50 největších mýtů populární psychologie

50 největších mýtů populární psychologie

Podtitul: opravník obecně oblíbených omylů o lidském chování

Originální název: 50 great myths of popular psychology

Universum - 2011
ISBN: 978-80-242-2998-0

Universum (2011) 978-80-242-2998-0 352

Prakticky každý den nás novinové zpravodajství, televizní pořady, filmy a internet bombardují nejrůznějšími tvrzeními ohledně celé řady módních psychologických témat. Mnohdy jsou však plné nesmyslů a obecně rozšířených mylných psychologických „faktů“, která nemají ve vědě žádnou oporu. Kniha 50 největších mýtů populární psychologie pomůže běžným čtenářům i studentům, aby se zorientovali v džungli omylů a polopravd. (Založil/a: Miss Utahraptor)

Bedřich Smetana
  5. 9. 2016, 12:04
Ze zvědavosti jsem nahlédl do knihy "50 největších mýtů psychologie" a mám pocit, že ta kniha se naopak snaží mýty vytvářet.
Sem tam se autorka knihy aj trefí, ale spíše se snaží vytvářet své vlastní pověry a mýty.
Kdo takové hloupé knihy píše? A proč? Vlastně odpověd na tuto otázku znám - nějaký narcista, v tomto případě narcistka, která si o sobě myslí, že rozumí absolutně všemu, přestože nerozumí absolutně ničemu.
A napsat knihu to je pro narcistku jediný způsob, jak vnutit lidem "pravdy", o které jinak žádný člověk nemá zájem.
Údajná pověra a lež:
Mimořádně inteligentní lidé jsou tělesně méně zdatní
Názor popletené autorky knihy:
mimořádně inteligetní lidé jsou po tělesné stránce zdravější, než ostatní
§
No..... Tak za prvé každý člověk, který je při smyslech, ví, že zdraví a zdatnost jsou dvě rozdílné věci.
A za druhé - je přirozené, že inteligentní člověk jako knihomol nebude nikdy tak tělesně zdatný, jako jeho kolega, který nikdy nic nepřečetl ale zato chodí do posilovny.
Je to i součástí životní strategie - inteligetní lidé si probíjí cestu životem svým důvtipem a hloupí lidé si probíjí cestu životem silou.
A potom - nelze tvrdit, že člověk, který má svaly a je tělesně zdatnější, je také tělesně zdravější - to by bylo na průzkum stavu kloubů, páteře apod.
§
Inteligentní lidé mohou být zdatní tak nanejvýš ve srovnání s lidmi tlustými.
-------------------------------------------
Údajná pověra a lež dle narcistické autorky knihy:
IQ nesouvisí s výkonem ve škole.
§
Já z vlastní zkušenosti vím, že IQ skutečně nesouvisí s výkonem ve škole.
Mám vysoké IQ a výkon ve škole jsem měl slabý.
-------------------------------------------
Údajná pověra a lež dle narcistické autorky knihy:
Studenti si obvykle pamatují jen 10% toho co četli
Názor narcistické autorky knihy:
Jedná se o moderní legendu bez vědeckých důkazů.
§
Co to je za hlody tohle??? Každý člověk si vyzkoušel sám na sobě, že si pamatuje jen zlomek z toho, co si přečetl. Mozek se tímto způsobem brání před přehlcením.
§
Každý manipulátor může na libovolný poznatek říci, že je bez vědeckých důkazů. A tímpádem se manipulátor ani nemusí starat o množství důkazů, protože právě všechny důkazy označil za nevědecké.