Veselý hoch a jiné povídky

Veselý hoch a jiné povídky

SNKLHU-Státní nakladatelství krásné literatury, hudby a umění (1957)

Výbor z autorových Selských povídek obsahuje tři nejznámější povídky "Nebezpečné námluvy", "Veselý hoch" a "Svatební pochod", které byly přeloženy téměř do všech světových jazyků. Björnson čerpá látku ze života venkovského lidu, používá úsporných výrazových prostředků a realistickým líčením situací i prostými dialogy dosahuje hlubokého prokreslení lidských povah. (Založil/a: carott)

Lídinka
  4. 10. 2014, 14:44
Je pro mě těžké tuto knihu hodnotit. Povídky se mi líbily, ale zároveň ve mně nedokázaly probudit nějaké silnější dojmy. Většinou děj plynul rovnoměrně bez zvratů a soustředil se hlavně na pocity všech hrdinů. Musím ale uznat, že i přes jednoduchý děj je to kniha zajímavá. Při čtení poznáváme život na norském venkově v devatenáctém století a to, jak probíhaly námluvy a jakým překážkám museli čelit dva zamilovaní lidé. Všechny povídky se totiž zabývají hlavně tímto námětem.