Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Evoluce Boha

87%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Evoluce Boha
Autor:
Originální název: The Evolution of God
Poprvé vydáno celosvětově: 2009

Nejnovější vydání:
Nakladatelství Lidové noviny - 2011
ISBN: 978-80-7422-068-5
Počet stránek: 489
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 1x v oblíbených
v přečtených 4x v přečtených
v knihovně 3x v knihovně
k přečtení 7x k přečtení
právě čte 1x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Nakladatelství Lidové noviny (2011) 978-80-7422-068-5 489

Robert Wright nás provází na velkolepé pouti dějinami a odhaluje poznatek životně důležitý pro naši dobu: v evoluci judaismu, křesťanství a islámu najdeme stejnou zákonitost a v jejich svatých písmech je "skrytý kód".
Wright ukazuje, že když tato písma čteme s ohledem na okolnosti, za nichž vznikla, ukážou se síly, které zmíněná náboženství opakovaně povznesla od násilí a nesnášenlivosti na vyšší morální úroveň.
S využitím archeologie, teologie, historie a evoluční psychologie Wright opakovaně vyvrací dlouho zastávané představy o velkých monoteistických náboženstvích. Jeho poznatky ukazují, že jakkoli mohly být pomýlené naše tradiční představy o bohu či bozích, jejich vývoj ukazuje na transcendentní rozměr: náboženské hledání je oprávněné a moderní vědecký názor není v rozporu s něčím, co může být oprávněně nazýváno božským. Evoluce boha si klade veliké cíle a brilantně se jich zhostí. (Založil/a: Hledající)

(více)  

Štítky

více  
Robert Wright Robert Wright
*1957

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Hledající
100% 100% 100% 100% 100%
  20. 8. 2011, 15:01
Kniha zajímavým způsobem popisuje představy lidí prakticky od prvopočátku (kdy si lidé začali uvědomovat sami sebe a začali se zajímat co je okolo nich a "nad nimi") o nadpřirozených jevech a silách, které byly dávány do souvislosti s bohem / Bohem či bohy, pojednává o vývoji od polyteismu k monoteismu se zaměřením na abrahámovská náboženství (judaismus, křasťanství + islám), a z toho vyplývajícím vztahem člověk - bůh /Bůh. Při četbě se nabízí mnoho otázek, odpovědi jsou však možné jen u některých, někdy vůbec. Existují bohové či Bůh Starého / Nového zákona ? Nebo představy lidí o bozích / Bohu jen vyplývají z nechápání fungování přírody a lidé do osoby boha /Boha jen projikují své ideály, představy,to nejlepší z nich nebo co je nad jejich chápání ? To, že se měnily představy o bozích /Bohu (třeba jen odlišné vnímáni Boha ve Starém a Novém zákoně, resp. smlouvě), nesouvisí snad s vývojem lidské psychiky, filozofie, poznávání, z čehož by jasně vyplývalo, že se musel měnit i Bůh, tedy i Bůh je vlastně stvořen díky naší mysli ?? Kniha byla napsána neodarwinistou, mohla by být tedy chápána značně tendenčně, avšak člověkem, který má podle mě mnohem "kultivovanější" projev a "jemnější rétoriku" než R. Dawkins. I kdyby si toto přečetl věřící člověk (zvl. ortodoxní kreacionista), nemusel by se cítit uražen tím co čte, resp. jak to je napsáno a co z toho autor vyvozuje, může to brát jen jako "jiný pohled" na věc.