Podtitul: Cesta k modernímu světu

ISBN: 978-80-257-2010-3

Argo (2016) 978-80-257-2010-3 424 ve spolupráci s Dokořán a Prostor
Dokořán (2016) 978-80-7363-812-2 426
Prostor (2007) 978-80-7260-175-2 408

V posledních padesáti letech mnozí historikové očerňovali britské impérium a dělali z něj násilnický zločinecký spolek, který po sobě zanechal snad jen dva památníky: hru zvanou fotbal a výraz „fuck off“. O objektivnější pohled se pokouší Niall Ferguson a ukazuje, že z imperiálního dědictví vznikl moderní svět, který bereme jako samozřejmost: demokracie, volný obchod a globalizace.

Ferguson líčí historii britského impéria od 16. do 21.století. Impérium, které v době svého vrcholu ovládalo čtvrtinu světové populace, čtvrtinu zemského povrchu a téměř všechny oceány, se příznivě podepsalo na vývoji Irska, Spojených států a Kanady, Indie, Afriky, Austrálie, Nového Zélandu, východní Asie a Číny. Podle Fergusona impérium neožebračovalo národy, které se ocitly pod jeho nadvládou, ale naopak zajišťovalo jejich ekonomický blahobyt tím, že díky této nadvládě byly tyto země politicky stabilní. Idea svobody odlišovala impérium v minulosti od jeho evropských soupeřů, což se mj. projevilo během boje proti nevolnictví. Autor rovněž vyzdvihuje funkční efektivitu impéria. Například v Indii 900 civilních úředníků a 70 tisíc vojáků vládlo 250 milionům Indů.

Ferguson však netvrdí, že impérium bylo bez poskvrny. Naopak se pokouší ukázat, že často selhávalo při naplňování vlastního ideálu individuální svobody, zejména v počátcích otroctví a „etnických čistkách“ domorodých národů. Přesto však impérium razilo cestu volnému obchodu, volnému pohybu kapitálu a po zrušení otroctví i svobodnému pohybu pracovní síly.

Kniha pro českého čtenáře představuje nejen možnost seznámit se s dějinami, fungováním a dědictvím britského impéria, ale zároveň jedinečnou příležitost korigovat obsah takových zažitých pojmů, jako je kolonialismus nebo vykořisťování.

Publikace je vybavena rozsáhlým obrazovým materiálem, který působivě dokresluje charakter a atmosféru impéria v té které době a zemi. (Založil/a: Jungolink)

prkali
  9. 6. 2016, 16:44
Publikace je vybavena nejen rozsáhlým obrazovým materiálem a podrobným poznámkovým aparátem, ale taky značnou váhou a neobyčejně malými písmenky - takže: svaly a brejle! Což oboje mám - tedy vzhůru!... dolů?... - kupředu! - mezi stránky - mu-ha-ha - jdu na to...
"V posledních padesáti letech mnozí historikové očerňovali Britské impérium a dělali z něj násilnický zločinecký spolek, který po sobě zanechal snad jen dva památníky: hru zvanou fotbal a výraz 'fuck off'. O objektivnější pohled se pokouší Niall Ferguson a ukazuje, že z imperiálního dědictví vznikl moderní svět, který bereme jako samozřejmost: demokracie, volný obchod a globalizace."
už jsem za půlkou - je to dřina - ale nevzdám se - zrovna čtu o počínajícím terorismu v Indii - analogie s dnešní Evropou, potažmo světem se přímo vnucuje!...
Protokol se v Indii přísně řídil "jmenovacím pořadníkem", který v roce 1881 obsahoval sedmdesát sedm zvláštních stupňů. Po celém impériu toužili úředníci po členství v Nejctihodnějším řádu sv. Michala a sv. Jiří*, ať již ve třídě CMG (žertovně přezdívané "Call Me God"), KCMG ("Kindly Call Me God") či konečně v nejvyšší třídě, vyhrazené pro guvernéry, GCMG ("God Calls Me God").
* The Most Distinguished Order of St. Michael and St. George - CMG, Companion; KCMG, Knight Commander; GCMG, Knight Grand Cross
Jungolink
  2. 12. 2012, 18:30
Tato kniha by měla být povinnou literaturou pro ty, kdo operují (bohužel většinou blbě) s pojmy jako je „imperialismus“ nebo „kolonialismus“, a také pro milovníky přihlouplých konspiračních teorií týkajících se fungování světa v moderních/soudobých dějinách.
buchtys
  8. 5. 2015, 10:31
Před knihou Civilizace - Západ a zbytek světa jsem si od Nialla Fergusona dal jako předkrm British Empire a musím uznat, že je to spíše hlavní chod i s dezertem. Britské dominium ze všech úhlů pohledu, výhody bankovního systému převzatého od Holanďanů, tisíc úředníků spravujících 300milionů Indů, boj za zrušení otroctví ve chvíli, kdy Spojené Státy otroky stále dováželi, kolonizace Afriky, pan Livingstone nemýlím-li se, osídlování Austrálie a Nového Zélandu. Je tam všechno a je to krásně čtivé.