Zelňačka

Zelňačka
Originální název: La soupe aux choux

Jota - 1999
ISBN: 80-85617-48-X

Jota (1999) 80-85617-48-X 188
Mladá fronta (1985)

Humorná kniha o setkání dvou podivínských bláznivých ochmelků s technicky vyspělým a suchopárným „ufonem“ Hmotou. Text doplňují ilustrace Vladimíra Renčína. Ke dvěma starým Bourboňanům, kteří vzdorují příchodu moderních vymožeností do rodné vsi, zavítá mimozemšťan z planety, kde neexistuje radost ze života a jeho prostých darů. Výměnou za zelňačku, rajský požitek pro racionální obyvatele vzdáleného Oxu, plní staříkům různá pošetilá přání, čímž jim pouze komplikuje život. Ani návrat milované nebožky ženy, ani příval zlaťáků neulehčí oběma kumpánům v jejich starostech. Za rozpadajícími se barabiznami staříků se má budovat zábavní park - jako by nestačilo, že je cizáčtí "chalupáři" už tak dost obtěžují svou hlučnou přítomností. Dědové se mají přestěhovat do domova důchodců, a to je představa, se kterou se nemohou smířit... (Založil/a: woody)

René Fallet René Fallet
*04.12.1927 - †25.07.1983

Keatin
  1. 5. 2012, 19:48
Ač jsem knihu četla napodruhé, (protože poprvé zřejmě nebyla příhodná konstelace), tak ...jsem se u příběhu zasmála, zaktivizovala jsem chuťové buňky (Zelňačka se kniha nejmenuje nadarmo)a bylo mi líto, že se musím s Glódem a Kastlí rozloučit. Docela by mě zajímalo, jak si vedli tihle dva nerozluční přátelé dále ...společně s Hmotou - tzv. Oxanem. :)
Rames
  11. 9. 2014, 17:29
Falletovi se povedlo dokonale popsat poezii Francouzského venkova, čtenář přímo cítí chutě, vůně a teplo slunečného odpoledne. Nezapomenutelné je Glódovo servírování zelňačky Hmotovi. Doporučuji číst u pořádného talíře této výtečné pochutiny.
georgin
  16. 7. 2015, 9:42
Nez jsem se do knizky zacetl, uvazoval jsem chvilemi, ze ji odlozim a budu cist jinou. Pak me ale chytla a precetl jsem ji s usmevem na rtech skoro na jeden zatah. Dedkum jsem do poslednich stranek moc a moc fandil a bavil se jejich kousky. Krome humoru je v ni ale i poradny kus filosofie a selskeho rozumu v prijemnem podani. Skvele cteni.
Tomas Himbeere
  29. 9. 2012, 20:10
Francouzský humor jak ho mám rád. Poprvé jsem knihu četl někdy na základní škole a dodnes nic neztratila ze svého humoru a moudrosti. Za mě plný počet bodu!
Hefi
  15. 2. 2014, 11:55
Oddechová, humorná,... . Doporučuji i filmové zpracování z r.1981. Avšak, kolik Glódů a Kastlí existuje ve skutečnosti? A humorné s dobrým koncem je nečeká.