Doktor od Jezera hrochů

XYZ - 2007
ISBN: 978-80-87021-34-7

XYZ (2007) 978-80-87021-34-7 265
Madagaskar (1994)

Příběh mladého pracovitého lékaře, kterého ambiciózní žena a tchyně se snaží doštvat k úspěchu. Obstarají mi zdánlivě lukrativní místo na stavbě v Africe. Zapomenou však, že jejich oběť je smolař, bázlivec a pesimista.

Miloslav Švandrlík Miloslav Švandrlík
*10.08.1932 - †26.10.2009

Rames
  28. 12. 2012, 14:14
Lehce vtipné vyprávění bez zápletky. Děj se šine líně a vy dohlédnete na konec dříve než hlavní postava.
Halalí
  4. 2. 2011, 15:47
Jde o klasickou „Švandrlíkovinu“ je v tom vtip, je to satirické, je to čtivé. Postavy jsou víceméně šablonovité, děj se posouvá spíše na bázi náhody, je tedy víceméně předvídatelný, ale to není v tomhle případě kritika. Doktror Dobešek je neskutečný tragéd, a taktéž neambiciózní poctivec, smůla se mu nelepí na paty, protože ho smůla zalepila kompletně od hlavy až malíčku na noze. Jeho krátkodobé pracovní povinnosti v africké nemocnici, jsou rázem zakončeny, a to velmi bizardní a vlastně i humorným způsobem, který je však i přes svou tragičnost hrdinským činem, jen jaksi nepochopeným a vysmívaným - ono se ani není co divit... Ale v každém neštestí se skrývá i štěstí, které na konec potká i Dobeška...

Troškova kritizovaná filmová adaptace, není zas tak špatná, hlavně pokud ji srovnáme s trilogií Kameňáků, ale předloze nesahá ani po kolena. Film se knihy drží velmi věrně, paní Holubová si uřvanou tchýni očividně vychutnala (po kolikáté už?), stejně jako pan Langmajer kapitánského playboye (stejná otázka), ale ve svým rolích spíše otravují. Mile mě překvapil neokoukaný Jaroslav Šmíd (Dobešek) a paní Bebarová, která konečně nemusí mluvit s ukrajinsko-ruským akcentem, jako v nekonečné Ulici.
Pets
  5. 6. 2013, 22:47
Pohodové čtení na dovolenou. Čtenáři se z něj sice nebude tajit dech, nebude ho dojímat k slzám a zřejmě se ani nebude smíchy za břicho popadat, ale pobaví a neurazí. Na každý pád o 100 % lepší než filmové zpracování.