávám. Kult se nekoná.
sharky95
  18. 5. 2013, 12:26
Hunter a Homér hledájí důvod, proč je stanice Tulská neprostupná... Nedosahuje to kvality prvního dílu. Jeden bojuje sám se sebou, druhý chcce napsat hrdinský epos. Konec je vydařený a "správně" beznadějný jako atmosféra celého metra
depeche
  4. 11. 2011, 13:11
Velmi rád jsem se vrátil do temné a klaustrofobické atmosféry Metra, dokonce bych mohl říci že mi chybělo a cítil jsem se jako bych se vrátil domů :) každopádně Hunter je 100% řezník a superman. Bál jsem se jedné věci a to že je Arťom živ, protože to by degradovalo první díl, jak to dopadlo si přečtěte. Jinak druhé Metro je filosofické a potenciál skrytý v plánku, který je nakreslen na vazbě, využívá jen nepatrně, takže se těším na další díl o smaragdovém městě
velkyrobik
  3. 2. 2015, 16:56
Naproti prvnímu dílu je příběh mnohem více ucelený. Kniha se ale snaží být hodně hloubavá a děj je pomalý a nudný. Přehnaný básnický popis k udržení pozornosti také rozhodně nepomáhá. Vítané jsou nové lokace metra a nové informace o přitažlivých tématech, jako třeba legenda Smaragdového města. Autor se moc nezmiňuje o návaznosti na předchozí díl. A vyobrazení postavy Huntera je naprosto jiné než v prvním díle a vůbec se mi to nelíbilo.
Melda
  7. 6. 2013, 12:51
Po povedené první knize o originálním světě moskevského metra se dalo z Metra 2034 vyždímat o něco víc. Líbila se mi stále velmi silná atmosféra a závěr knihy. Na nervy mi trošku lezl Hunter, který knihou prochází jako terminátor.
cxdr
  21. 1. 2014, 15:39
Vzhledem k nízkým hodnocením od ostatních čtenářů jsem neměla od knížky valné očekávání.
I když se čtenář srovnávání s Metrem 2033 nevyhne, kniha mě nijak vyloženě nezklamala.
Ano, asi i pro mě bylo čtivější a napínavější Metro 2033, ale i Metro 2034 bylo dobré a mělo něco do sebe. Bylo prostě jen jiné než kniha první.
Nosferatu
  18. 5. 2016, 19:22
Jak už avizovali ostatní, tak tenhle díl je opravdu slabší. Děj nezajímavý, ani žádná z postav mi moc nepřirostla k srdci. Malým plusem je několik zajímavých Homérových myšlenek. Přesto mám na stole třetí díl...budu mu držet palce, aby nebyl zklamáním.
TheBatman
  23. 3. 2014, 10:16
Sice to nebylo tak dobré jako první díl, ale i s touto knihou jsem byl spokojený. Líbily se mi nové postavy a děj byl také skvěle napsaný, akorát mě zklamalo, že kniha mohla být aspoň trochu delší. Jinak knihu doporučuji, vyznáte se i bez přečtení prvního dílu.
Greny
  10. 11. 2012, 16:59
Kniha se plácá ve filozofických úvahách a to na úkor děje, dynamiky a prostředí. Bohužel se mi to knihy nepodařilo začíst, tak jako do prvního dílu.
stambly
  8. 1. 2012, 0:40
Pokud bych nečetl první díl byl bych asi příjemně překvapen, ale zápletka je poměrně neučesaná a nejednoznačná, jako by si autor nebyl jist, co přesně chce ve čtenáři vyvolat za pocity. Osobně mi poněkud vadil holywoodský závěr ale jinak to nebylo špatné počtení. Bohužel tomu chybí ta existanciální a hororová temnost prvního dílu. Při jeho četbě jsem se bál jít tmavou chodbou, tady se bohužel ni takového nekoná. Zdaleka to nemá takový spád, že vás to nudí číst "ješte jednu kapitolu" nicméně i přes to je to obstojné pokračování a stojí za přečtení.
