Originální název: Flowers in the Attic

ISBN: 978-80-243-6055-3

Moba (2014) 978-80-243-6055-3 384
Knižní klub (1998) 80-7176-641-0 333
Ikar (1993) 80-901535-1-8 334

Květy z půdy jsou první částí pětidílné rodinné ságy o lásce a nenávisti. Christopher, Cathy, Carrie a Cory, čtyři krásné blonďaté, modrooké děti, všemi lidmi přezdívané jako Drážďánské panenky. V době, kdy jejich příběh začíná, jsou Carrie a Cory malá pětiletá dvojčátka, Cathy je dvanáct a Christopherovi čtrnáct let. Žijí se svými rodiči, Chrisem Dollangerem a Corrinou Dollangerovou, v krásném malém rodinném domku. Jenže všechno se jednoho dne zhroutí. Jejich otec má narozeniny, společně s matkou mu připraví oslavu a netrpělivě čekají, až přijede z práce. Jenže on už nikdy nepřijede, měl smrtelnou autonehodu. Protože to byl právě on, kdo živil celou rodinu, nastane krize. Corrina nic neumí, nemá práci, je zhroucená ze smrti svého manžela a nedokáže uživit čtyři malé děti. (Založil/a: Ivanka67)

Peetuliska
  20. 7. 2015, 7:58
Sakra to bylo něco! I přesto, že na zadní straně knihy je spoiler a já jsem zjistila další spoiler, když jsem následně stahovala film, tak stála za to. Příběh dětí, odkázaných žít na půdě a čekat a čekat a čekat. Přišla mi neskutečná ta proměna jejich matky, co vše dokážou udělat v životě peníze. Dětí mi bylo neskutečně líto, ale obdivovala jsem, jak dokázaly v daných chvílích jednat a na svůj věk se chovat strašně dospěle. Kniha se četla skvěle. Rozhodně doporučuji, jsem zvědavá na další díly.
Tereeeza
  25. 9. 2015, 16:58
Opravdu drsný příběh. Osud čtyř dětí zavřených na velmi malém prostoru. Tíživá atmosféra protkaná záblesky naděje, naděje, kterou zosobňuje osoba jim nejbližší, matka. Po celou dobu to vnímáte jako něco neskutečného, co na posledních asi 50 stránkách dostane ještě naprosto jiný rozměr, pro mě byl závěr naprosto zdrcující.
I když byly některé scény šokující, já tak nějak rozumím, proč k nim došlo. Jsem za Drážďánské panenky moc smutná a doufám, že se všechna předsevzetí naplní, těm zničeným dětským dušičkám bych to moc přála.
S.monika
  17. 1. 2015, 10:17
Kniha to byla dobrá, přečetla jsem ji jedním ... při čtení mi na mysl vyskakovaly pořád ty stejné myšlenky: to se opravdu něco podobného mohlo stát? Na jednu stranu je neskutečné pomyšlení, že by vlastní matka tohle provedla svým dětem, na druhou stranu ta neskutečná oddanost a víra dětí v matku a její slova ... neskutečné. Ale udělala jsem zásadní chybu, začala jsem knihu číst jako oddechovou četbu .. jak hrubě jsem se zmýlila!
Šárka Knihomolka
  23. 4. 2016, 18:41
Velmi silný příběh. Chvílemi jsem opravdu nevěřila vlastním očím. Během četby se u mě prostřídaly snad všechny druhy emocí. Jedním slovem... mazec. Nepochopitelné, neuvěřitelné, otřesné. Jsem zvědavá na další díly.
Iwíček
  8. 9. 2015, 19:59
Velice smutná kniha. Více si o ní můžete přečíst zde: http://iwikovaknihovna.blogspot.cz/2015/09/detstvi-ne-utrpeni.html
MiriamBlahova
  26. 11. 2015, 8:08
Perfektní pentalogie! Od V.C. Andrews jsem přečetla skoro všechny knihy a jen málokterá mě zklamala. Květy z půdy měly tu čest a byly první. Naprosto úžasné! Bláznivá a chamtivá Corrin překvapí nejednoho čtenáře svým zaslepeným jednáním a postojem k dětem. Nevěděla jsem, co si o ní myslet - jestli ji nenávidět, nebo doufat, že je vše jinak než vypadá. Smutek vyvolaný osudem uvězněných dětí a tragický konec dvojčátek. Dle mého skromného názoru, není lepší knihy, než té, které ve vás dokáže rozpoutat směsici citů. Květy z půdy a její další pokračování jsou právě takové - SILNÉ, ČTIVÉ... jednoduše a výstižné KRÁSNÉ!
RikaAkira
  8. 12. 2011, 20:13
