Román o růži

Román o růži Originální název: Roman de la Rose

Odeon - 1977

Odeon (1977)

Skladba je zčásti popisem alegorického snu: v 1. části skladby se dvacetiletý mladík ocitá v zahradě obehnané zdí a hlídané sochami lidských nectností – Záští (Haine), Chtivostí (Convoitise), Lakoty (Avarice), Závisti (Envie) aj. Jak se rozhlíží, spatřuje tančící společnost s Kratochvilem (Deduiz) uprostřed. Posléze když kráčí zahradou a hledá její smysl a řád, sleduje ho bůh Lásky (Deus d’Amors) vyzbrojený alegorickými šípy. Mladík přichází k místu Narcisovy smrti – ke studánce Lásky s krystaly na dně, v nichž je zakleta zahrada a které odrážejí každé její skryté místo. Na hladině se zrcadlí i keř růží. Mladý muž se zamiluje do jednoho z poupat růže a zasažen Amorovými šípy začne blouznivě hovořit s bohem Lásky, jenž je zasvěcením do tajů milostného citu. Jeho pomocníkem a rádcem se pak stává Dobrovít (Bel Acueil). Poté, co se zamilovanému podaří poupě políbit přes varování Rozumnosti (Raison) a po diskusích s Hrozebníkem (Dangriers), zbuduje Žárlivost (Jalosie) hrad a uvězní v něm mladíka.

V 2. části se alegorický děj, završený útokem Amorovy armády na hrad a mladíkovým probuzením ve chvíli, kdy sahal po růži, utápí v četných odbočkách, v časově tendenčních rozpravách na nejrůznější témata. Zpověď přírody je např. výkladem autorových vědomostí kosmologických, astronomických, metafyzických apod. Proti idealistickému pojetí života je zde náhle postaven realistický pohled, v němž rozhoduje zdravý rozum, praktičnost, touha po vědění a konkrétních poznatcích.

Celá skladba je prací dvou autorů: Guillauma de Lorris (první část, asi 4000 veršů) a Jeana de Meung (druhá část, asi 18 000 veršů). (Založil/a: carott)

Jan.S.Harold
  29. 6. 2015, 9:46
Naprosto geniální a vybroušená ukázka středověké kurtoazní poesie v neméně geniálním překladu O. F. Bablera. Po celou četbu mě to nepřestávalo fascinovat a s každým novým veršem jsem byl nadšenější. :)
Cayenne
  14. 3. 2013, 15:15
Nutno poznamenat, že české vydání obsahuje překlad pouze kratší a lyričtější části celého díla, jejímž autorem je Guillaume de Lorris. Přesto je to poutavé dílo, které v mnohém může oslovovat i dnešního čtenáře (zvlášť toho, kdo se také potýká s problémy lásky :) ).
Uzavřený_účet_25567
  6. 11. 2013, 9:10
velmi komplexní dílo o lásce a o chování s ní, byť jen velmi vzdáleně, souvisejícím. poutavé, ale mnohdy náročné čtení.