Rány na cti

BB art - 2013
ISBN: 978-80-7461-432-3

BB art (2013) 978-80-7461-432-3 317
BB art (2011) 978-80-7381-945-3 317

Válka na Hadrianově valu… velkolepý příběh o statečnosti a zradě v římské Británii

Rány na cti jsou autentickým, poutavým a dějově bohatým příběhem bojovníka nejmocnější a nejúspěšnější armády starověkého světa.

Sotva důstojník pretoriánské gardy Marcus Valerius Aquila přistane u britských břehů, je nucen prchat před potupnou smrtí, k níž ho nespravedlivě odsoudil mocí posedlý císař Commodus. V zoufalé situaci slouží mladý Marcus pod falešným jménem v nevýznamné cizinecké kohortě římského vojska na Hadrianově valu, bez sebemenší naděje na dosažení spravedlnosti.

Když pak vypukne mohutné povstání severních kmenů proti římským okupantům, Marcus se jako schopný velitel centurie vyznamená v přední linii boje s nelítostným nepřítelem.

Anthony Riches, který léta podrobně studoval fascinující válečná tažení, zvyky a vnitřní předpisy římské armády, dokáže čtenáře seznámit s životem prostých vojáků i vojevůdců, kteří je vedli do bojů s nemilosrdnými protivníky. (Založil/a: Antonín)

Richie
  14. 9. 2013, 21:49
Dle mého názoru trochu neumělý pokus o historický román z prostředí starověké Británie. Autor se dlouhé roky zajímá o vojenství a speciálně o římskou armádu a historii Hadrianova valu. Nakonec se rozhodl své znalosti zúročit v románu, ale výsledek je poněkud rozpačitý. Jeho série Římané pro mě postrádá přesvědčivost - dialogy jsou umělé, bojové scény naivní (hodící se spíše do béčkové fantasy) a mám i pochybnosti o kvalitě historických skutečností.
Riches má představu, že jeho vojáci budou vypadat více vojáčtěji, když budou mluvit velmi vulgárně. Některé scény mi připomínají spíše současnou americkou armádu, než abych věřil, že se jedná o historické římské vojsko.
Pro znalce historie je tato série spíše podřadná, pro ostatní ale může být zajímavým dobrodružným čtením.
Lucy Sisk
  7. 2. 2016, 20:30
Čekala jsem trochu víc, protože se začátek docela slibně rozjel. Ale postupem času... Dolů dolů dolů a konec. Co se týče historie, tak tam asi něco bude, ale jinak z téhle knihy nemám nic.
Altheus
  23. 11. 2014, 12:12
V dějinách starověkého Říma se opravdu nevyznám, takže po téhle stránce knihu hodnotit nemůžu. Jako dobrodružný román a lehčí četba mě to však velice upoutalo, přečtené jsem to měl za pár dní a do příběhu jsem se úplně ponořil. Ano, děj je předvídatelný, vykreslení doby málo věrohodné, dialogy občas trochu trapné, ale přesto jsem hlavnímu hrdinovi fandil a hordy barbarů jsem s ním posílal na onen svět opravdu s chutí. Nenáročná ale zábavná četba, která splnila moje očekávání.
mrkvič
  28. 9. 2015, 7:53
Možná za to mohla zmínka o Pressfieldově Ohnivé bráně hned v úvodním poděkování nebo to prostě není špatná knížka. Akční scény se četly skvěle. Příběh byl jednodušší, ale autor si chtěl po letech příprav pohrát hlavně s historickými reáliemi. Já jsem holt větší fanda těch béčkových kousků a tak právě to obsáhlejší popisování velikosti jednotek, spousta jmen a hodností a zeměpisných faktů mě nejednou uspalo.