Skvělá knížka, četlo se to jedním dechem, nicméně si nemůžu pomoct, ale Cathy je nesympatická nána, ať už se jí stalo cokoliv - na druhou stranu pěkný obrázek toho, jak můžou podobné události pohnout s dětskou myslí.
mitulka
  15. 1. 2013, 14:29
Knihu jsem začala číst ze zvědavosti, protože jsem o ní hodně četla. Je to velice smutný příběh s tragickým koncem. Jak ze začátku bylo plno naděje a na konci zbyla jenom lež a zrada...Jak vůbec někdo může tohle udělat svým dětem?
karce
  14. 9. 2011, 12:10
Co jsou to mezi mnámi za lidi, jak můžou páchat zlo na dětech? Po přečtení této knihy jsem si uvědomila, že člověk dokáže pro záchranu svého života udělat cokoliv. Velice mě překvapilo, že to dokázaly děti z této knihy. Byly tak malé a nedospělé a přesto všechno měly víru v něco lepšího, snahu stát se lepšími a dokázat, že nepotřebují peníze po dědečkovi, ale že i ony si je obstarají sami. Jejich sny stát se doktorem, primabalerinou, hudebníkem je držely celé vězení na půdě a dávaly jim naději. Dokázaly se za 4 roky sami o sebe postarat, dospět, věřit v lepší život a pořád doufat ve slova a naděje jejich matky, která je přivedla na půdu, snažila se jim dávat dárky, kterými si kupovala jejich lásku. Na co, když potom sama pochopila, že děti jsou pro ní pouhá přítěž a jediná možnost jak se jich zbavit a nechat je na pospat svému osudu jsou koblihy s arzenikem. Velké bohatsví dokáže i nejdokonaleší maminku předělat k obrazu svého krutého otce a být necitelná i za cenu smrti jedno z dětí.
Janinnaa
  5. 1. 2011, 22:48
Ještě u žádné knihy se mi nestalo, abych během čtení posledních 50ti stran neviděla přes slzy na písmena. Tento příběh mě velmi ohromil, ale bohužel i donutil, abych nepokračovala v dalších dílech, protože moje slabá duše by už další nezvládla. Knihu jsem četla asi před čtyřmi lety a dodnes mi přeběhne mráz po zádech, když si vybavím, co se v příběhu událo...
petřííík
  25. 4. 2014, 11:14
zajímavá knížka, hodně autobiografická od pocitů dětí. Doporučuji jen i přišla zdlouhavá ale muselo to tak být aby bylo vidět dospívání dětí... velmi smutné ale síla v lásku je nejsilnější proto mohli odejít....
ptacichripkaa
  29. 8. 2011, 22:59
Naprostý souhlas se všemi ostatními komentáři. Kniha je čtivá a nedá se odtrhnout a když ji dočtete těšíte se na další díl. Prostě V. Andrewsová je pro mě PANÍ spisovatelka.
KnihomolkaMary
  26. 2. 2016, 17:33
Oh,jak já tuto depresující knihu miluji,bohužel někdy až tak že se mi nechcou dočítat další díly protože se o osudy těcho nevinných dětí bojím až moc.
Edith13
  23. 10. 2015, 14:31
Příběh dětí z půdy dle skutečnosti.... První, co mě napadlo po dočtení tohoto prvního dílu série, bylo, jak je možné, že se tohle mohlo stát? Jsem již matka dvou kluků a tak se mě ta bezcitnost babičky a přetvářky hamižné matky, docela dotýkaly. Člověk ty děti musí litovat... Škoda, že jsem neminula dva spoilery před doctenim... Jsem zvědavá na další knihu, protože tuto jsem vzala jedním dechem...
Kate.K.
  30. 7. 2015, 15:07
Knihu jsem četla už jako mladší, když jsem se "vkradla" mamince do knihovničky. Ovšem až nyní jsem si ji vychutnala se vším všudy. Přečetla jsem všechy díly na jeden zátah a musím uznat, že 1. díl byl pro mě nejlépe čtivý. V 3. díle jsem četla mnohdy mezi řádky, nevím přesně proč. Nelíbilo se mě smýšlení, chování Barta a ty příšernosti jimiž malou sestřičku až týral, jeho charakter a věčně pesimistický pohled na svět. Ale to jsou jen mé osobní pocity. Nic proti PANÍ AUTORCEtorce, té si neskutečně vážím a obdivuji ji. Musím přiznat, že jsem si mnohdy poplakala. A ty pocity, které jsem s postavami proživala, když jim otrávili bratříčka a o několik let později se i jeho dvojče otrávilo, avšak cíleně. Stačí, když to nyní píši a uvnitř mě samé mě to svírá.