Eldedkus
  22. 8. 2016, 11:01
Fajn, existuje kulerváč M2033. No a pak existuje pokračování, kterým autor vytěžil M2033 ještě jednou. Zřejmě tím vidělal nějaké prachy a určitě tím nasral spousty lidí. Postavy co umřou, mají bejt mrtví! Pokud stvořím svět s parádní atmosférou, pak ho mám buď využívat, nebo nechat být. Prostě extrémní zklamaní. Zřejmě bylo potřeba rychle vyblít další podklad pro počítačovou hru. Dmíťa neváhal a nasral si na své vlastní dílo. Halt Rubl je Rubl, Vodka je Vodka, Rus je Rus a M2034 je trus.
Faust.J
  29. 7. 2016, 19:16
Dnes docteno a poměrně zklaman .Předem jsem věděl ze ústřední postava z 1 dílu.Artom zde hraje vedlejší postavu a hlavni postavou je Hunter .Poměrně natesen jsem byl dopředu.O Hunturovi jsem byl az moc zvedavej,jak z jeho pohledu bude vypadat další díl metra.Ale ono ouhej ono se to nakonec točí kolem kronikáře takže většina casti knihy se vleče a to je fakt na prd.Ani Artom nezachránil tich par stránek.Dávám 3hvezdy po přečtení 1.dilu je tento díl skoro pod průměrný čtení.Snad 3.díl to vše napraví.
Mark.
  22. 4. 2016, 13:27
Po prvním díle jsem se s nedočkavostí pustila do dalšího. Čtu, čtu a najednou konec. Nic zvláštního se neudálo. O hlavním hrdinovi padlo pár vět a to z podání vypravěče Homéra. Hlavní hrdina prvního dílu se tam jen mihl a vůbec nevím co s ním je. Jak skončil konec prvního dílu? Kde je nějaká návaznost? Doufám, že 3 díl bude podstatně lepší, když tam bude především Arťom. Huntera je škoda, mohl to být nakonec sympaťák.
Babette
  10. 2. 2015, 20:00
Četla jsem toto pokračování dříve než Metro 2033 (z málo prozaického důvodu, jednoduše proto, že jsem v Praze sehnala v ruštině dříve 2034 než 2033), takže mám zcela opačné pocity než většina zdejších čtenářů :) Metro 2033 mě následně až tak moc nebavilo, bylo místy čtenářsky nudné, nezáživné, popisné, ale to bylo jednoduše proto, že už jsem fungování života v Metru dobře znala. Glukhovsky nikdy nebyl mistr ve fabulaci, mnohem lépe mu jdou filozofující pasáže. Co musím vyzdvihnout, je myšlenka Smaragdového města; ta byla krásná a opravdu moc ji oceňuji, protože každý svět potřebuje mít svůj ráj. Obě knížky jsou dle mého názoru srovnatelné a na podobné úrovni, ale víc se vám bude líbit to, co si přečtete jako první - protože to první setkání se světem Metra vás prostě a jednoduše dostane :)
JenViola
  23. 9. 2012, 18:16
Stejně jako po prvním díle mi zůstalo více otázek než odpovědí. Dějově chabější, ale stále čtivé. Pevně doufám i v díl třetí, protože Glukhovského vize postapokalyptického světa mě vyložené baví.
masomlejn
  31. 12. 2011, 22:02
Euforii z prvního dílu vystřídalo zklamání z dvojky. Příběh mi připadal slabý, úvahy omšelé a nudné. Nejvíc mě dostala postava Leonida, jakožto postapokalyptického krysaře. Nemůžu výš než na 2*, a to pouze za vzpomínku na bezchybný první díl.
Anatar
  19. 9. 2011, 11:29
Bohužel pokračování Metra 2033 nedosahuje svému předchůdci ani po kolena. Nedotažené, zápletka nedomyšlená. Pro příznivce žánru přesto doporučuji.