Originální název: Žena dvou mužů

ISBN: 80-7229-116-5

Petrklíč (2005) 80-7229-116-5 277
Petrklíč (1992)
Naše vojsko (1971)

Kniha Dumase slovenské literatury má dvě hlavní dějové linie, které se vzájemně prolínají. V první části se čtenář opět setkává s některými hrdiny románu Čachtická paní i s jejich dalšími osudy. Ve druhé části se pak seznamuje s nešťastným manželstvím zpupného, ale přitom slabošského Františka Révae a Zuzany Forgačové. Na všechny intriky doplatí vůdce boje za postavení Báthoryové před řádný soud, ale láska Zuzany Forgačové a Petra Bakiča po velkém skandálu nakonec zvítězí, když celá záležitost se dostane před Uherský sněm a mimořádný soud v Prešpurku. Příběh ženy dvou mužů je vskutku napínavým románem, je příběhem vzpoury proti zkostnatělým právním, mravním a milostným zásadám tehdejšího života.
Žena dvou mužů volně navazuje na autorův příběh Čachtická paní. (Založil/a: Ivanka67)

Jožo Nižnánsky Jožo Nižnánsky
*30.08.1903 - †07.03.1976

maratach
  17. 2. 2012, 11:40
Žena dvou mužů je samostatným pokračováním románu Čachtická paní. Má dvě hlavní dějová pásma, která se vzájemně prolínají. V prvém se čtenáři opět setkávají s některými hrdiny románu Čachtická paní a s jejich dalšími osudy. V druhém se seznamují s nešťastným manželstvím Františka Révaye a Zuzany Forgáčové, kterou nakonec unese Petr Bakič a žije s ní na Plaveckém hradě. Úsilí postavit Alžbětu Báthoryovou před řádný soud a manželská a milostná historie Zuzana Forgáčové mají společné zákulisí. Je to intrikánský boj o moc a vliv mezi katolicismem a protestantismem, zejména mezi jejich představiteli, ostřihomským arcibiskupem Franěm Forgáčem a palatinem Jurajem Thurzem, na kterém je zainteresovaný i císařský dvůr ve Vídni a Svatá stolice v Římě. Konflikty vrcholí a osudově zasahují do života hrdinů. Na intrikánství doplatí vůdce boje za postavení Alžběty Báthoryové před řádný soud. Ale láska Zuzany Forgáčové a Petra Bakiče po velkém skandálu a vzrušení nakonec zvítězí, když se věc dostane před uherský sněm a mimořádný soud v Prešpurku.
Veve721
  25. 9. 2016, 23:35
Knihu Žena dvou mužů jsem četla dřív, než samotnou Čachtickou paní a snad proto ji neporovnávám. Kniha mě zaujala a bavila a právě díky ní jsem se vlastně k tvorbě pana Nižnánského dostala.
polkoter
  9. 9. 2012, 13:35
Myslím, že tahle knížka na první díl rozhodně nemá. První polovina knihy mě vůbec nebavila a strašně se mi táhla. Druhá polovina se mi ale líbila, líp se četla a ubíhala rychleji.
Ninuška
  2. 7. 2012, 12:30
Velmi čtivé volné pokračování románu Čachtická paní, který mě oproti "prvnímu" dílu tolik nenadchnul. Pořád ale velmi kvalitní čtení.