Autorce se brilantně povedlo zvládnout několik věcí naráz. Vtáhnout čtenáře do děje, až má pocit, že je na té půdě také a nemůže dýchat a cití každičký záchvěv větříku. Dále mě okouzlila způsobem svého psaní. Člověk má najednou pocit, že to on je Clary nebo její bratr a musí čelit zlé babičce. Ukázala nám právě díky více knihám osudy všech zúčastněných, proto jsme mohli pochopit i chování babičky. A v neposlední řadě nám ukázala, co se může stát, když necháme věci zajít až přiliš daleko. Co to je mít život založený na bohatství, ale nepocítit opravdovou láska. A především je to kniha nadčasová. Já se po přečtení začala ihned dívat na svět jinýma očima. Člověk si uvědomí, co je svoboda apod.

Vřele Všem doporučuji. Ačkoli se mě některé momenty nelíbily i v životě to tak je. Pro mě tedy perfektní a dokonalé.
Martica
  29. 1. 2014, 7:06
Dobrý den, je mi 46 let. Paní učitelka ze základní školy, která mi dala základy krásné češtiny a zasela semínko lásky ke čtení, mi doporučila tuto ságu. Už jsem si ji v bazaru objednala. Moc se těším.
m.i.s.u.t.k.a.
  9. 7. 2013, 22:22
Úžasná románová pentalogie. Poprvé jsem všechny díly přečetla téměř jedním dechem asi už v mých 12 letech a moc ráda se k těmto knihám vracím i dnes - a pokaždé si znovu pěkně pobulím. Líbí se mi autorčin styl psaní, člověk se při čtení do prostředí naplno vžívá a provázejí jej přitom pocity vzteku, lítosti i pochopení nad úděly jednotlivých postav... Prostě 100 bodů ze sta!
babababa
  8. 9. 2012, 12:12
Jirka: To preto lebo prvá časť (Kvety v podkroví) bola napísaná podľa skutočnej udalosti - to znamená, že matka uväznila naozaj svoje deti do podkrovia a ostatné môže byť kľudne vymyslené napr; incest medzi Cathy a Chrisom, šišky posipané arzénom ktoré deti jedli a Cory z nich zomrel, takisto mohol byť vymyslený aj Malcolm (starý otec), stará mama Olivia, 4 deti a tá suka čo sa nazýva matkou.
Ďalšie diely (Lupene vo vetre, Budú aj trne, Ovocie minulosti a Záhrada tieňov) sú len pokračovaním - výplodom fantázie autorky. Takže podľa mňa žiadny Paul, Henny, Madame Marisha, George, Emma atď neexistovali. Aj keď je určite možné, že "Cathy" mala deti - možno s "Christopherom" alebo s iným mužom.
Môj názor na knihu je taký, že som si ju strašne zamilovala a skoro stále sa k nej vraciam. Najlepšia je podľa mňa určite prvá časť; Kvety v podkroví. Ďalšie 4-časti boli tiež dobre aj keď sami už nečítali tak dobre. Jediná ma nezaujala 3-časť Budú aj trne. Podľa mňa sa malo zostať pri rozprávaní Cathy a nie Joryho a Barta.
Pri každej časti som veľmi plakala a musím priznať, že stále rozmýšľam o Porcelánových bábikách. Niekedy som mala chuť knihy predať pretože som na to musela stále myslieť. Ale knihy stále stoja na mojej poličke a čakajú kedy sa zase pustím do odhaľovanie rodinného hriechu. Do tajomného rodinného hriechu Foxworthovcov a Dollangangerovcov (nie som si istá či som priezviska napísala správne tak prepáčte). Chce sa mi plakať keď si na to spomeniem ! Keď si spomeniem na to ako som všetko prežívala s Catherine, Christopherom, Corrym a Carrie !!!
Podľa mňa nie je incest medzi Cathy a Christopherom taký hrozný ako hriech ktorý spáchala Corrine.

