Požár na východě

Poprvé vydáno celosvětově: 2008

BB art - 2011
ISBN: 978-80-7381-917-0

BB art (2011) 978-80-7381-917-0 391

Píše se rok 255 našeho letopočtu a nekonečná rozpínavost římského impéria přivedla říši do bodu,kdy jen stěží dokáže ubránit své hranice.Její moc a autorita jsou ohrožovány na každém ze zabraných území,na každé hranici se světem barbarů.
Nejvážnější hrozbu představuje znovuzrozená Persie.Vojska nové východní velmoci se vydala na pochod přes poušť a míří k první obranné linii všemocného Říma.Město Areté,poslední vojenská výspa říše,se připravuje na nevyhnutelnou invazi.
Velitel obrany města a východních hranic říše je jmenován muž,jehož jméno je synonymem války – Balista.Jeho úkolem je postavit vojsko a zastavit nepřítele. (Založil/a: Potulný mnich)

Richie
  23. 10. 2012, 20:57
Výborně a čtivě napsaná kniha o zajímavém období římské říše - období úpadku, kdy barbarské národy pronikaly přes římské hranice a říše se začala pod tímto tlakem rozpadat. Římská armáda je stále tou nejlepší na světě, ale díky přesile nepřátel a díky vnitřním problémům (mimojiné vliv sílících křesťanů) už bývá často poražena. A právě na hranicích s perskou říší se odehrávaly velké bitvy, které mnohdy rozhodovaly i o osudech římských císařů. V tomto prostředí se odehrává napínavý děj první knihy ze série od Harryho Sidebottoma. Velmi doporučuji.
Gallienus
  9. 4. 2015, 18:44
Dobře napsané, vtáhlo mě to děje a osobně se mi to líbilo mnohem více než knihy od Scarrowa, kterého mám jinak velice rád. Možná je to i tím, že děj se odehrává v době úpadku Impéria, krize třetího století jež zde popsána je začátkem konce.
Velmi se mi líbí závěr, Balista odrazí poslední perský nápor a přesto cítí, že něco není v pořádku a jeho instinkty doslova řvou napoplach- marně.
Potulný mnich
  21. 8. 2011, 17:02
Kniha se mi velice líbila,byla sice trošku složitější na čtení ( teda pro mě ),ale docela to šlo. Určitě doporučuji všem,kdo má rád toto období......
SGS
  4. 8. 2015, 20:48
Touto knihou zacla moje 4. rimska serie. Nejdriv jsem byl trochu zklamany, oproti Scarrovovi nebo Richesovi to je takove... min popularni. Ale musim uznat ze postupem casu jsem tomu prisel na chut, a ikdyz konec me spis trochu zklamal, povazuji to za vybornou knihu. Trochu me jen mrzi obdobi, ktere si autor vybral. Moc by se mi libila kniha od tohto autora nekdy z vrcholne ery.
Adam Walder
  15. 11. 2012, 19:58
Kniha mě nadchla! Neskutečně poutavě vyprávěný příběh o obraně města Areté římskou armádou proti přesile Peršanů. Sidebottom citlivě zasadil děj svého díla do dobových kulis římského císařství třetího století a zároveň trochu popustil uzdu fantazii. Výsledkem je jedna z nejlepších historických ság, která vás ohromí jak skvělým podáním dobových poměrů a reálií, tak i epickým dějem a dechberoucím zakončením. Ke knize a autorovi jsem před čtením přistupoval s despektem, ale po přečtení říkám - kobouk dolů. Druhý díl trilogie, který na Požár přímo navazuje - Král králů, je navíc dle mého názoru ještě o úroveň výš (pokud to vůbec jde) tak neváhejte a dejte se do čtení!
p.a.
  16. 12. 2013, 22:46
Autor ví o čem píše. Historické reálie zvládá velmi dobře. Kniha je čtivá, hrdinové sympatičtí. Pro fanoušky antiky rozhodně lahůdka. V této knize se poprvé setkáváme s fiktivním hrdinou Marcem Clodiem Balistou. Další postavy postavy boje mezi Římem a sasánovskou Persií jsou faktografické (Publius Licinius Valerianus, Publius Licinius Egnatius Gallienus, Lucius Septimius Odaenathus, Zenobia, Šápúr I., Hormizd I.). Dokonce i město Dura-Europos existovalo a bylo dobyto za invaze Šápúra I. proti Římu.