Prázdniny ve hvězdách

Prázdniny ve hvězdách

Je to příběh náctiletých studentů, kteří se vydali na dovolenou na Venuši, kde zažijí četná dobrodružství. (Založil/a: jehlaspichlas)

Marie Grubhofferová Marie Grubhofferová
*1901 - †1977

olla
  13. 2. 2015, 23:45
Obsahuje spoiler spoiler Před pár dny mi při úklidu knihovny padla do ruky tato knížka, kterou jsem měla v dětství ráda, tak jsem ji z nostalgie prolistovala. Ovšem již jako desetileté holce mi strašně vadily ty nesmysly technické a vědecké. Neobyčejné zážitky dětí na Venuši budiž, je to sci-fi román, takže fantazii se meze nekladou, ale autorka se mohla trochu poučit v astronomii a pokud tak neučinila, tak měla kapitoly s touto tématikou vynechat, než si vymýšlet bludy, které byly vyvráceny již v r. 1947, kdy dílo vyšlo. Jediné, co bylo pravdivé, byla konjunkce Venuše v r. 2004 a 2012. Zrovna tak jsem se vzpírala uvěřit tomu, že by samojediný člověk si dokázal sám vyrobit a postavit raketu schopnou meziplanetárního letu. A navíc v utajení - nikdo, kromě jeho bratrance, takto jednoho z nedobrovolných cestovatelů, o raketě nevěděl a přesto ji vynálezce "parkoval" pár kroků od sídliště a to v lesoparku, kam jistě chodily davy lidí. Autorka v románu vylíčila Venuši jako Zemi před mnoha miliony let, což je v pořádku, neboť v dobách minulých se i seriózní vědci domnívali, že na ní vládne doba pozemské jury - tj, veleještěři, hustá vegetace, sopečné bouře. Dnes už víme, že na Venuši nemůže vzniknout žádná forma života. Takže jako poněkud nenáročný sci-fi román pro děti ano, ovšem ty astronomické a technické nesmysly jeho hodnotu výrazně snižují.