Tak konečne som sa vyspvedala o svojich pocitoch k tejto knihy ! :)

Virginia C. Andrews bola PANI spisovateľka ! A dúfam, že sa celá sága sfilmuje ! Viem, že je natočený jeden dieľ Kvety v podkroví a ten ma nehorázne sklamal ! Ale môžem potešiť fanúšikov tejto ságy - na facebookovskej stránke officialného fanclubu V.C Andrews som čítala, že sa plánuje natočiť serial Kvety v podkroví !!!!!!! Aj keď v bude v angličtine ja budem pozerať !!!!!!!! A neskor budem žobrať o slovenský alebo český dabing a vysielanie na niektorom slovenskom alebo českom kanály !!!!!! :))))))

8.9.2012 - 12:12 !!!!!!!!!!!! :))))))))))))))))))))))))))

Dávam plný počet bodov čiže 10000000000000000000000000 !!!!!!!!!!!! :)))))))))))))))))
Bogu55
  1. 8. 2011, 18:42
Přidávám se k ostatním pisatelkám. Virginii Andrews jsem si zamilovala a tato kniha je první, kterou jsem od ní před několika lety poprvé četla. Nedávno jsem ji přečetla znovu a zapůsobila na mě snad ještě víc. Hltala jsem každé slovo, každý řádek, od děje se nedalo odtrhnout. Jak už psal někdo pode mnou, také jsem vše prožívala spolu s hlavními hrdiny, jako bych byla jedním z nich. Děj to byl velmi smutný, takže pro čtení na dobrou noc bych tuto knihu asi nedoporučila, ale jinak bych dala 10 bodů z 10!
Lucilek
  4. 10. 2010, 11:28
Souhlasím s Váma taky. Příběhy Drážďanských panenek jsem shltla jedním dechem. Do knížky jsem se začetla a prožívala ji s hrdiny. Ten konec této ságy byl velmi smutný
Jirika
  2. 6. 2010, 14:16
Četla jsem všech 5 dílů, byla velmi poutavá. Jen mě mate, že na prvním dílu (Květy z půdy) bylo napsáto, že je podle skutečné události a na dalších dílech, že jde o vymyšlený příběh a podobnost se skutečnými osobami je náhodná.
monasek10
  19. 1. 2010, 0:42
Souhlasím s Ivanka67.Je to zatím ta nejlepší kniha,kterou jsem kdy četla!!!Nemohla jsem jí přestat číst a chodila s ní i na WC :-)
Ivanka67
  7. 1. 2010, 10:19
Čte se jedním dechem a není snad možný,že by matka svých dětí tohle dopustila.Doporučuji přečíst