Kant a ptakopysk

Kant a ptakopysk

Argo - 2011
ISBN: 978-80-257-0377

Argo (2011) 978-80-257-0377 496

Ecův Kant a ptakopysk z r. 1997 je návratem k některým základním otázkám, které autor formuloval ve své Teorii sémiotiky. Těmito otázkami jsou především vztah percepce a sémiózy, problematika reference, vztah mezi jazykem a realitou. Eco se bezprostředně dotýká odvěkých problémů západní filozofie, které se mezitím staly předmětem kognitivních věd. Autor opouští formu systematického výkladu a nabízí spíše příběhy a "bajky", v nichž zaujímá zvláštní postavení ptakopysk, který představuje tvrdou zkoušku pro mnohé teorie poznání. Eco přichází s vlastním programem kognitivní sémantiky, založené na tom, co nazve smluvním realismem. (Založil/a: s-reader)

Skřítek
  20. 2. 2013, 13:38
Eco si tu doslova hraje, sype na nás zvířenu, která nás přivádí k moralizaci bestiářů a bajek. Ale vážně, kniha opět ( zdá se být pokračováním Teorie sémiotiky) definuje problém reference, ikonismu a sémiotiky.